Baker McKenzie w utworzeniu spółki budującej centrum handlowe w Beskidzie Małym

355
Wizualizacja Galerii Andrychów ( www.acteeum.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała holenderskiej firmie deweloperskiej Acteeum przy utworzeniu z belgijską firmą deweloperską Equilis spółki joint venture, która ma wybudować centrum handlowe w Andrychowie.

Spółkę utworzono w czerwcu 2019 r. Galeria Andrychów w formie retail parku o powierzchni 26 tys. mkw., przeznaczonej dla 40 sklepów i supermarketu budowlanego, ma być otwarta w drugiej połowie 2020 r. wraz z udostępnionymi 650 miejscami parkingowymi.

To kolejny projekt firmy Acteeum w Polsce, która uczestniczyła już w realizacji centrów handlowych: Vivo! w Stalowej Woli i w Krośnie (we współpracy z Immofinanz), Galerii Wołomin i Galerii Tomaszów (razem z NEPI Rockcastle), Galerii Solnej w Inowrocławiu (zrealizowanej z Libra Project i sprzedanej w 2017 r. EPP), a także w rozbudowie centrów Ogrody w Elblągu oraz Sarni Stok w Bielsku-Białej (wraz z CBRE Global Investors) oraz w trwającej właśnie budowie Galerii Chełm wespół z firmą Equilis.

Acteeum Group to, utworzona w 2006 r., wywodząca się z Holandii firma deweloperska i zarządzająca  nieruchomościami. W Polsce działa na rynku nieruchomości handlowych i mieszkaniowych poprzez oddział Acteeum Central Europe. Przeprowadza cały proces deweloperski, od rozpoznania terenu pod zabudowę, poprzez etap projektowania, budowy, komercjalizacji, aż po zarządzanie i sprzedaż obiektów.

Firma Equilis, założona w 2006 r., jest belgijskim deweloperem obiektów  komercyjnych i mieszkaniowych. Jednym z najbardziej znanych jej projektów jest dzielnica handlowa Docks Bruxsel otwarta w 2016 r. Działa również we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Holandii i Portugalii. Niedawno rozpoczęła działalność w Polsce. Galeria Andrychów to jej druga inwestycja po budowanym właśnie także z Acteeum Group centrum handlowym Galeria Chełm. Firma planuje także budowę budynku mieszkalnego w Warszawie.

– Obok wszystkich typowych cech odnoszącej sukces galerii handlowej, nasz nowy andrychowski projekt zapewnia – już od najwcześniejszych faz realizacji – odegranie daleko ważniejszej roli na lokalnym rynku niż tylko kolejnego obiektu handlowego. Ma to być miejsce, z którym mieszkańcy chcą się identyfikować, które zapewnia różnorodne formy spędzenia wolnego czasu oraz estetyczną i tożsamościową satysfakcję. Dążymy do tego, aby takim właśnie miejscem – już za nieco ponad rok – stała się Galeria Andrychów – wyjaśnił Tomasz Szewczyk, partner zarządzający Acteeum Central Europe.

– Nasza decyzja o rozpoczęciu działalności w Polsce to efekt stabilnej sytuacji gospodarczej kraju wpływającej na dobrą kondycję rynku nieruchomości. Do zaistnienia w sektorze centrów handlowych skłoniła nas rosnąca konsumpcja, stymulowana przez wzrost płac i dobre nastroje klientów, a także potencjał lokalizacji, którą dysponujemy – stwierdziła Monika Woźniak-Zawioła, dyrektor generalny Equilis w Polsce.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Acteeum przy utworzeniu joint venture z firmą Equilis. Obsługę wykonywali Tomasz Krzyżowski i Chrystian Poszwiński z praktyki fuzji i przejęć.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl