Taylor Wessing doradzała prawniczce, która wygrała wybory prezydenckie (na Słowacji)

306

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, prawnicy z biura kancelarii Taylor Wessing w Bratysławie doradzali Zuzanie Czaputovej, wybranej w marcu 2019 r. na prezydenta Republiki Słowackiej, podczas kampanii wyborczej kandydatki.

Internetowy portal „CEE Legal Matters” podał, iż według informacji Taylor Wessing, doradztwo dla Czaputovej i jej ekipy obejmowało porady prawne dotyczące umów oraz opinie prawne dotyczące „operacyjnej agendy” kampanii wyborczej.

„Rynek Prawniczy” otrzymał w tej sprawie oświadczenie Andreja Leontieva, partnera współzarządzającego biurem Taylor Wessing w Bratysławie. Publikujemy je w całości.

„Taylor Wessing Bratysława to niezależna i neutralna politycznie firma prawnicza. Jednak jako największa międzynarodowa kancelaria prawna na Słowacji, a tym samym lider rynku, jesteśmy naprawdę oddani idei doskonalenia środowiska biznesowego i praworządności na Słowacji. Zgodnie z tą filozofią współpracujemy z wieloma posłami i radnymi miejskimi (a także z organizacjami pozarządowymi) w kwestii różnych rozwiązań legislacyjnych (np. uproszczona spółka akcyjna jako nowa forma prawna dla startupów, publiczny rejestr rzeczywistych właścicieli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą czerpiących korzyści ze współpracy z państwem, reforma upadłości osobistej). Było to zaangażowanie wyłącznie jako prawnego eksperta i nie byliśmy włączeni w podejmowanie żadnych decyzji politycznych.

Płatna obsługa prawna zespołu Zuzany Czaputovej (działaczki obywatelskiej i adwokata) podczas kampanii prezydenckiej była ograniczona do wszelkiego rodzaju kwestii prawnych związanych z prawem wyborczym, prawem medialnym i regulacją przejrzystego finansowania kampanii. Podobny zakres doradztwa zapewniliśmy także Matúšowi Vallo  (działaczowi obywatelskiemu i architektowi), który w 2018 r. został wybrany nowym burmistrzem Bratysławy”.

Zuzana Czaputova jest politykiem, prawniczką i działaczką społeczną. W wyborach prezydenckich na Słowacji startowała jako kandydatka i wiceprzewodnicząca socjalliberalnej, proeuropejskiej partii Progresywna Słowacja (Progresívne Slovensko), założonej w 2017 r. Wygrała w drugiej turze głosowania 30 marca 2019 r. otrzymując 58,4 proc. głosów i pokonując wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča. Kiedy obejmie urząd 15 czerwca 2019 r., będzie pierwszą prezydentką Słowacji w jej krótkiej historii, a także, w wieku 45 lat, najmłodszą osobą na tym stanowisku w tym kraju.

Jak podaje Wikipedia, Czaputova ukończyła w 1996 r. studia prawnicze na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Pracowała w administracji lokalnej w rodzinnym miasteczku Pezinok pod Bratysławą, później w organizacjach pozarządowych. Uzyskała uprawnienia adwokata i praktykowała w tym zawodzie. Zrobiło się o niej publicznie głośno, gdy występowała w imieniu zakończonej powodzeniem obywatelskiej kampanii sprzeciwu wobec budowy składowiska odpadów w Pezinoku przez biznesmenów związanych z partią rządzącą.

Dołączyła potem do partii Progresywna Słowacja, od 2018 r. pełniła w niej funkcję wiceprzewodniczącej. W 2019 r. została kandydatką w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze wyborów 16 marca zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 40,6 proc., kolejny z konkurentów, Maroš Šefčovič, uzyskał 18,7 proc.

Według ekspertów, wygrana Czaputovej była efektem antyrządowych nastrojów dużej części słowackiego społeczeństwa utrzymujących się po głośnym zabójstwie w 2018 r. dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Jak wyjaśniał dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich w portalu internetowym telewizji TVN24, Czaputova w kampanii podkreślała konieczność „wspólnego stawienia czoła złu” prezentując się wiarygodnie jako autentyczna w swoim zachowaniu i wypowiedziach, np. na temat „przywrócenia wiary w państwo”. Jej program był oparty na trzech filarach – uczciwe państwo, ochrona środowiska oraz godność dla seniorów. Przeciwnicy wytykali jej bardzo liberalne poglądy w kwestiach obyczajowych, np. akceptację adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, jednakże sprawy światopoglądowe nie były częścią jej programu, mówiła o nich szczerze tylko w odpowiedzi na pytania.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl