Trzy kancelarie w budowie futbolowego ośrodka treningowego

510
Wizualizacja Legia Training Center z lotu ptaka (www.legia.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Crido Legal doradzała Legii Warszawa przy projekcie budowy piłkarskiego ośrodka szkoleniowego. Kancelaria Battara Bartoszek Kuliński BBK doradzała klubowi przy prawnej obsłudze przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji. Natomiast kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy sfinansowaniu tego przedsięwzięcia kredytem.

Klub piłkarski Legia Warszawa pod koniec marca 2019 r. poinformował o rozpoczęciu realizacji projektu utworzenia nowoczesnego kompleksu treningowo-szkoleniowego dla futbolistów. Na początku kwietnia w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki, gdzie klub dwa lata temu kupił 14 hektarów ziemi, rozpoczęła się budowa Legia Training Center.

Legia Warszawa uzyskała wszystkie pozwolenia dotyczące inwestycji, podpisała porozumienie z gminą, uzyskała dotacje Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministerstwa Rozwoju, wybrała inżyniera kontraktu – firmę Tremend, generalnego wykonawcę – firmę PORR, a w ostatnich dniach marca podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przed stworzeniem ostatecznego projektu ośrodka przedstawiciele Legii wizytowali ok. 30 obiektów treningowych w całej Europie (m.in. Realu Madryt, FC Barcelony, Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, RB Lipsk, Anderlechtu Bruksela, Ajaxu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Sportingu CP, FC Porto, Arsenalu, Tottenhamu i Chelsea FC). Koncepcję architektoniczną przygotowała polska pracownia LAP Studio we współpracy z hiszpańskim biurem architektonicznym Estudio Lamela, które jest autorem m.in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt.

Do realizacji przedsięwzięcia powołano spółkę celową Akademia Piłkarska Legii, która 26 marca 2019 r. formalnie przekazała plac budowy generalnemu wykonawcy. Legia Training Center ma być najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce z sześcioma boiskami (pięć z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną w rozkładanej na okres jesienno-zimowy pneumatycznej hali) oraz centrum badawczo-rozwojowym.

W skład Legia Training Center wchodzić będzie m.in.: strefa pierwszej drużyny grającej w Ekstraklasie (szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, strefa wypoczynku – player’s lounge, sale konferencyjne, gabinety medyczne i lekarskie, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4gwiazdkowym); strefa akademii piłkarskiej dla drużyn młodzieżowych i IIIligowych rezerw klubu (szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, sale lekcyjne, bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat z ponad 60 miejscami); biura pionu sportowego i innych działów klubu; centrum badawczo-rozwojowe LegiaLab; powierzchnie dla start-upów sportowych; ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców.

Wartość inwestycji wynosi 80 mln zł, z czego 11 mln zł Legia otrzymała w formie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki to kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, 1,2 mln zł dotacji z Ministerstwa Rozwoju (na centrum badawczo-rozwojowe LegiaLab) oraz wkład własny inwestora. Oddanie ośrodka do użytku planowane jest na czerwiec 2020 r.

– Moim zdaniem będzie to transformacyjny projekt, który zmieni Legię w przeciągu następnych kilku lat i pozwoli nam na wejście do europejskiej elity. Chcemy szkolić zawodników, którzy będą grać w pierwszej drużynie Legii i innych klubów Ekstraklasy, a także w czołowych klubach europejskich. Aby to osiągnąć musimy mieć infrastrukturę, która pozwoli przyciągać i rozwijać największe talenty z Polski i regionu. Będziemy też korzystać z najlepszych doświadczeń i wiedzy trenerskiej, a także tworzyć i rozwijać nowe technologie w LegiaLab. Stworzenie ośrodka, który będzie drugim domem Legii, było moim marzeniem i jednym z priorytetów od pięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogę dzisiaj powiedzieć – budujemy! – mówił 27 marca 2019 r. podczas konferencji prasowej Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii Warszawa.

– Budowa ośrodka oznacza ogromną zmianę, jeśli chodzi o sposób pracy działu sportu w Legii i wielką szansę na rozwój całego klubu. Do budynków i na boiska w ośrodku 30 km od naszego stadionu, przeniesie się pierwszy zespół, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły akademii, a także nasza komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. Z kolei w biurach na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny Akademii. Nowoczesne centrum treningowe otwiera również dla nas możliwości sprzedaży nazwy ośrodka, tak jak to się dzieje w wielu klubach europejskich – stwierdził Tomasz Zahorski, pełnomocnik zarządu Legii i prezes spółki celowej Akademia Piłkarska Legii, która realizuje projekt.

Kancelaria Crido Legal  poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała realizującej projekt spółce Akademia Piłkarska Legii Sp. z o.o. Jej obsługa obejmowała doradztwo prawne przy nabyciu nieruchomości na potrzeby budowy, przy organizacji procesu inwestycyjnego oraz przy pozyskaniu finansowania od Banku Gospodarstwa Krajowego. W dziedzinie prawa nieruchomości doradzała counsel Joanna Winter-Szymańska, a w negocjacjach i kwestiach prawnych związanych z finansowaniem – senior associate Filip Badziak, szef praktyki bankowości i finansów.

– Podczas negocjacji mierzyliśmy się z nowymi wyzwaniami, ze względu na fakt, iż projekt jest pionierski, zarówno pod względem czysto sportowym, jak również pod względem jego montażu finansowego. (…) Mamy nadzieję, że przetrze on szlak dla kolejnych tego rodzaju projektów w regionie i spowoduje, że banki będą chętniej finansować tego rodzaju inwestycje – skomentował Filip Badziak, cytowany w komunikacie prasowym kancelarii.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Legia Warszawa, przy obsłudze prawnej przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji spółce Akademia Piłkarska Legii doradzała kancelaria Battara Bartoszek Kuliński BBK z Warszawy, a w procesie finansowania Legia Training Center Bankowi Gospodarstwa Krajowego doradzała kancelaria CMS.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl