Największy polski bank wszedł na rynek prawny z ofertą internetowego serwisu

1140

W marcu 2019 r. PKO Bank Polski poinformował, iż wdrożył pilotażowo „narzędzie e-prawnik” dla posiadaczy rachunków firmowych z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Usługi prawne dostarcza im partner banku – serwis internetowy TuPrawnik po promocyjnej cenie z rabatem.

E-prawnik oferuje biznesowym klientom banku dwa rodzaje usług: ”szybką konsultację prawną” i „usługę prawną”.

Pierwsza to zwykła porada udzielana telefonicznie w prostej sprawie. Klienci posiadający konto firmowe w banku płacą za nią promocyjną cenę 189 zł, o 10 zł mniej niż pozostali klienci serwisu TuPrawnik. Po opisaniu sprawy, złożeniu zlecenia i zapłaceniu za nie z góry, najpóźniej następnego dnia prawnik odpowiada przez telefon i e-mail. Porada nie obejmuje napisania dokumentu ani reprezentacji przed sądem.

Natomiast usługa prawna przeznaczona jest dla spraw bardziej skomplikowanych, które wymagają „indywidualnego podejścia i analizy”, a także np. reprezentacji procesowej czy sporządzenia umowy. Klient opisuje sprawę na internetowym formularzu w serwisie TuPrawnik. Następnie otrzymuje oferty od prawników, którzy zgłaszają gotowość zajęcia się nią wraz z proponowaną ceną za taką obsługę. Wybiera tę, która mu pasuje, płaci z góry wynagrodzenie dla prawnika i 9 proc. prowizji dla portalu (pozostali klienci serwisu płacą 10 proc. prowizji). Jeśli nie wybierze żadnej oferty, nie płaci prowizji.

– Chcemy zapewnić klientom ofertę bankową zintegrowaną z ofertą usług dodatkowych. E-prawnik jest kolejnym elementem ekosystemu usług dodanych, który odpowiada na na potrzeby klientów firmowych. Naszym celem jest ułatwienie i uproszczenie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej – oświadczył Piotr Pazdan z Departamentu Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw PKO BP, cytowany w komunikacie prasowym banku. Usługi są dostępne za pośrednictwem bankowości elektronicznej i strony internetowej, w pierwszej kolejności dla klientów z segmentu mniejszych firm, o rocznych przychodach ze sprzedaży do 5 mln zł.

Komunikat banku głosi, iż „nowe rozwiązanie pomoże mniejszym firmom przełamywać bariery wzrostu. Jak pokazują analizy, przepisy i otoczenie prawne stanowią bowiem jedną z istotnych barier w rozwoju firm. Brak łatwego dostępu do wiedzy z zakresu obowiązujących regulacji zmusza wielu małych przedsiębiorców do korzystania z obsługi prawnej oferowanej przez podmioty zewnętrzne. Według dostępnych badań, sytuacja ta dotyczy 1/4 firm mikro i ponad 1/3 firm małych”.

TuPrawnik (wcześniej LegalUp)  to jeden z działających w Internecie serwisów kojarzących prawników z klientami (legal marketplace), który oferuje także porady prawne o stałej cenie, m.in. w formie direct, czyli telefonicznie i za pośrednictwem poczty internetowej. W odróżnieniu od innych, za zaoferowanie usług zarejestrowanego w serwisie prawnika pobiera prowizję od klientów (z reguły tego rodzaju serwisy za skojarzenie z klientem pobierają opłaty od prawników). Także inaczej niż w innych podobnych serwisach nie pokazuje danych prawników na widoku. Tożsamość prawnika klient poznaje, gdy ten złoży mu swoją ofertę usługi.

TuPrawnik poinformował 18 marca 2019 r., że nawiązał współpracę z PKO BP.

Poza usługami w promocyjnych cenach dla klientów banku serwis sprzedaje także „usługi prawne w stałej cenie” świadczone w ośmiu kategoriach, m.in. takich jak: firma, rodzina, praca, dom i mieszkanie, finanse osobiste, proces sądowy. Klienci mogą wybierać spośród ok. 40 rodzajów usług, następnie prawnik serwisu ją wykonuje, a płaci się po wykonaniu. Oto ceny przykładowych usług: rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – 1199 zł; sporządzenie projektu testamentu – 1199 zł; sporządzenie kontraktu menedżerskiego –  849 zł; sporządzenie regulaminu sklepu internetowego – 899 zł; sporządzenie przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania – 849 zł.

TuPrawnik gwarantuje, że usługi za jego pośrednictwem świadczą prawnicy specjalizujący się w określonych dziedzinach prawa – adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatnikowi oraz rzecznicy patentowi z minimum 5-letnim doświadczeniem.

Serwis prowadzi spółka Legal Up z Warszawy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl