BSWW i Schoenherr w przejęciu firmy doglądającej instalacji w budynkach

241

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Act BSWW) doradzała niemieckiej firmie budowlanej Strabag przy przejęciu spółki Caverion Polska od fińskiej firmy Caverion Oyj, której doradzała kancelaria Schoenherr.

Należąca do firmy budowlanej Strabag spółka Strabag Property and Facility Services Austria podpisała 28 lutego 2019 r. umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Caverion Polska specjalizującej się w zarządzaniu infrastrukturą techniczną budynków od firmy Caverion Oyj, która wycofała się z polskiego rynku. Cena sprzedaży nie została ujawniona.

Przejęcie podwoi skalę działalności Strabagu w usługach technical facility management w Polsce, dzięki czemu firma stanie się  jednym z dziesięciu największych dostawców tych usług w kraju.

Wewnętrzną infrastrukturę techniczną budynku tworzą: instalacje – elektryczna, gazowa, wodociągowa, kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna i klimatyzacyjna, teletechniczne oraz systemy – przeciwpożarowe i antywłamaniowe, a także infrastruktura specjalistyczna związana z przeznaczeniem danego budynku.

Firma Caverion działała w Polsce od 1993 r. i zatrudniała ok.170 pracowników. Fińska korporacja budowlana Caverion powstała w 2013 r. wskutek podziału YIT Corporation; weszły do niej segmenty usług budowlanych i przemysłowych.

Strabag to niemiecka spółka europejska działająca w branży budowlanej. Zajmuje się budową i zarządzaniem nieruchomości. Jej austriacka spółka Strabag PFS świadczy usługi facility management.

– To przejęcie poszerza nasz portfel usług o dodatkowe kompetencje techniczne w zakresie facility management w Polsce, co pozwoli nam sprawnie obsługiwać portfel nieruchomości w całym kraju – zadeklarował Thomas Birtel, prezes firmy Strabag.

– Polska nie była dla nas znaczącym rynkiem, byliśmy tu małym graczem. Zbycie polskiej spółki jest częścią strategii, która ma na celu poprawę wyników finansowych i koncentrację na podstawowej działalności na głównych rynkach – wytłumaczył Ari Lehtoranta, dyrektor generalny Caverion.

Kancelaria Act BSWW potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Strabag. Obsługa obejmowała  badanie due diligence spółki Caverion Polska, przygotowanie dokumentacji transakcyjnej, doradztwo przy negocjacjach i reprezentację w postępowaniu antymonopolowym przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pracę zespołu prawników nadzorował wspólnik zarządzający Marek Wojnar, wykonywały ją radca prawny Marta Kosiedowska i aplikantka adwokacka Katarzyna Góra.

Kancelaria Schoenherr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Caverion.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl