Partnerka z kancelarii Weil kończy pracę z laurem za pro bono

1091

Anna Frankowska, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, została wybrana Prawnikiem Pro Bono 2018 w konkursie organizowanym corocznie przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Doceniono jej głębokie zaangażowanie m.in. w sprawę pomocy dla ofiar tzw. klerykalnej pedofilii. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu, w trakcie gali Rankingu Kancelarii Prawniczych dziennika „Rzeczpospolita”, 7 czerwca 2019 r., prawniczka poinformowała o zakończeniu praktyki w kancelarii, stwierdzając, iż niedawno „przeszła na emeryturę”.

Na pomoc ofiarom księży pedofilów

(www.linkedin.com)

Anna Frankowska jest zaangażowana w nieodpłatną pomoc prawną i w działalność dobroczynną. Pomaga fundacji „Między Niebem a Ziemią”, działającej na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, m.in. biorąc udział w jej akcjach charytatywnych.

Intensywnie działa w fundacji „Nie lękajcie się”, która pomaga ofiarom klerykalnej pedofilii. Jest w jej radzie. Doradza fundacji w kwestiach międzynarodowych. Była współautorką jej „Raportu na temat naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych”. W lutym 2019 r. delegacja fundacji z udziałem Anny Frankowskiej, podczas audiencji w Watykanie, w trakcie spotkania duchowieństwa katolickiego poświęconego badaniu i przeciwdziałaniu  pedofilii w Kościele Katolickim, przekazała ten raport papieżowi Franciszkowi.

Anna Frankowska pomagała również przy stworzeniu krajowej sieci prawników, którzy zgodzili się pomagać ofiarom duchownych pedofilów przy formułowaniu roszczeń o zadośćuczynienia pieniężne przeciwko Kościołowi Katolickiemu w Polsce. Działa także na rzecz powołania niezależnej komisji do zbadania problemu pedofilii w polskim Kościele Katolickim oraz nadużyć ze strony księży i dostojników kościelnych.

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges podaje na swojej stronie internetowej, iż jej warszawskie biuro pod przewodem Anny Frankowskiej od dwóch lat reprezentuje fundację „Nie lękajcie się”. Oprócz tej prawniczki w kwestiach korporacyjnych wspiera ją senior associate  Jakub Krzemień.

Anna Frankowska specjalizuje się w doradztwie dla inwestorów i obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych (equity i debt). Doradzała przy publicznych ofertach papierów wartościowych polskich spółek, transakcjach fuzji i przejęć, prywatyzacjach polskich przedsiębiorstw na rzecz kapitału zagranicznego. Do niedawna ze stanowiska partnera kierowała praktyką rynków kapitałowych w warszawskim biurze kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Jest prawniczką rankingową wymienianą w takich międzynarodowych zestawieniach jak Chambers Global, Chambers Europe czy The Legal 500.

Jest adwokatem amerykańskim, absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie St. Louis w Stanach Zjednoczonych (1987). Ma tytuł Juris Doctor College of Law Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign. W latach 80. XX wieku rozpoczęła pracę w kancelarii w Chicago. Do Polski przyjechała w 1994 r. Od 1996 r. pracowała w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Na rzecz pacjentów i sędziów

Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz, dwoje innych adwokatów, którzy byli w 2019 r. nominowani przez kapitułę do tytułu Prawnika Pro Bono, otrzymało wyróżnienia.

Paulina KieszkowskaKnapik jest założycielką i wspólniczką warszawskiej kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Specjalizuje się w prawie ochrony zdrowia i farmaceutycznym. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych. Pro bono doradza organizacjom pacjentów, m.in. fundacji Alivia i Krajowemu Forum Chorób Rzadkich.

Michał Wawrykiewicz prowadzi w Warszawie kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym, nieruchomości. Jest współzałożycielem inicjatywy Wolne Sądy oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości, występujących przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, a uznawanym za niekonstytucyjne. Startował w eurowyborach z Koalicji Europejskiej.

Była to 16. edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez FUPP. Zadaniem fundacji jest budowanie pozycji, wizerunku oraz ram dla działalności uczelnianych tzw. klinik prawa, w których studenci uczą się prawa doradzając za darmo osobom, których nie stać na pomoc zawodowego prawnika.

Konkurs wyłania i wyróżnia prawniczki i prawników o niepospolitej wrażliwości społecznej angażujących się w pomoc prawną pro bono na rzecz osób fizycznych oraz organizacji pozarządowych i instytucji. Laureatów wybiera kapituła. W jej skład wchodzą m.in. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego; prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego; Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich; Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych; Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, a także laureaci poprzednich edycji konkursu.

Rok temu Prawnikiem Pro Bono został radca prawny Mariusz Filipek z lubelskiej kancelarii Filipek & Kamiński.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl