Dentons, DLA Piper i White & Case w sprzedaży „grafitowego” biurowca

689

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Hines przy sprzedaży biurowca Graffit w Warszawie greckiej firmie Zeus Capital Management, której doradzała kancelaria DLA Piper. Kancelaria White & Case doradzała niemieckiemu bankowi Berlin Hyp, który sfinansował zakup.

Budynek sprzedał zarządzany i finansowany przez firmę Hines fundusz Hines Russia & Poland Fund. Zakupiła go spółka Tan Poland zarządzana przez firmę Zeus Capital Management. Sfinalizowana transakcja, o której poinformowano 30 stycznia 2019 r., jest pierwszą inwestycją firmy Zeus na polskim rynku nieruchomości. Sfinansował ją kredytem w kwocie 33,5 mln euro niemiecki bank Berlin Hyp.

Graffit to siedmiokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 18,5 tys. mkw., z częścią handlowo-usługową (ok. 1,6 tys. mkw.) oraz trzypoziomową podziemną halą garażową na 360 stanowisk. Stoi w warszawskim zagłębiu biznesowym na Mokotowie, przy ul. Domaniewskiej w Warszawie. Został oddany do użytku w pierwszym kwartale 2018 r. Charakteryzuje go wyrazista bryła i szklana elewacja oraz duża powierzchnia typowego piętra – 2,6 tys. mkw.

Hines to międzynarodowa firma działająca od 1957 r. na rynku nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych.  Specjalizuje się w prowadzeniu inwestycji, organizacji procesu deweloperskiego i zarządzaniu nieruchomościami. Posiada 201 oddziałów w 24 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Spółka Hines Polska jest własnością Hines International Real Estate Holdings z siedzibą w Houston. Biuro regionalne w Warszawie działa od 1997 r. Zatrudnia ok. 65 pracowników. Zarządza aktywami wartymi 1,25 mld euro.

Zeus Capital Management to firma zarządzająca inwestycjami utworzona w Grecji. Specjalizuje się w inwestycjach w nieruchomości. Działa w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych, zarządzając kapitałem inwestorów korporacyjnych i finansowych, niezależnych funduszy majątkowych i bogatych osób.

Berlin Hyp jest jednym z największych niemieckich banków, który finansuje transakcje na rynku nieruchomości – obsługuje inwestorów, w tym fundusze real estate, firmy deweloperskie. Zatrudnia ok. 600 osób w berlińskiej siedzibie i biurach w Duesseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu, Monachium, Stuttgarcie oraz w Warszawie, Amsterdamie i Paryżu.

– Graffit jest ważną transakcją nie tylko dla sprzedającego i kupującego, ale także dla całego rynku. Udowodniliśmy, że Mokotów jest wciąż atrakcyjnym rynkiem dla deweloperów, najemców oraz inwestorów – skomentował Wojciech Rumian, wiceprezes zarządu Hines Polska.

– Nabycie biurowca Graffit jest naszą pierwszą transakcją na rynku warszawskim i doskonale wpisuje się w strategię inwestycyjną naszej platformy. To jeden z najlepszych budynków biurowych na obiecującym rynku dzielnicy Mokotów – oświadczyła Lila Pateraki, dyrektor inwestycyjny w Zeus Capital Management.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w transakcji firmie Hines doradzała kancelaria Dentons. Obsługę nadzorował partner Paweł Dębowski, przewodniczący zespołu prawa nieruchomości w Europie. Transakcję obsługiwał counsel Maciej Jodkowski, któremu pomagała associate Katarzyna Ławińska.

Firmie Zeus Capital Management doradzało warszawskie biuro kancelarii DLA Piper. Transakcję obsługiwali partner współzarządzający Jacek Giziński, który kieruje praktyką prawa nieruchomości, partner Mariusz Hyla kierujący praktyką bankowości i finansów, counsel Michał Pietuszko, senior associate Piotr Niczko i associate Jakub Zienkiewicz.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała Berlin Hyp. Obsługę wykonywali  partner Tomasz Ostrowski, partner lokalny Nicholas Coddington, associates Michał Oleś, Tomasz Pawłowski.

W opinii Jacka Gizińskiego, cytowanego w komunikacie prasowym kancelarii DLA Piper, „Polska wciąż jest i nadal będzie ciekawym rynkiem do inwestycji nieruchomościowych, jest więc też miejsce dla zupełnie nowych graczy”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl