Czy warszawskie biuro Baker McKenzie przejmie polski oddział kancelarii Weil?

1877

Warszawskie biuro kancelarii Weil, Gotshal & Manges negocjuje przyłączenie się jego zespołu do biura kancelarii Baker McKenzie w Warszawie – taką nieoficjalną informację podał 27 września 2019 r. internetowy portal brytyjskiego tygodnika prawniczego „The Lawyer”.

W artykule zatytułowanym „Weil Gotshal’s Warsaw office in talks to join Bakers” autor Cristiano Dalla Bona pisze, iż szefostwo warszawskiego oddziału amerykańskiej sieci Weil prowadzi „rozmowy rozpoznawcze” z kierownictwem warszawskiego zespołu Baker McKenzie. Spekulacje o tym, iż ta pierwsza firma prawnicza w ciągu kilku miesięcy zamierza ostatecznie wycofać się z działalności w Europie postkomunistycznej, pojawiały się ostatnio regularnie w anglosaskich mediach prawniczych. Warszawa jest ostatnią jej placówką w tym regionie, po wcześniejszej likwidacji biur w Budapeszcie i Pradze. Nieuchronnym skutkiem tego byłoby rozstanie się z renomowaną marką warszawskiego zespołu prawników obsługującego dotychczas duże i skomplikowane, czyli prestiżowe, transakcje M&A i private equity.

Jak twierdzi „The Lawyer”, początkowo brana była pod uwagę możliwość kontynuowania działalności przez ekipę prawników jako niezależna kancelaria kierowana przez obecnych partnerów współzarządzających, PawłówRymarza i Zdorta. Tak stało się w Pradze po zamknięciu biura Weil w listopadzie 2018 r. Jego prawnicy utworzyli kancelarię pod nazwą Skils.

Jednak obecnie źródła „The Lawyer” wskazują, że rozmowy z Baker McKenzie trwają już od kilku tygodni, ponieważ zespół obecnego biura Weil wołałby nadal działać pod międzynarodową marką, aby zagwarantować sobie „pracę ze skierowań” (refrerrals) z globalnej sieci. To udało sie prawnikom Weil w Budapeszcie, których biuro w lutym 2018 r. przejęła brytyjska firma Bird & Bird.

Według „The Lawyer”, warszawskie biuro Weil ma obecnie 11 partnerów i 23 współpracowników.

„Rynek Prawniczy” poprosił oba biura o potwierdzenie informacji „The Lawyer”. Kancelaria Weil, Gotshal & Manges nie odpowiedziała. Natomiast Baker McKenzie nadesłała oficjalny komunikat, w którym napisano:

„Podobnie jak inne duże kancelarie prawne, Baker McKenzie na całym świecie stale poszukuje i analizuje możliwości zatrudnienia nowych prawników. Nie komentujemy pogłosek pojawiających się na rynku (market rumours)”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl