Raport: Kancelarie w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości w 2018 roku

1742

Kancelaria Dentons wzmocniła swoją pozycję hegemona doradztwa na rynku real estate – wynika z zestawienia ubiegłorocznych transakcji i obsługujących je firm prawniczych sporządzonego przez „Rynek Prawniczy”.

Zidentyfikowaliśmy 75 takich transakcji; o 17 więcej niż rok wcześniej, w tym 41 z podaną wartością (w 2018 – 38) i 34 (20), w których wartość nie została ujawniona. Pokazało się w nich ogółem 36 kancelarii (rok wcześniej – 33).

W zestawieniu ujęliśmy zarówno transakcje inwestycyjne (kupna/sprzedaży nieruchomości, asset deal) jak i korporacyjne (przejęcia, share deal, joint venture), kredytowania, najmu/wynajmu, czy projekty budowlane. Kilka z nich, obejmujących portfele nieruchomości, miało zasięg globalny, europejski bądź regionalny.

Dentons obsługiwała prawie połowę (45 proc.), bo aż 34 opisane przez „Rynek Prawniczy” transakcje. W zaangażowaniu sekundowały tej firmie kancelarie Greenberg Traurig i Linklaters (po 17 transakcji), które z reguły występowały na przemian w parze z Dentons.

Aktywnością wyróżniły się także DLA Piper, Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (głównie w obsłudze na średnim rynku midmarket oraz wynajmu powierzchni), Allen & Overy, Clifford Chance, White & Case, Weil, Gotshal & Manges, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, Hogan Lovells.

Znowu niesamowity rekord na rynku

Eksperci firm doradczych działających na rynku nieruchomości odnotowali nowe maksima. Według firmy Savills, w 2018 r. przeprowadzono w Polsce ponad 100 transakcji inwestycyjnych, których wartość łączna przekroczyła 7,2 mld euro i była o 45 proc. wyższa niż w roku 2017. Także firma doradcza Cushman & Wakefield podliczyła ubiegłoroczny wolumen transakcji na ponad 7 mld euro.

Według firmy Savills, w każdym z trzech głównych segmentów rynku nieruchomości komercyjnych zostały pobite rekordy wartości. W sektorze nieruchomości biurowych było to 2,75 mld euro, w nieruchomościach handlowych – 2,5 mld euro, w przypadku nieruchomości magazynowych i przemysłowych – 1,84 mld euro. Wszelako w 2018 r. zmieniła się lokomotywa sektorowa. Po trzech kolejnych latach dominacji centrów handlowych, inwestorzy ponownie preferowali biurowce. Ich wzrok i portfele coraz silniej przyciągały też magazyny i fabryki. Na tym rynku wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w porównaniu z 2017 r. aż o 83 proc. Firma Savills raportuje, iż dynamiczny rozwój sektora logistycznego napędzany jest przede wszystkim przez branżę e-commerce. Według danych firmy Cushman & Wakefield, łączna powierzchnia obiektów magazynowych, które zmieniły właściciela w 2018 r. wyniosła ponad 3,2 mln mkw., czyli 20 proc. całkowitej ich podaży w Polsce.

Eksperci Savills podkreślają wzmocnienie w 2018 r. trendu napływu do Polski kapitału inwestycyjnego z Azji. Tamtejsze fundusze real estate kupowały głównie biurowce i centra magazynowe. Fundusze z Afryki Południowej, które dotychczas celowały w galerie handlowe, także przenosiły zainteresowanie na sektor logistyki.

Był boom, może być następny

Savills przewiduje, że w 2019 r. koniunktura inwestycyjna w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce utrzyma się m.in. dzięki wzrostowi PKB, wysokiej konsumpcji, niskiemu bezrobociu oraz inwestycjom publicznym. Duża aktywność inwestorów dotyczyć będzie zwłaszcza biur i magazynów.

Także zdaniem ekspertów firmy Cushman & Wakefield, w 2019 r. zainteresowanie inwestorów nieruchomościami magazynowymi i biurowymi nie osłabnie. W drugiej połowie roku należy ponadto spodziewać się wzrostu aktywności inwestycyjnej w sektorze centrów handlowych.

Transakcje i kancelarie na rynku real estate 2018

Transakcje o ujawnionej wartości (40)

 • Sprzedaż przez amerykańską firmę Prologis ogromnego portfela budynków i terenów magazynowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym 112 budynków w Polsce, firmie Mapletree Investment z Singapuru.

Wartość transakcji: 1,1 mld dolarów (globalnie)

Doradcy prawni: Hogan Lovells (Prologis); Baker McKenzie (Mapletree Polska); Milbank Tweed Hadley & McCloy (Mapletree – Stany Zjednoczone); Allen & Overy (Mapletree – Europa)

 • Zakup przez fundusz Blackstone Property Partners Europe portfolio 24 centrów logistycznych we Francji, Niemczech i w Polsce od globalnej firmy Goodman zarządzającej nieruchomościami.

Wartość transakcji: 600 mln euro (globalnie)

Doradcy prawni: Allen & Overy (Goodman); Clifford Chance, DLA Piper, Hengeler Mueller, Simpson Thacher & Bartlett (Blackstone)

 • Zakup przez firmę Atrium European Real Estate Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie od funduszu Property Fund Central and Eastern Europe, zarządzanego przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors i uzyskanie kredytu na ten zakup od niemieckiego banku Helaba.

Wartość transakcji: 301,5 mln euro (nabycie); 170 mln euro (kredyt)

Doradcy prawni: Dentons (AERE przy zakupie); Clifford Chance (fundusz PFCEE); Allen & Overy (AERE przy kredycie); Noerr (Helaba)

 • Zakup przez malezyjski fundusz emerytalny Employees Provident Fund, za pośrednictwem europejskiej spółki Kwasa, Galerii Katowickiej od firmy Meyer Bergman.

Wartość transakcji: 300 mln euro

Doradcy prawni: DLA Piper (EPF); Dentons (Meyer Bergman)

 • Sprzedaż przez słowacką firmę deweloperską HB Reavis dwóch budynków biurowych kompleksu Gdański Business Center II w Warszawie firmie inwestycyjnej Savills Investment Management działającej w imieniu malezyjskiego funduszu emerytalnego Employees Provident Fund.

Wartość transakcji: 200 mln euro

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (HB Reavis); Clifford Chance (EPF)

 • Zakup przez firmę Globalworth Poland Real Estate należących do warszawskiego kompleksu Złote Tarasy budynków biurowych Lumen i Skylight od firmy Unibail-Rodamco-Westfield

Wartość transakcji: 190 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (GPRE); Dentons; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (Unibail)

 • Nabycie przez spółkę European Logistic Investment dziewięciu parków logistycznych firmy deweloperskiej Panattoni Europe od funduszu Och Ziff oraz przyszłego portfela 24 parków Panattoni i uzyskanie kredytu na ten zakup od ING Banku Śląskiego.

Wartość transakcji: 185,8 mln euro (nabycie); 100 mln euro (kredyt)

Doradcy prawni: Linklaters (ELI w odniesieniu do istniejących parków oraz uzyskania kredytu); Weil, Gotshal & Manges (ELI w odniesieniu do parków przyszłych i w budowie); Allen & Overy (ING)

 • Uzyskanie przez firmę inwestycyjno-deweloperską Capital Park kredytów na rewitalizację dawnej Fabryki Norblina w Warszawie od Banku Pekao i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wartość transakcji: 159,3 mln euro

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (banki); DLA Piper (Capital Park)

 • Sprzedaż przez firmę inwestycyjną Hines Global REIT portfela pięciu nieruchomości logistycznych w Polsce firmie Gemini Poland Holdcos, filii Blackstone Group.

Wartość transakcji: 140 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Hines)

 • Zakup przez firmę Globalworth Poland Real Estate kompleksu pięciu biurowców Quattro Business Park w Krakowie od funduszu Starwood Capital Group.

Wartość transakcji: 139 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (GPRE)

 • Sprzedaż przez belgijską firmę deweloperską Immobel Poland budynku Cedet w Warszawie koreańskiemu funduszowi zarządzanemu przez niemiecką firmę GLL Real Estate Partners.

Wartość transakcji: 129,5 mln euro

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Immobel); Dentons (GLL)

 • Zakup przez firmę Globalworth Poland Real Estate biurowca Spektrum Tower od firmy Europa Capital.

Wartość transakcji: 101 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (GPRE); Dentons (Europa Capital)

 • Zakup przez austriacką firmę CA Immo budynku C w trzyczęściowym zespole biurowców Warsaw Spire od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco.

Wartość transakcji: 100 mln euro

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (CA Immo); Dentons (Ghelamco)

 • Zakup przez spółkę Echo Polska Properties centrum handlowego King Cross Marcelin w Poznaniu od włoskiej grupy King Cross.

Wartość transakcji: 91,1 mln euro

Doradcy prawni: Kochański Zięba i Partnerzy (Echo); Kancelaria Adwokacka Michał Bieniak (King Cross)

 • Zakup przez szwedzki fundusz nieruchomości Niam dwóch budynków kompleksu biurowego High5ive w Krakowie od szwedzkiej firmy deweloperskiej Skanska.

Wartość transakcji: 75 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (Niam); Dentons (Skanska)

 • Zakup przez niemiecką firmę zarządzającą funduszami nieruchomościowymi Warburg-HIH Invest Real Estate biurowca Sagittarius Business House we Wrocławiu od firmy deweloperskiej Echo Investment.

Wartość transakcji: 74,5 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Warburg); Linklaters (Echo)

 • Nabycie przez firmę inwestycyjną NEPI Rockcastle Global Real Estate Holdings galerii handlowej Aura Centrum Olsztyna od funduszu Rockspring Property Investment Managers.

Wartość transakcji: 64,9 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Rockcastle); Wolf Theiss (Rockspring)

 • Zakup przez filipiński fundusz z grupy ISOC Holdings dwóch biurowców Silesia Business Park w Katowicach od firmy deweloperskiej Skanska Property Poland.

Wartość transakcji: 59 mln euro

Doradcy prawni: Hogan Lovells (ISOC); Dentons (Skanska)

 • Zakup przez firmę Globalworth Poland Real Estate biurowca Warta Tower od firmy Kulczyk Real Estate Holding.

Wartość transakcji: 55 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (GPRE); Clifford Chance (KREH)

 • Sprzedaż przez austriacką firmę deweloperską UBM Development dwubudynkowego biurowca Pegaz we Wrocławiu niemieckiej firmie Warburg-HIH Invest Real Estate działającej dla funduszu Vemedsh Immobilien Invest.

Wartość transakcji: 54 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (UBM); Greenberg Traurig (Warburg)

 • Zakup przez szwedzki fundusz nieruchomości Niam budynku biurowego Nowa Fabryczna w Łodzi od szwedzkiej firmy deweloperskiej Skanska.

Wartość transakcji: 52 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (Niam); Dentons (Skanska)

 • Zakup przez szwedzki fundusz nieruchomości Niam budynku biurowego Green2Day w Wrocławiu od szwedzkiej firmy deweloperskiej Skanska.

Wartość transakcji: 51 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (Niam); Dentons (Skanska)

 • Zakup przez firmę inwestycyjną EPP drugiego z trzech budynków kompleksu biurowego O3 Business Campus w Krakowie od firmy deweloperskiej Echo Investment.

Wartość transakcji: 50,8 mln euro

Doradcy prawni: Kochański Zięba i Partnerzy (EPP); Weil, Gotshal & Manges (Echo Investment)

 • Sprzedaż przez niemiecki fundusz Commerz Real kompleksu biurowego Pałac Jabłonowskich w Warszawie austriackiej firmie deweloperskiej S+B Gruppe.

Wartość transakcji: 50 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Commerz Real); Baker Tilly Woroszylska Legal (S+B Gruppe)

 • Sprzedaż przez szwedzką firmę deweloperską Skanska Property Poland biurowca Spark C w Warszawie niemieckiej firmie inwestycyjnej KGAL Investment Management.

Wartość transakcji: 48 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Skanska); Greenberg Traurig (KGAL)

 • Budowa i otwarcie przez holenderską firmę deweloperską ECC Real Estate Centrum Handlowo-Rozrywkowego Nowa Stacja w Pruszkowie oraz uzyskanie kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego na tę inwestycję.

Wartość transakcji: 43,5 mln euro (kredyt); nieujawniona (inwestycja)

Doradcy prawni: Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (ECC)   

 • Sprzedaż przez austriacką firmę deweloperską UBM Development hotelu Holiday Inn Warsaw City Centre niemieckiej firmie inwestycyjnej Union Investment Real Estate.

Wartość transakcji: 41 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (UBM); Dentons (Union Investment)

 • Zakup przez firmę Globalworth Poland Real Estate biurowca West Link we Wrocławiu od firmy deweloperskiej Echo Investment.

Wartość transakcji: 35,8 mln euro

Doradcy prawni: Weil, Gotshal & Manges (GPRE); Linklaters (Echo)

 • Udzielenie przez Bank Pekao kredytu na budowę biurowo-handlowego budynku Centrum Marszałkowska firmie BBI Development.

Wartość transakcji: ok. 137 mln zł

Doradcy prawni: Hogan Lovells (bank); Biuro Prawne BBI Development (BBI)

 • Zakup przez czesko-słowacką spółkę ZFP Investments biurowca Kotlarska 11 w Krakowie od austriackiej firmy deweloperskiej UBM Development.

Wartość transakcji: 30 mln euro

Doradcy prawni: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (ZFP); DLA Piper (UBM)

 • Zakup przez niemiecki fundusz Union Investment Institutional Property hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie od austriackiej firmy deweloperskiej UBM Development oraz spółki Lindorcenia.

Wartość transakcji: 26 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Union Investment); CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (UBM)

 • Odkup przez firmę deweloperską Ronson Development projektu osiedla mieszkaniowego Nova Królikarnia w Warszawie od firmy Global City Holdings.

Wartość transakcji: 83,8 mln zł

Doradcy prawni: Weil, Gotshal & Manges (Ronson)

 • Udzielenie przez bank BGŻ BNP Paribas kredytów dla spółki PDC Industrial Center 59, joint venture firm deweloperskich Panattoni i Marvipol Logistics, na budowę magazynu Panattoni Park Warszawa Annopol.

Wartość transakcji: ponad 81 mln zł

Doradcy prawni: Dentons

 • Udzielenie przez bank BGŻ BNP Paribas kredytów dla firmy Yareal na refinansowanie kosztów nabycia w Warszawie trzech działek o powierzchni ok. 110 tys. mkw. przeznaczonych pod budowę domów mieszkalnych.

Wartość transakcji: 17 mln euro

Doradcy prawni: Dentons

 • Zakup przez Narodowe Centrum Nauki biurowca w Krakowie na siedzibę od firmy deweloperskiej Moonoffice.

Wartość transakcji: 67 mln zł

Doradcy prawni: Kubas Kos Gałkowski (NCN); MyLo Pogoda Gładki Grzesiek (Moonoffice)

 • Udzielenie przez bank BGŻ BNP Paribas kredytów dla spółki PDC Industrial Center 82, joint venture firm deweloperskich Panattoni i Marvipol Logistics, na budowę magazynu Panattoni Park Warsaw Airport IV.

Wartość transakcji: 65 mln zł

Doradcy prawni: Dentons

 • Budowa przez firmę Panattoni Europe fabryki w Świdnicy dla niemieckiej firmy Ideal Automotive produkującej wyposażenie wnętrz samochodowych.

Wartość transakcji: 15,2 mln euro (koszt inwestycji)

Doradcy prawni: DLA Piper (Panattoni); BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson (Ideal Automotive)

 • Budowa przez niemiecką firmę Schnee fabryki drucianych koszy do zmywarek w Sieradzu na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wartość transakcji: 15 mln euro (koszt inwestycji)

Doradcy prawni: BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson (Schnee)   

 • Sprzedaż przez spółkę Fabryka PZO terenu i budynków dawnych Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie firmie White Star Real Estate.

Wartość transakcji: 31,4 mln zł

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Fabryka PZO); Dentons (White Star)

 • Zakup przez francuską firmę Orpea Polska ośmiopiętrowego starego biurowca w Warszawie na dom opieki dla seniorów od firmy Orange.

Wartość transakcji: 23,5 mln zł

Doradcy prawni: Gide Loyrette Nouel (Orpea)

 • Udzielenie przez bank BGŻ BNP Paribas kredytów dla firmy Europejskie Centrum Inwestycyjne na refinansowanie budowy biurowca Nordkapp w Warszawie.

Wartość transakcji: 4 mln euro

Doradcy prawni: Dentons

*****

Transakcje o nieujawnionej wartości (34)

 • Przejęcie przez brytyjski fundusz Revetas oraz fundusze firmy Goldman Sachs Asset Management działającej w Europie Środkowo-Wschodniej węgierskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej TriGranit od firmy TPG Real Estate, spółki nieruchomościowej jednej z największych globalnych firm inwestycyjnych TPG.

Doradcy prawni: Dentons (TPG); DLA Piper (Revetas)

 • Sprzedaż przez fundusz IREEF zarządzany przez firmę Invesco Real Estate biurowca Crown Square w Warszawie spółce szwajcarskiego pochodzenia M&A Capital.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Invesco); Dentons (M&A Capital)

 • Sprzedaż przez fundusze Europa Capital i White Star Real Estate biurowej kamienicy Plac Małachowskiego w Warszawie funduszowi Generali Real Estate.

Doradcy prawni: Dentons (Europa Capital i White Star); White & Case (Generali); Baker McKenzie (Generali – kwestie podatkowe)

 • Sprzedaż przez firmę inwestycyjną Invesco Real Estate centrum logistycznego internetowego sklepu Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem koreańskiemu funduszowi Vestas Investment Management.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Invesco); Dentons (Vestas)

 • Nabycie przez spółkę EuroEast 2 kompleksu handlowo-usługowego Centrum Haffnera w Sopocie od spółki z udziałem banku PKO BP i sopockiej firmy deweloperskiej NDI.

Doradcy prawni: Szybkowski Kuźma Jeleń (EuroEast); Greenberg Traurig (spółka sprzedająca)

 • Sprzedaż przez firmę inwestycyjną Peakside Capital budynków Atrium Centrum i Atrium Plaza w Warszawie czeskiej firmie inwestycyjnej CPI Property Group.

Doradcy prawni: Dentons (Peakside); Linklaters (CPI)

 • Zakup przez amerykański fundusz Madison International Realty połowy udziałów w wieżowcu kompleksu biurowego Warsaw Spire od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Madison); Dentons (Ghelamco)

 • Zakup przez austriacką firmę inwestycyjną FLE wielofunkcyjnego kompleksu Wratislavia Center od sprzedającego obiekt prywatnego inwestora, który pozostał anonimowy.

Doradcy prawni: White & Case (FLE); Dentons (sprzedający anonimowy)

 • Sprzedaż przez australijską firmę inwestycyjną Cromwell Property Group warszawskiego biurowca Warsaw Corporate Centre austriackiej firmie inwestycyjnej Raiffeisen Immobilien Kapitalanlage.

Doradcy prawni: Dentons (Cromwell); Bird & Bird (Raiffeisen)

 • Nabycie przez fundusz inwestycyjny Focus Estate Fund Parku Handlowego Eden w Zgorzelcu od spółki zależnej banku DNB.

Doradcy prawni: Czabański & Gałuszyński (FEF)

 • Zakup przez fundusz Newbridge centrów handlowych Bielawy w Toruniu, Czyżyny w Krakowie i Guliwer w Łodzi od funduszu Aerium.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Newbridge); Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (Aerium)

 • Nabycie przez austriacki fundusz VIG biurowca Atrium Tower w Warszawie od amerykańskiej firmy inwestycyjnej AEW Europe.

Doradcy prawni: Schoenherr (VIG); Wolf Theiss (AEW)

 • Sprzedaż przez polską firmę Katharsis Development pięciu parków handlowych typu convenience HopStop w Zamościu, Siedlcach, Radomiu i Warszawie czeskiemu funduszowi CPI Property Group.

Doradcy prawni: Michałowski Stefański (Katharsis); Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (CPI)

 • Sprzedaż przez należący do firmy Hines fundusz Hines Russia & Poland Fund biurowca Proximo II czeskiemu funduszowi CS Nemovitostní Fond zarządzanemu przez REICO Investment Company of Česká Spořitelna.

Doradcy prawni: Dentons (Hines); White & Case (CSNF)

 • Sprzedaż przez austriacką firmę deweloperską S+B Gruppe kompleksu biurowego Pałac Jabłonowskich w Warszawie włoskiemu funduszowi Generali Real Estate.

Doradcy prawni: Baker Tilly Woroszylska Legal (S+B Gruppe); Greenberg Traurig (Generali)

 • Zakup przez firmę GalCap Europe dwóch pochodzących z lat 50. XX wieku budynków biurowych w Warszawie od irlandzkiego funduszu kapitałowego Amhola.

Doradcy prawni: Linklaters (GalCap); MDDP Olkiewicz i Wspólnicy (Amhola)

 • Sprzedaż przez firmę Qualia Development spółki Residence Mangement, która jest właścicielem dwóch hoteli Golden Tulip Gdańsk Residence w Gdańsku i Międzyzdrojach firmie Chopin Airport Development.

Doradcy prawni: WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (Qualia); prawnik in-house (Chopin Airport Development)

 • Utworzenie przez firmę Echo Investment i spółkę R4R należącą do funduszu inwestycyjnego Pacific Investment Management Company spółki joint venture Resi4Rent do budowy mieszkań na wynajem.

Doradcy prawni: White & Case (Echo); Linklaters (R4R)

 • Zakup przez fińską firmę deweloperską YIT działki o powierzchni 1 hektara pod osiedle mieszkaniowe oraz biurowca Parkur Tower w Warszawie od austriackiej firmy deweloperskiej UBM Polska.

Doradcy prawni: Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy/WMWP Rechtsanwälte (YIT)   

 • Sprzedaż przez firmę Carservis nieruchomości o powierzchni ponad 17 tys. mkw. w Warszawie spółce z grupy Skanska.

Doradcy prawni: Jara Drapała & Partners (Carservis); Greenberg Traurig (Skanska)

 • Zakup przez firmę deweloperską Golub GetHouse działki o powierzchni 5,4 tys. mkw. pod budowę 140-metrowego wieżowca mieszkalno-hotelowego Liberty Tower w Warszawie od firmy Liberty Development.

Doradcy prawni: Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

 • Zawarcie przez firmę Immobel Poland umowy z firmą Warbud, wykonawcą pierwszego etapu budowy budynku biurowego Central Point w Warszawie.

Doradcy prawni: Magnusson (Immobel)

 • Zawarcie przez firmę deweloperską Panattoni Europe umowy o budowę w Nysie magazynu w formule build-to-own z niemiecką firmą Intersnack Poland.

Doradcy prawni: Linklaters (Panattoni)   

 • Budowa przez firmę deweloperską Panattoni Europe centrum dystrybucji przesyłek firmy kurierskiej GLS Poland w Jankach koło Warszawy.

Doradcy prawni: Linklaters (Panattoni)

 • Komercjalizacja biurowca Cedet w Warszawie przez inwestora, firmę Immobel.

Doradcy prawni: Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Immobel)

 • Wynajem przez firmę deweloperską Golub GetHouse 1 tys. mkw. powierzchni biurowej w budowanym przez nią w Warszawie biurowcu Mennica Legacy Tower kancelarii Noerr Biedecki.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Golub); firma doradcza Cresa (Noerr)    

 • Zawarcie przez Santander Consumer Bank umowy najmu 10 tys. mkw. powierzchni biurowej we wrocławskim kompleksie Business Garden z firmą deweloperską Vastint Poland.

Doradcy prawni: Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (bank); Magnusson (Vastint)

 • Wynajem przez firmę deweloperską Golub GetHouse zachodniego budynku w budowanym przez nią w Warszawie kompleksie biurowym Mennica Legacy Tower amerykańskiej firmie WeWork.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Golub); DLA Piper (WeWork)

 • Wynajem przez fundusz Invesco Real Estate na kolejne 13 lat biura w wieżowcu Q22 firmie Deloitte.

Doradcy prawni: Deloitte Legal (Deloitte); Greenberg Traurig (Invesco)

 • Wynajem przez kancelarię Allen & Overy dwóch pięter w budowanym w Warszawie biurowcu Mennica Legacy Tower od firmy deweloperskiej Golub GetHouse.

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Golub)

 • Wynajem przez firmę deweloperską Panattoni Europe 16 tys. mkw. powierzchni w centrum magazynowym Panattoni Park Gdańsk III polskiej firmie odzieżowej LPP na centralny magazyn ubrań marki Cropp.

Doradcy prawni: Linklaters (Panattoni)   

 • Wynajem przez amerykańską firmę Cambridge Innovation Center 14 tys. mkw. powierzchni w budowanym w Warszawie biurowcu Varso 2 od słowackiej firmy deweloperskiej HB Reavis.

Doradcy prawni: Argon Legal (HB Reavis); Dentons (CIC)

 • Wynajem przez firmę Kulczyk Silverstein Properties powierzchni w budynku Ethos w Warszawie różnym najemcom, m.in. Hogan Lovells, HBO.

Doradcy prawni: Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (KSP)

 • Budowa przez firmę deweloperską Panattoni Europe terminala w Nowej Wsi Wrocławskiej dla firmy logistycznej DB Schenker.   

Doradcy prawni: Linklaters (Panattoni); BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson (DB Schenker)

Tutaj raport z 2017 roku

Tutaj raport z 2016 roku

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl