K&L Gates znikła z Polski, prawnicy już w warszawskim biurze DWF

2906

Międzynarodowa firma prawnicza K&L Gates po dziewięciu latach działalności opuściła Polskę. Jej biuro w Warszawie, zarówno personel, jak i siedzibę, przejęła wywodząca się z Wielkiej Brytanii i notowana od trzech miesięcy na londyńskiej giełdzie prawnicza firma DWF.

DWF (DWF Group plc) poinformowała 20 maja 2019 r., że zaanonsowana na początku tego miesiąca akwizycja biznesu prawniczego działającego w formie spółki K&L Gates Jamka sp.k., została sfinalizowana. Teraz jest to spółka DWF Poland Jamka sp.k., która oficjalnie stała się polskim biurem kancelarii DWF liczącym 85 pracowników, w tym ok. 45 prawników, w tym 11 partnerów. Partnerem zarządzającym tego biura jest Michał Pawłowski, który od marca 2019 r. był ostatnim partnerem zarządzającym w warszawskim biurze firmy K&L Gates.

Warszawski oddział DWF jest siódmym jej biurem w Europie kontynentalnej, obok Brukseli, Paryża, Mediolanu i trzech w Niemczech. Firma liczy ponad 3,2 tys. osób w 28 biurach w Wielkiej Brytanii i na świecie, na czterech kontynentach.

Jak informował „Rynek Prawniczy”, DWF kupiła biuro K&L Gates w Warszawie, a konkretnie spółkę komandytową K&L Gates Jamka, za 3 mln funtów (15 mln zł) od globalnej firmy K&L Gates LLP. Ta kwota to szacowana wartość aktywów netto (estimated net asset value) przejmowanej spółki.

Firma K&L Gates w związku z decyzją o opuszczeniu Polski w oświadczeniu przesłanym „Rynkowi Prawniczemu” stwierdziła, iż „oddzielenie się od praktyki biura warszawskiego było w jej najlepszym interesie”. „Rynek Prawniczy” informował wcześniej, iż powodem tej decyzji mógł być fakt, że w ostatnich latach koszty sprzedaży przez nie usług prawniczych przewyższały przychody z tej działalności.

Biuro wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych światowej sieci prawniczej K&L Gates działało w Warszawie od marca 2010 r. Zasilił je wówczas w całości zespół prawników polskiego oddziału kancelarii Hogan & Hartson, którzy nie chcieli przystąpić do kancelarii Hogan Lovells utworzonej wtedy w wyniku globalnej fuzji firm prawniczych Hogan & Hartson oraz Lovells.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl