Dentons i Hogan Lovells w międzyfunduszowym przejęciu portfela magazynów

324
(www.tristancap.com)

Kancelaria Dentons doradzała funduszowi zarządzanemu przez firmy inwestycyjne Tristan Capital Partners i White Star Real Estate w zakupie portfela magazynów w Polsce od funduszu Oz Real Estate, któremu doradzała kancelaria Hogan Lovells.

Fundusz European Property Investors Special Opportunities 4, zarządzany przez firmę Tristan Capital Partners przy współpracy z partnerem operacyjnym i kapitałowym – firmą White Star Real Estate, w styczniu 2019 r. za 86 mln euro przejął pięć magazynów w Polsce od firmy Oz Real Estate. Powierzchnia każdego z nich wynosi od 16 tys. mkw. do 40 tys. mkw., a łączna – 161,7 tys. mkw. powierzchni, w 90 proc. wynajętej. Magazyny znajdują się w pobliżu dużych miast („logistyka miejska”). Transakcję sfinansowano kredytem w wysokości 59 mln euro udzielonym przez Deutsche Pfandbriefbank.

– Oczekujemy, że doskonałe fundamenty rynku utrzymają się w związku z wysokim tempem wzrostu w Polsce i koncentrujemy się na rozszerzeniu naszej obecności w logistyce – oświadczył Kristian Smyth, dyrektor w Tristan Capital Partners, podkreślając, że pomimo znaczącego rozwoju nowych magazynów w Polsce w ostatnich latach, popyt nadal przewyższa podaż.

Tristan Capital Partners to firma zarządzająca inwestycjami podmiotów publicznych i prywatnych w nieruchomości komercyjne w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej. Należący do kadry zarządzającej butik inwestycyjny w portfolio swoich funduszy o różnym stopniu ryzyka utrzymuje aktywa o łącznej wartości ponad 9 mld euro.

White Star Real Estate jest częścią firmy private equity White Star Group inwestującej na rynku nieruchomości oraz świadczącej usługi zarządzania nimi w regionie Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zrealizowała ponad 50 przedsięwzięć deweloperskich.

To kolejna wspólna inicjatywa Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Ich sztandarową inwestycją w Polsce jest kompleks Elektrownia Powiśle.

Oz Real Estate to fundusz private equity inwestujący od 2003 r. w nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zainwestował przez ten czas 3,8 mld dolarów kapitału inwestorów i przeprowadził ponad 115 transakcji w różnorodne aktywa, w tym nietypowe jak mieszkania, rezydencje, domy wielorodzinne, wieżowce, domy seniora, parkingi, pola golfowe.

W transakcji funduszowi EPISO 4 doradzała kancelaria Dentons, która na swojej stronie internetowej poinformowała, iż  obsługę nadzorował partner Paweł Dębowski kierujący zespołem prawa nieruchomości w Europie. Kierował nią senior associate Jacek Jezierski, a wykonywała ją associate Joanna Fidecka. Partner Mateusz Toczyski, senior associate Anna Hergottova i associate Mateusz Krajewski doradzali w kwestiach finansowania bankowego.

Kancelaria Hogan Lovells potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Oz Real Estate. Obsługę nadzorował i koordynował partner Marek Grodek, kierujący departamentem nieruchomości, a wykonywali ją senior associate Michał Zajączkowski, associates Marta Popis, Damian Gadomski i prawnik Adam Nowosielski.
Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl