Cztery kancelarie i trzy zespoły prawników w sprzedaży biurowca dla funduszu

559
Wizualizacja biurowców Nowego Rynku (www. skanska.pl)

Kancelarie DentonsBaker McKenzie doradzały szwedzkiej firmie deweloperskiej Skanska przy sprzedaży biurowca w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu amerykańskiej firmie inwestycyjnej Franklin Templeton Investments, której w początkowym etapie transakcji w 2018 r. doradzała kancelaria White & Case, a przy jej finalizacji w 2019 r. – Allen & Overy.

W czerwcu 2019 r. firma Skanska finalnie sprzedała ukończony budynek w centrum Poznania za 73 mln euro. Zakupiła go firma Franklin Templeton Investments, m.in. na swoją siedzibę. To pierwszy budynek z kompleksu Nowy Rynek stawianego na terenie dawnego dworca PKS w centrum Poznania. Deweloper  kupił tę działkę w 2015 r. za 63,5 mln zł. Biurowiec ma 27 tys. mkw. powierzchni na sześciu piętrach. Cały zespół będzie się składał z czterech budynków biurowych i jednego mieszkalnego. W drugim biurowcu pomieszczenia zostały już w większości wynajęte. W maju 2019 r. Skanska rozpoczęła budowę trzeciego biurowca kompleksu oraz parkingów podziemnych pod trzeci i czwarty budynek.

Skanska, to jedna z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Utworzona w 1887 r. w Malmö, obecnie na całym świecie zatrudnia ok. 50 tys. pracowników. W Polsce działa od początku lat 90. XX wieku. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów budowlanych, a także budową biurowców i mieszkań, obiektów komercyjnych i przemysłowych.

Franklin Templeton Investments to amerykańska firma od 1947 r. świadcząca usługi zarządzania aktywami klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Gospodaruje zgromadzonymi w funduszach zasobami o wartości ponad 700 mld dolarów w ponad 180 krajach. W Polsce od 2015 r. działa jako Templeton Asset Management (Poland) Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Prowadzi działalność w formie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi, zarządzania portfelami  instrumentów finansowych oraz doradztwa inwestycyjnego.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Skanska przy sprzedaży biurowca. Jak podano w komunikacie prasowym, „była to unikalna transakcja, gdyż dotyczyła wybudowania biurowca według wymagań nabywcy, co na polskim rynku biurowym spotyka się bardzo rzadko”. Obsługiwali ją partner Bartłomiej Kordeczka, starszy prawnik Ewelina Klein oraz prawnik Adrianna Kończak.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Skanska w kwestiach podatkowych transakcji. Przy obsłudze pracowali partner Katarzyna Kopczewska i senior associate Piotr Tatara.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Franklin Templeton Investments najpierw doradzali prawnicy kancelarii White & Case  ekipa real estate pod wodzą partnera Michała Matery, która w maju 2019 r. przeszła do kancelarii Allen & Overy, kończąc obsługę transakcji pod jej banderą.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl