Firma doradcza Olesiński & Wspólnicy wyróżniona za działalność charytatywną

214
Na zdjęciu od lewej: Joanna Dybciak, Salwador Milczanowski, Olga Kotarska, Anna Chrobot, Kacper Czerniec, Mateusz Kisiela, Justyna Papież, Paulina Kozielska, Anna Łużniak wraz z adoptowanymi pupilami: Chojrakiem, Zumi i Dziunią (fot.: Olesiński & Wspólnicy)

Chęć niesienia pomocy – to idea stojąca u podstaw zawodu prawnika, dlatego w rankingach prawniczych, obok nagród stricte merytorycznych, wręczane są także wyróżnienia za działalność pro bono. Firma doradcza Olesiński & Wspólnicy udowadnia, że tym, którzy sami nie mogą się bronić, pomagać można w różny sposób – wystarczy dobra wola.

– Zwierzęta kochałam od dziecka, mimo że w domu rodzinnym nie było ich sporo, a rodzice skutecznie odmawiali zatrzymania każdego przynoszonego przeze mnie do domu żyjątka. Po skończeniu prawa zdałam sobie sprawę, że mogę wrócić do swojej pasji i pomagać zwierzętom w inny sposób. Napisałam wtedy wiadomość do wszystkich fundacji prozwierzęcych i schronisk z Dolnego Śląska. Była to pierwsza rzecz, którą zrobiłam po powrocie do domu z obrony pracy magisterskiej – tak się to zaczęło – rozpoczyna swoją opowieść Anna Chrobot, partner w firmie Olesiński & Wspólnicy i inicjatorka akcji pomocy dla zwierząt.

Firma od samego początku wspierała ją w tej ciężkiej walce, a wkrótce, kiedy o inicjatywie zrobiło się nieco głośniej, już na rozmowach rekrutacyjnych kandydaci zaczęli dopytywać o charytatywną działalności spółki. Anna Chrobot od wielu lat pełni funkcję przewodniczącej Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż z Wrocławia i to od wsparcia tego stowarzyszenia zaczęła się pomoc firmy dla zwierząt. Początkowo dotyczyła ona głównie bardzo trudnych i przykrych tematów znęcania się nad zwierzętami. Z czasem spektrum spraw nieco się rozszerzyło, a obecnie, oprócz spraw karnych, wolontariuszeprawnicy wspierają fundacje w postępowaniach administracyjnych, w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do funkcjonowania organizacji oraz udzielają bieżącego wsparcia dla stowarzyszeń prozwierzęcych.

– Bywa, że w weekend jestem pod telefonem, bo w toku interwencji inspektorzy potrzebują pomocy prawnej. Zdarza się, że wspieramy policję w interpretacji przepisów o ochronie zwierząt, prowadzimy szkolenia dla przyszłych inspektorów ochrony zwierząt – komentuje Anna Chrobot, i dodaje:

– Wiele spraw, nad czym ubolewam, nie kończy się dobrze – oprawcy pozostają bezkarni wskutek niedoskonałości samych przepisów ustawy. Najczęściej sprawy trwają latami, niektóre zwierzęta nie doczekały sprawiedliwych wyroków.

Dziś Olesiński & Wspólnicy to ponad 100 doradców zdobywających tytuły w najbardziej uznanych rankingach. Niedawno firma została wyróżniona w The Legal 500: Leading firm EMEA w dziedzinach Tax (podatki) i Public law (pomoc publiczna), a kilka dni temu również w najnowszym Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”, zajmując 1. miejsce w rejonie Dolny Śląsk i Lubuskie oraz 9. miejsce w Polsce pod względem liczby prawników.

Mimo coraz większych sukcesów, nikt nie rezygnuje z dotychczasowej działalności charytatywnej – wręcz przeciwnie – działania angażują kolejnych pracowników:

– Chętnych do pomocy nigdy nie brakowało – po każdym moim apelu o wsparcie mnóstwo osób z O&W chciało poprowadzić kolejne sprawy, ostatecznie jest to tysiące godzin pracy pro bono w roku przy tej skali organizacji – mówi Anna Chrobot.

Poza czysto prawną pomocą, pracownicy angażują się także w adopcje zwierząt. Niektórzy nawet żartują, że mogliby wygrać ranking firm prawniczych w kategorii „największa ilość zaadoptowanych przez pracowników zwierząt”. Część pomaga tworząc od czasu do czasu domy tymczasowe dla zwierząt z interwencji, inni zaś – finansowo. Zwierzęta mile widziane są również w biurze – do tej pory wrocławska siedziba firmy gościła psy, koty, a nawet jeże czy wiewiórki. Wszyscy pracownicy O&W gorąco kibicują inicjatywie i promują walkę o prawa zwierząt w Polsce.

I właśnie ten niezmożony upór w dążeniu do poprawy losu zwierząt został doceniony przez kapitułę XVII Rankingu Kancelarii Prawniczych dziennika „Rzeczpospolita”, która przyznała firmie specjalne wyróżnienie w kategorii „Działalność pro bono”.

Na pytanie o komentarz do wyróżnienia w tak znaczącym rankingu Anna Chrobot przyznaje:

– Niezwykle miłe przeżycie, ogromna niespodzianka! Nie spodziewaliśmy się tylu gratulacji i dobrych słów. Jest to docenienie wolontariackiej działalności wielu pracowników O&W, brakujący element pochwały oraz dostrzeżenie, że to, co robią ma sens. Taka nagroda dodaje energii, gdy czasami brak sił na kolejną, długą walkę…

Materiał firmy doradczej Olesiński & Wspólnicy