Weil stawia na doradztwo podatkowe i inwestuje w ekspertów z Deloitte

1697

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Weil, Gotshal & Manges przyjęła ostatnio sześciu ekspertów podatkowych, w tym czworo przeszło z firmy doradczej Deloitte. Dwaj kolejni podatkowcy z Deloitte, w tym jeden partner, przejdą do firmy Weil w grudniu tego i w styczniu przyszłego roku.

Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż w czerwcu 2019 r. dołączyli do niej „specjaliści w zakresie doradztwa podatkowego na rzecz krajowych i zagranicznych instytucji finansowych, tj. banków komercyjnych, spółek leasingowych, firm ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i podmiotów z branży fintech oraz consumer finance ”. Są to Krzysztof Rembierz, Maciej Kostrzewski, Artur Ciechomski – doradcy podatkowi, którzy przeszli z Deloitte oraz Gabriela Biedrzycka, która przeszła z banku BNP Paribas Bank Polska.

Ponadto kancelaria poinformowała, iż w lipcu 2019 r. przyjęto dwóch kolejnych podatkowców. Są to Jakub Grzyb z Deloitte i Marek Sikorski z PwC.

Kancelaria podała także, iż „kolejne wzmocnienie” nastąpi w grudniu 2019 r., kiedy do zespołu dojdzie Piotr Zawacki z Deloitte i w styczniu 2020 r., kiedy jako partner przystąpi do kancelarii Leszek Tokarski, dotychczas wspólnik (equity partner) w Deloitte, gdzie kierował praktyką doradztwa podatkowego dla instytucji finansowych. Będzie współkierował działem podatkowym wraz z dotychczasowym jej jedynym szefem, partnerem Robertem Krasnodębskim.

Na zapytania „Rynku Prawniczego” kancelaria odpowiedziała, iż opisane „zmiany kadrowe nie wyczerpują naszego planu rozwoju praktyki podatkowej, prowadzimy dalszą aktywną rekrutację i mamy nadzieję na jej dalszy rozwój”. I dalej: „Poszerzenie zespołu podatkowego wpisuje się w realizację strategii biznesowej polegającej na umocnieniu naszej pozycji jako niekwestionowanego lidera w zakresie usług doradztwa transakcyjnego oraz zmierzającej do osiągnięcia pozycji lidera w zakresie doradztwa podatkowego na rynku usług prawnych i podatkowych w Polsce. Dodatkowo, liczymy na istotne wzmocnienie naszej pozycji jako lidera w obsłudze prawnej i podatkowej polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. W naszej ocenie wzmocnienie departamentu podatkowego pozwoli nam lepiej sprostać potrzebie zapewnienia kompleksowej obsługi klientów, a przede wszystkim pozwoli nam czerpać korzyści wynikające z efektów synergii wynikającej ze współdziałania ze sobą dwóch niezwykle silnych praktyk. W obecnym stanie możemy dostarczyć szerszy wachlarz usług, który swym zakresem wykracza poza standardowy zakres usług doradztwa podatkowego, do którego przyzwyczaiły nas kancelarie prawne na polskim rynku. Głęboko wierzymy w to, że przedmiotowe wzmocnienie sprawi, że pozyskamy zaufanie nowych klientów, którym będziemy mogli zaoferować kompleksowe usługi doradztwa prawnego i podatkowego, jak również zaproponować nowy wachlarz usług doradztwa podatkowego obecnie obsługiwanym klientom warszawskiego biura Weil”.

Krzysztof Rembierz, Artur Ciechomski, Gabriela Biedrzycka, Jakub Grzyb, Marek Sikorski, Piotr Zawacki (www.linkedin.com)

Krzysztof Rembierz wcześniej przez rok pracował w dziale podatków instytucji finansowych firmy doradczej Deloitte. Przedtem przez trzy lata w spółce doradztwa podatkowego Arena Tax z Warszawy, przez dwa lata także w Deloitte, ponad rok w kancelarii GWW, znowu przez ponad rok w Deloitte i przez ponad 2,5 roku w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand. Jest adwokatem, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie w Białymstoku.

Maciej Kostrzewski wcześniej przez 13 lat pracował firmie doradczej Deloitte. Jest absolwentem zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2005).

Artur Ciechomski zajmuje się bieżącym i transakcyjnym doradztwem podatkowym dla krajowych i zagranicznych instytucji finansowych. Wcześniej przez ponad 10,5 roku pracował w firmie Deloitte, przez prawie pięć lat w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers. Jest absolwentem zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2006).

Gabriela Biedrzycka wcześniej przez prawie 3,5 roku była specjalistą w departamencie podatkowym banku BNP Paribas Bank Polska. Przedtem przez ponad pół roku była konsultantem w firmie doradztwa podatkowego Paczuski Taudul, a przez  niespełna rok jako paralegal w kancelarii Łatała i Wspólnicy w Krakowie. Jest absolwentką studiów prawniczych na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego (2013).

Jakub Grzyb wcześniej przez pół roku pracował w firmie doradczej Deloitte. Przedtem przez prawie 2,5 roku pracował w firmie doradczej KPMG. Jest aplikantem adwokackim, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2015).

Marek Sikorski wcześniej przez ponad półtora roku pracował w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers. Przedtem przez pół roku był prawnikiem kancelarii Wolf Theiss, przez 4,5 roku pracował w PwC i przez pół roku w firmie doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2012).

Piotr Zawacki przez 7,5 roku pracował w firmie  Deloitte, przedtem przez ponad 3,5 roku w PricewaterhouseCoopers i przez 2,5 roku także w Deloitte. Jest doradcą podatkowym, absolwentem studiów prawniczych na  Uniwersytecie Warszawskim (2005).

Leszek Tokarski ma ponad 25 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się w obsłudze podatkowych aspektów: fuzji i przejęć; transakcji kapitałowych i na rynku długu; restrukturyzacji grup kapitałowych. Doradza w zagadnieniach regulacyjnych, takich jak np. raportowanie schematów podatkowych czy podzielona płatność VAT. Pracował dla firm z sektora finansowego i  międzynarodowych korporacji. Reprezentował strony postępowań  podatkowych i sądowoadministracyjnych w sprawach podatków od dochodów, od wartości dodanej, od aktywów (tzw. bankowego). Występuje także w procesach karnych jako obrońca członków zarządów spółek w sprawach karnych skarbowych.

Wcześniej przez prawie 18 lat pracował w firmie doradczej Deloitte.

Jest radcą prawnym i doradcą podatkowym, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl