Dwie polskie kancelarie w sprzedaży danych handlowych

244

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała przedsiębiorcy Piotrowi Morkowskiemu przy sprzedaży udziałów w firmie WiseBase firmie Syndigo należącej do funduszu The Jordan Company, której doradzała kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Obie firmy działają w branży gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych o produktach handlowych.

W połowie lipca  2019 r. amerykańska firma Syndigo z branży danych towarowych należąca do firmy inwestycyjnej Jordan Company ogłosiła przejęcie polskiej firmy WiseBase, działającej na rynku europejskim i zajmującej się prowadzeniem baz i wymianą danych produktowych. Celem akwizycji jest wzmocnienie pozycji Syndigo w Europie i lepszy dostęp do sieci partnerów detalicznych na kontynencie. Wartości transakcji nie ujawniono.

Informacja produktowa to opis, lista właściwości, techniczne specyfikacje, ogółem wszystkie możliwe dane identyfikujące towary dostarczane przez wytwórców, przeznaczone dla dystrybutorów, hurtowników, handlowców i konsumentów, niezbędne im do podjęcie decyzji o zakupie.

WiseBase to firma prowadząca online centralną bazę umożliwiająca detalistom wymianę danych o towarach dostawców zawierająca ponad 300 tys. opisanych produktów. Działa w Polsce, Rumunii i Niemczech współpracując z branżą handlową przy gromadzeniu informacji od dostawców. Producentom umożliwia zarządzanie informacjami o produktach i udostępnianie ich handlowcom. Dla handlowców jest źródłem informacji o produktach wykorzystywanym w zarządzaniu danymi, kontroli jakości, zakupach, magazynowaniu, logistyce, marketingu i sprzedaży.

Syndigo to firma, która jest globalnym dostawcą podstawowych i wzbogaconych danych o produktach. Dostarcza sprzedawcom, dystrybutorom i producentom z takich branż jak motoryzacja, dobra konsumpcyjne, materiały budowlane, żywność dane produktowe i informacje żywieniowe na platformie internetowej Content Experience Hub, która umożliwia ich gromadzenie, przechowywanie, zarządzanie, kontrolowanie i udostępnianie. W bazie, z której korzysta 1,4 tys. sieci handlowych na świecie, jest 7,5 tys. globalnych marek obejmujących ok. 3 mln produktów.

The Jordan Company to założona w 1982 r. amerykańska firma zarządzająca funduszami o wartości ponad 11 mld dolarów, która od 36 lat inwestuje w przedsiębiorstwa w takich branżach, jak przemysł, transport i logistyka, ochrona zdrowia, konsumpcja, telekomunikacja i usługi komunalne.

– To strategiczne przejęcie pozwoli na zwiększenie zasięgu naszych działań w Europie, co z kolei zapewni naszym klientom wartość dodaną w postaci precyzyjnych i sprawdzonych informacji o produktach dostępnych w ramach jednej, zintegrowanej platformy dla konsumentów, sprzedawców detalicznych oraz handlu elektronicznego – skomentował akwizycję Paul Salay, prezes Syndigo.

– Naszym celem było zminimalizowanie czasu potrzebnego producentom na przygotowanie i przesłanie opisów produktów do detalistów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że staliśmy się częścią globalnej firmy, jaką jest Syndigo, która, tak jak my, stawia na wspieranie producentów zarówno lokalnie, jak i globalnie – stwierdził Piotr Morkowski, partner zarządzający WiseBase.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała na swojej stronie internetowej, iż jej prawnicy doradzali Piotrowi Morkowskiemu, właścicielowi WiseBase, przy sprzedaży firmy. Zespołem kierował senior partner Janusz Siekański, a byli w nim senior associate Leszek Małecki i associate Anna Bartosiewicz. W podatkowych kwestiach transakcji doradzali partner Piotr Andrzejak i senior associate Wojciech Węgrzyn.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała Syndigo w transakcji. Jej doradztwo obejmowało m.in. wykonanie badania due diligence przejmowanej spółki, przygotowanie oraz negocjowanie dokumentów transakcyjnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl