BSWW i Dentons w zakupie niskiego biurowca z możliwością budowy wieżowca

440
(www.urbanity.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Act BSWW) doradzała firmie budowlanej Strabag przy zakupie biurowca Atrium International w Warszawie od firmy Patrizia Immobilien, której doradzała kancelaria Dentons.

Umowę zakupu zawarto 12 marca 2019 r.

Atrium International Business Center stoi w warszawskiej dzielnicy Wola. Ma ponad 20 lat (rocznik 1995), 25 m wysokości, pięć pięter i ok. 12 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 11 tys. mkw. biurowej. W latach 20162017 został zmodernizowany. Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku jest przeszklone atrium tworzące przestronne lobby, w którym znajduje się główna recepcja oraz powierzchnie handlowo-usługowe.

Jak informowały media, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę w miejscu obecnego budynku wieżowca biurowego o wysokości do 135 metrów.

– Ze względu na bardzo ograniczoną podaż gruntów na warszawskim rynku, niejednokrotnie warunkiem realizacji projektu biurowego jest zakup starszego obiektu w celu modernizacji czy rozbudowy. To kierunek, który obiera coraz więcej międzynarodowych firm inwestujących w Warszawie  – wyjaśnił Daniel Puchalski, dyrektor działu gruntów inwestycyjnych w agencji JLL pośredniczącej w sprzedaży.

Strabag Real Estate to deweloperska część niemieckiej spółki europejskiej Strabag działającej w branży budowlanej. Firma SRE świadczy kompleksowy zakres usług od przygotowania koncepcji i planowania projektu, poprzez realizację, aż do wynajmu i sprzedaży gotowego obiektu. Powstała w 1965 r. i ma w portfolio inwestycje o wartości ponad 5,9 mld euro. Działa w Niemczech, Austrii, Szwecji i Europie Środkowo-Wschodniej.

Założona w 1984 r. niemiecka firma Patrizia Immobilien, zarządzająca inwestycjami w nieruchomości, ma w portfelu aktywa warte ok. 41 mld euro, należące do 350 inwestorów instytucjonalnych. Prowadzi na świecie 24 biura, z tego 19 w Europie, w tym w Polsce.

Kancelaria Act BSWW potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Strabag. Doradztwo obejmowało  badanie due diligence, przygotowanie dokumentacji transakcyjnej, wsparcie w procesie negocjacji i  zamknięcie transakcji.

Transakcję obsługiwali wspólnicy kancelarii Marek Wojnar i Marta Kosiedowska oraz radcowie prawni Katarzyna Marzec, Magdalena Banaszczyk, adwokat Michał Sołtyszewski i aplikantka adwokacka Katarzyna Góra.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Patrizia Immobilien. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, wykonywał ją starszy prawnik Arkadiusz Dębski.

Marta Kosiedowska cytowana na stronie internetowej kancelarii BSWW oceniła, że klient nabył „znany budynek biurowy z dużym potencjałem inwestycyjnym, pozwalającym na realizację jednej z najwyższych wież biurowych w Warszawie”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl