Gessel w wykupie przez prezesa huty szkła od afrykańskiego funduszu

891

Kancelaria Gessel doradzała CVI Domowi Maklerskiemu oraz spółce należącej do Pawła Szymańskiego, prezesa firmy Krosno Glass, przy sfinansowaniu jej wykupu od południowoafrykańskiego funduszu Cost2Coast.

Na początku lutego 2019 r. nowym właścicielem spółki Krosno Glass, czyli dawnej firmy Krośnieńskie Huty Szkła, został Paweł Szymański, który zarządza nią od ponad dwóch lat. Prezes przejął firmę od południowoafrykańskiego funduszu Coast2Coast, który był jej właścicielem od 2016 r., w drodze tzw. wykupu menedżerskiego (Management Buy Out MBO). To rodzaj transakcji, w której menedżerowie spółki przejmują nad nią kontrolę poprzez wykupienie kontrolnego pakietu udziałów za własne pieniądze lub ze współfinansowaniem funduszy inwestycyjnych. Właścicielem 100 proc. akcji spółki Krosno Glass została zarejestrowana w Polsce spółka należąca do Pawła Szymańskiego, który zapłacił za nie ze środków własnych oraz finansowania dłużnego pozyskanego od funduszu współzarządzanego przez firmę CVI Dom Maklerski i Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Noble Funds TFI. Fundusz nabył obligacje, które Paweł Szymański będzie musiał wykupić w określonym terminie. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Paweł Szymański jest związany z Krosno Glass od listopada 2016 r. Od początku 2017 r. jest prezesem firmy. Zapowiada, że będzie kontynuował strategię jej rozwoju na lata 2018-2023.

Krosno Glass to jeden z największych producentów szkła użytkowego w Polsce. Wyrabia szklanki, kieliszki, wazony, karafki, miski itp. W apogeum światowego kryzysu finansowego firma popadła w ekonomiczne tarapaty. Jej upadłość została ogłoszona w marcu 2009 r. Syndyk przeprowadził restrukturyzację, m.in. sprzedał niektóre nieruchomości i utrzymał produkcję.

Fundusz Coast2Coast Capital kupił hutę w sierpniu 2016 r. od syndyka za ponad 180 mln zł. Na początku 2018 r. rozpoczął poszukiwanie nabywcy.

Fundusz inwestycyjny Coast2Coast z Republiki Południowej Afryki został założony w 2007 r. przez dwóch przedsiębiorców inwestujących własne pieniądze w biznesy głównie w południowej Afryce, Australii i Europie Środkowej. W Polsce – za pośrednictwem firmy Bounty Brands – fundusz jest właścicielem firm Sonko produkującej wafle ryżowe, Stella Pack produkującej m.in. plastikowe worki na śmieci, torebki, folie spożywcze, Bezgluten produkującej żywność bezglutenową, Profi produkującej pasztety i gotowe zupy oraz cukierniczej Unitop.

CVI Dom Maklerski jest niezależną firmą inwestycyjną wyspecjalizowaną w pozabankowym finansowaniu przedsiębiorstw w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jako Credit Value Investments od 2012 r. zrealizowała ponad 700 transakcji, w tym 450 typu private debt. Obecnie w siedmiu funduszach inwestycyjnych zamkniętych zarządza aktywami o wartości 5,6 mld zł.

– Rozmawialiśmy z kilkoma zainteresowanymi nabyciem spółki, którzy proponowali dobre warunki finansowe. Ostatecznie, mając na uwadze kontynuację dotychczasowej strategii, postanowiliśmy przekazać hutę w najlepsze ręce, czyli dotychczasowego prezesa – stwierdził Adam Pietruszkiewicz zarządzający funduszem Coast2Coast w Polsce.

– Hutę Krosno Glass znamy i obserwujemy od dłuższego czasu, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć długiem wykup menedżerski, dokonany przez jej zarząd. Uważamy, że realizowany obecnie plan modernizacji zakładu oraz ambitna strategia zakładająca umocnienie marki Krosno, przełożą się na znaczący wzrost wyników – stwierdził Marcin Leja, dyrektor zarządzający w CVI Dom Maklerski.

– W ciągu dwóch latach Krosno Glass przeszła wielką przemianę. Po reorganizacji i pierwszych inwestycjach dziś jest stabilną firmą, która systematycznie zwiększa przychody i rentowność. Pierwsze rezultaty strategii, jak relaunch marki, przebudowa oferty i reorganizacja sprzedaży zostały bardzo przychylnie przyjęte przez naszych partnerów i klientów. Przed nami rok transformacji w obszarze produkcji i kolejne inwestycje w logistykę oraz markę Krosno. Bardzo się cieszę, że będę nadal osobiście nimi kierować – oświadczył Paweł Szymański, prezes Krosno Glass.

Kancelaria Gessel poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała CVI oraz spółce celowej przy sfinansowaniu wykupu menedżerskiego spółki Krosno Glass – na każdym etapie transakcji, w tym w zakresie badania due diligence, przy negocjowaniu dokumentacji transakcyjnej i bankowej oraz przy zamknięciu transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl