Dwie kancelarie w przejęciu firmy pożyczkowej przez firmę windykacyjną

378

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Crido Legal doradzała polskiej firmie windykacyjnej Kruk przy transakcji przejęcia firmy pożyczek internetowych Wonga od jej brytyjskiej firmy-matki Wonga Group Limited, której doradzała kancelaria Squire Patton Boggs.

Umowę kupna serwisu pożyczkowego Wonga.pl podpisano w kwietniu 2019 r. Firma windykacyjna Kruk zgodziła się zapłacić za niego 97,1 mln zł firmie Wonga Worldwide Limited (In Administration) należącej Wonga Group Limited. Na kwotę transakcji złożyły się 3 mln zł za udziały w Wonga i prawa do własności jej marki oraz 94,1 mln zł na spłatę jej zobowiązań wobec dotychczasowego właściciela.

Wonga specjalizuje się w udzielaniu pożyczek na wysoki procent przez Internet. Powstała w 2007 r. w Wielkiej Brytanii. Potem uruchomiła oddziały w Republice Południowej Afryki, Kanadzie, Irlandii. W Polsce działa od kwietnia 2013 r. Oferuje pożyczki krótkoterminowe od 50 zł do 1,5 tys. zł i ratalne do 20 tys. zł. Okres spłaty dla pożyczek krótkoterminowych wynosi od 1 do 60 dni, a dla ratalnych do 60 miesięcy. Firma dotychczas sprzedała ponad 1,5 mln pożyczek dla ponad 1,1 mln klientów.

W Wielkiej Brytanii Wonga wpadła w tarapaty finansowe wynikłe z powodu wzrostu liczby roszczeń odszkodowawczych jej klientów. Funkcjonuje pod zarządem administratora – firmy audytorskiej Grant Thornton, która ma sprzedać aktywa i ją zlikwidować w interesie wierzycieli, dlatego podjęto decyzję o zbyciu polskiego oddziału.

Firma Kruk działa na rynku zarządzania wierzytelnościami. Zajmuje się dochodzeniem roszczeń, skupem i windykacją wierzytelności banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych i leasingowych, telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych. W grupie, która zatrudnia ok. 3 tys. osób, działa także kancelaria prawna Raven, a także biuro informacji gospodarczej ERIF. Firma Kruk prowadzi działalność międzynarodową na rynkach rumuńskim, czeskim, słowackim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Wikipedia podaje, że w początkach działalności, za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk zastraszania dłużników, była karana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kruk poinformował, że zamierza dokapitalizować Wongę, która kontynuuje działalność  jako osobna firma pod dotychczasową marką.

– Kruk przejmuje samodzielnie działającą organizację ze sprawdzonym modelem biznesowym online i silnym systemem zarządzania ryzykiem – firmę profesjonalną, etyczną i prokonsumencką. Wonga i jej doświadczony zespół zyskają stabilnego partnera, który zapewni efektywny dostęp do finansowania dynamicznie rosnącego biznesu. Wonga rozszerzy portfolio naszych linii biznesowych, do których należą zakupy portfeli wierzytelności, biznes inkaso, informacja gospodarcza i pożyczki kierowane do wybranego grona byłych osób zadłużonych – oświadczył Piotr Krupa, prezes Kruka.

– Zaczynamy nowy rozdział w naszej historii. Chcemy intensywnie się rozwijać, docierać do klientów zainteresowanych pożyczkami ratalnymi na wyższe kwoty i dłuższe okresy. Stajemy się częścią dużej, silnej i myślącej o przyszłości grupy finansowej – stwierdził Tomasz Fedyna z zarządu Wongi.

Kancelaria Crido Legal poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Kruk. Zespołem prawników kierował partner Mateusz Rogoziński z działu M&A. W negocjacje dokumentacji zaangażowany był associate Mateusz Walczak. Doradztwo podatkowe świadczył partner Paweł Toński zarządzający działem podatkowym.

Kancelaria Squire Patton Boggs potwierdziła ”Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Wonga Group Limited.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl