Dwie kancelarie w zakupie hal magazynowych w Zagłębiu Dąbrowskim

342
(www.bik.com.pl)

Kancelaria Bird & Bird doradzała amerykańskiemu funduszowi Exeter Property Group przy nabyciu części Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu od firmy deweloperskiej Biuro Inwestycji Kapitałowych, której doradzała Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Adama Kozłowskiego z Warszawy.

W sierpniu 2019 r. firma Biuro Inwestycji Kapitałowych sprzedała za 15,2 mln euro (ok. 66,5 mln zł bez VAT) część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu spółce celowej funduszu Exeter Property Group, finalizując transakcję zainicjowaną w kwietniu. Umowa obejmuje przeniesienie prawa użytkowania wieczystego działki, na której stoją trzy hale logistyczne o łącznej powierzchni 35 tys. mkw., oraz własności tych budynków. BIK nadal zarządza inną halą i planuje budowę kolejnej.

Exeter Property Group to firma od 2006 r. zarządzająca funduszami inwestycyjnymi z siedzibą w Filadelfii, która specjalizuje się w nabywaniu i wynajmowaniu nieruchomości magazynowych i przemysłowych oraz zarządzaniu nimi. Działa w Ameryce Północnej i w Europie, w tym w Polsce.

Firma Biuro Inwestycji Kapitałowych działa od 1996 r. Od 2000 r. jest deweloperem na rynku nieruchomości komercyjnych specjalizując się w budowie i wynajmie obiektów magazynowych. Od 2010 r. firma inwestuje w budowę obiektów handlowych. Świadczy także usługi zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Zrealizowała inwestycje w Krakowie, Ożarowie Mazowieckim, Pruszczu Gdańskim, Sosnowcu, Chorzowie, Puławach, Bielsku-Białej i Radomiu. Centrum logistyczne w Sosnowcu to największe przedsięwzięcie inwestycyjne zrealizowane przez BIK.  Od listopada 2016 r. spółka BIK S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Zgodnie z ustaloną strategią nasze ukończone projekty sprzedajemy, aby uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu. Umowa sprzedaży Śląskiego Centrum Logistycznego to kolejna nasza udana transakcja w tym roku. Trzy miesiące temu sprzedaliśmy Galerię nad Potokiem. W kwietniu podpisaliśmy także umowę przedwstępną dotyczącą zbycia Centrum Logistycznego Kraków II. Finalizację tej umowy planujemy pod koniec roku. Część zysku netto uzyskanego z tych transakcji przeznaczymy na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Oprócz tego pozyskane środki ze sprzedaży naszych inwestycji będą przeznaczone na realizację nowych projektów, które mamy już zaplanowane, między innymi jest to park logistyczny pod Wrocławiem – oświadczył Mirosław Koszany, prezes zarządu BIK.

Kancelaria Bird & Bird poinformowała “Rynek Prawniczy”, że doradzała Exeter Property Group w transakcji. Obsługą kierował counsel Marcin Świerżewski, wykonywali ją senior associate Michał Prochwicz, associates Edyta Deszczka, Paulina Pawłowska z zespołu nieruchomości.

Radca prawny Robert Adam Kozłowski prowadzący indywidualną kancelarię w Warszawie potwierdził “Rynkowi Prawniczemu”, że doradzał BIK S.A. w transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl