Weil reklamuje pozycję w The Legal 500, organizator rankingu ją podnosi

876

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges w Warszawie poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż po jej interwencji organizator międzynarodowego rankingu firm prawniczych The Legal 500 podniósł jej kwalifikację w jednej z kategorii tegorocznego zestawienia dla Polski.

Pierwotnie w kategorii „Prawo handlowe, korporacyjne oraz fuzje i przejęcia” została zaliczona do tzw. poziomu 2 (tier 2), co oznaczało spadek w porównaniu z rankingiem z 2018 r., w którym była przypisana do tier 1.

Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż wskutek jej interwencji została przywrócona do poziomu 1. Na pytania redakcji, odnoszące się do tej nietypowej sytuacji, wyjaśniła jedynie: ”Z naszego punktu widzenia zakwalifikowanie warszawskiego biura Weil do Tier 2 było pomyłką i po naszej interwencji przywrócono nas na właściwe miejsce w rankingu.”

„Rynek Prawniczy” zwrócił się do organizatorów rankingu z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia tej sprawy. Zapytaliśmy m.in. o to, czy zasady/regulamin rankingu przewidują i regulują takie sprostowania ze strony jego uczestników, jak również o uzasadnienie zmiany kwalifikacji, o to czy organizator rankingu uznał swój błąd, nazwijmy go techniczny, czy też przyjął wniosek kancelarii po rozważeniu jego merytorycznej argumentacji.

Redakcja nie tylko nie dostała od organizatora rankingu, to jest reprezentujących go osób, odpowiedzi na swoje pytania. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi na wysłany e-mail z pytaniami. Organizator rankingu postanowił sprawę przemilczeć.

Tegoroczne wydanie katalogu „The Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2019″ ukazało się 10 kwietnia 2019 r. Publikacja klasyfikuje i charakteryzuje firmy prawnicze oraz indywidualnych prawników z 85 krajów, w tym z Polski. Jest też rankingiem: analitycy brytyjskiej  firmy Legalease, wydawcy tych przewodników, ustalają hierarchię najlepszych krajowych kancelarii na podstawie analizy zleceń obsługiwanych przez nie w ostatnim roku, z uwzględnieniem specjalizacji ich zespołów oraz opinii klientów uzyskanych na podstawie rozmów. W rankingu The Legal 500 kancelarie hierarchizowane są na poszczególnych poziomach (tiers) w zależności od przyznanej im pozycji na rynku.

Na jego podstawie „Rynek Prawniczy” sporządził ich zestawienie dla Polski według liczby zdobytych pierwszych miejsc (zaliczeń do tier 1). Tutaj jego zaktualizowana wersja uwzględniająca zmianę pozycji kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl