Prawniczki biznesowe z Polski docenione w europejskim kobiecym rankingu

1031

Pięć prawniczek biznesowych z kancelarii działających w Polsce i ekspertkę od cen transferowych oraz prawniczkę polskiego pochodzenia z amerykańskiej kancelarii zauważono w tegorocznej edycji konkursu Europe Women in Business Law Awards.

Nagrody w tym konkursie przyznawane są prawniczkom, które mają silną pozycję i uznanie w branży prawniczej.

Wśród kobiet pracujących w Polsce w dziedzinie prawa biznesowego, które w kwietniu 2019 r. znalazły się na krótkiej liście ponad 300 nominowanych do nagród w poszczególnych specjalizacjach (35), były:

  • Prawo konkurencji i antymonopolowe: Katarzyna Czapracka (White & Case)
  • Fuzje i przejęcia: Agnieszka Janicka (Clifford Chance)
  • Nieruchomości: Jolanta Nowakowska-Zimoch (Greenberg Traurig)
  • Rozwiązywanie sporów podatkowych: Dorota Szubielska (Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy)
  • Ceny transferowe: Monika Laskowska (PwC)
  • Przestępstwa „białych kołnierzyków”: Agnieszka Wardak (Dentons)

W gronie nominowanych była też prawniczka polskiego pochodzenia pracująca w Londynie:

  • Energetyka, zasoby naturalne i górnictwo: Agnieszka Klich (Covington & Burling)

Wśród kancelarii działających w Polsce, wyróżnionych ze względu na udział w ich zespołach najlepszych prawniczek, na liście nominowanych do nagrody znalazło się dziewięć firm: Allen & Overy; Baker McKenzie; Bird & Bird; Clifford Chance; Dentons; DLA Piper; Hogan Lovells; White & Case; Wolf Theiss.

W czerwcu 2019 r. ogłoszono zwycięzców konkursu. Spośród nominowanych kancelarii działających w Polsce wygrała DLA Piper (Best firm in Poland), która jest laureatem tego konkursu nieprzerwanie od 2013 r.

W gronie zwyciężczyń znalazły się natomiast dwie kobiety z Polski i jedna prawniczka pochodzenia polskiego. Są to:

  • Nieruchomości (Best in real estate): Jolanta Nowakowska-Zimoch, partner kierująca praktyką nieruchomości w kancelarii Greenberg Traurig
  • Ceny transferowe (Best in transfer pricing): Monika Laskowska, od trzech lat partner w praktyce cen transferowych w firmie doradczej Pricewaterhouse Coopers, poprzednio przez siedem lat wicedyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów
  • Energetyka, zasoby naturalne i górnictwo (Best in energy, natural resources and mining): Agnieszka Klich, prawniczka wykształcona w Stanach Zjednoczonych, partner amerykańskiej kancelarii Covington & Burling praktykująca w jej biurze w Londynie

W 2019 r. zorganizowano dziewiątą edycję konkursu Europe Women in Business Law Awards. Jego organizatorem jest brytyjskie wydawnictwo Euromoney Legal Media Group specjalizujące się w wydawaniu mediów prawniczych, drukowanych i internetowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl