Greenberg Traurig, Weil, CMS i Ishikawa Brocławik w przejęciu firmy inwestycyjno-deweloperskiej

435

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała firmie inwestycyjnej Madison International Realty przy przejęciu polskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Capital Park od brytyjskiej firmy Patron Capital Partners, którym – jak ustalił „Rynek Prawniczy” – doradzały kancelarie Weil, Gotshal & Manges, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang i Ishikawa Brocławik z Krakowa.

Madison International Realty, firma inwestująca na rynku nieruchomości, poinformowała 14 maja 2019 r. o sfinalizowaniu transakcji przejęcia polskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Capital Park poprzez zakup 65,99 proc. jej akcji od brytyjskiego funduszu Patron Capital Partners. Umowę wstępną strony podpisały w marcu 2019 r. Obecnie ziściły się warunki zawarcia finalnej umowy sprzedaży, w tym m.in. uzyskano zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poprzez zawarcie ostatecznej umowy Madison International Realty nabyła pośrednio kontrolny pakiet akcji Capital Parku. Patron Capital Partners zatrzymał mniejszościowy pakiet 5,59 proc., tak jak i pozostali akcjonariusze spółki (22 proc. akcji wchodzi w skład portfeli otwartych funduszy emerytalnych, 4,17 proc. akcji należy do członków zarządu spółki).

Wartości transakcji nie podano. Aktualna kapitalizacja spółki Capital Partners na giełdzie wynosi ok. 660 mln zł.

Madison International Realty to firma private equity inwestująca od 2002 r. na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Z zasobami o wartości 3,6 mld dolarów dostarcza kapitał właścicielom i inwestorom, m.in. angażując się w joint ventures z nimi. Inwestuje wyłącznie w transakcje wtórne i koncentruje się na istniejących nieruchomościach i ich portfelach. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech.

Na polski rynek nieruchomości weszła w 2018 r. nabywając połowę udziałów w biurowcu Warsaw Spire w Warszawie. Dzięki transakcji przeprowadzonej obecnie za pośrednictwem funduszu Madison International Real Estate Liquidity Fund IV pozyskała partnera i platformę do rozwoju swoich inwestycji w Polsce.

Capital Park działa na polskim rynku nieruchomości od 2003 r. jako firma deweloperska i inwestycyjna. Od 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Współpracę z brytyjskim funduszem private equity real estate Patron Capital Partners rozpoczęła w 2004 r. Obecnie posiada portfel aktywów nieruchomościowych o łącznej powierzchni najmu 304 tys. mkw. i wartości 2,6 mld zł, z tego 77 proc. w Warszawie (biurowce Eurocentrum Office Complex, Royal Wilanów). Realizuje w tym mieście projekt biurowej rewitalizacji terenu po dawnej fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner.

Założony w 1999 r. fundusz private equity Patron Capital z siedzibą na Jersey inwestuje w nieruchomości na terenie całej Europy. Od początku w ponad 100 transakcjach i 76 inwestycjach „przerobił” sumę 3,4 mld euro zebraną od prywatnych i instytucjonalnych inwestorów z Europy, Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. Działa poprzez zespół 76 specjalistów w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Polsce.

– Rozpoczęcie współpracy z Patron Capital Partners było kamieniem milowym w rozwoju naszej firmy i dało nam niesamowite możliwości. Dzięki doskonałemu zrozumieniu naszej strategii i wsparciu, które otrzymaliśmy, zbudowaliśmy najwyższej jakości portfel nieruchomości składający się z nowoczesnych aktywów biurowych i handlowych. Jesteśmy dumni, że udało nam się pozyskać nowego inwestora i przekonani, że mając tak doświadczonego partnera wzmocnimy naszą pozycję na rynku – stwierdził Jan Motz, założyciel i prezes zarządu Capital Park.

– Dzięki zamknięciu naszej umowy nabycia akcji Capital Park pozyskujemy silnego partnera strategicznego na jednym z najdynamiczniejszych rynków w Europie. Madison kontynuuje inwestowanie w wybrane spółki publiczne z branży nieruchomości z pierwszorzędnymi aktywami na rynkach rozwijających się, gdzie widzimy duży potencjał – skomentował Matthias Olivier Cordier, dyrektor zarządzający w Madison International Realty.

– Zrealizowaliśmy naszą strategię inwestycyjną dla Capital Park, który odnotował znaczący rozwój w ciągu 14 lat naszego partnerstwa, budując portfel najwyższej jakości nowoczesnych aktywów biurowych i handlowych. Naszym głównym celem są inwestycje oportunistyczne w Wielkiej Brytanii i Europie, ale zawsze będziemy rozważać możliwości transakcyjne w Europie Środkowo-Wschodniej – ocenił Keith Breslauer, założyciel i dyrektor zarządzający Patron Capital Partners.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Madison International Realty w transakcji. Zespołem prawników kierował partner Radomił Charzyński, a byli w nim partner lokalny Karol Brzoskowski, senior associate Kamil Majewski, partner lokalny Karolina Dunin-Wilczyńska, odpowiadająca za aspekty korporacyjne, partner lokalny Anna Hałas-Krawczyk, kierująca praktyką  prawa pracy. W kwestiach prawa rynków kapitałowych doradzał partner Rafał Sieński. Ponadto w obsługę zaangażowani byli partner Stephen Horvath z biura londyńskiego oraz senior associate Michał Pietrzak.

Po stronie firmy Capital Park oraz funduszu Patron Capital Partners doradzały kancelarie Weil, Gotshal & Manges, która potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” swoje zaangażowanie, CMS oraz Ishikawa Brocławik z Krakowa.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl