Liderzy ochrony znaków towarowych w 2019 roku w rankingu WTR 1000

427

Cztery firmy i jeden rzecznik patentowy są w 2019 r. liderami w dziedzinie ochrony znaków towarowych w Polsce – według właśnie ogłoszonej najnowszej edycji rankingu World Trademark Review 1000.

„Złotymi medalistami” w klasyfikacji drużynowej są trzy kancelarie prawnicze – Baker McKenzie, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Wardyński i Wspólnicy oraz kancelaria patentowa Polservice. W porównaniu z 2018 r. jest jedna zmiana w zestawieniu – kancelaria patentowa Patpol spadła z grona „złotych” do grupy „srebrnych medalistów”.

Natomiast w klasyfikacji indywidualnej liderem jest, podobnie jak rok, dwa i trzy lata wcześniej, Bartosz Krakowiak z kancelarii Polservice, który kolejny raz zdobył trzy wyróżnienia w każdym z zestawień rankingu.

Ranking World Trademark Review 1000 (The World’s Leading Trademark Professionals) – najlepszych firm prawniczych i indywidualnych specjalistów w dziedzinie ochrony znaków towarowych – został przeprowadzony już po raz dziewiąty. W 2019 r. obejmuje prawie 70 jurysdykcji, w tym Polskę, w których podsumowano osiągnięcia biur rzeczników patentowych oraz firm prawniczych zajmujących się ochroną własności przemysłowej i intelektualnej. Powstał na podstawie zgłoszeń weryfikowanych w rozmowach i korespondencji analityków przygotowujących zestawienia z praktykami z kancelarii prawniczych oraz zajmujących się ochroną patentów, a także z przedsiębiorstw.

Rekomendacje WTR 1000 przedstawiane są w trzech grupach: złotej, srebrnej i brązowej. „Złote” kancelarie i prawnicy to elita, ci którzy mieli najwięcej pozytywnych ocen, crème de la crème, jak ich rekomendują autorzy klasyfikacji.

Zwycięzcy drużynowi 

Przedstawiamy 20 „medalistów” rankingu AD 2019 (w każdej „strefie medalowej” w kolejności alfabetycznej) – w tym gronie są cztery kancelarie patentowe. W nawiasach podajemy przykładowych klientów kancelarii „wyłuskanych” z omówienia rankingowego.

Złoto

  • Baker McKenzie (3M, Unilever)
  • Polservice – kancelaria patentowa
  • Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (Eurocash)
  • Wardyński i Wspólnicy

W porównaniu z 2018 r. firma Patpol spadła do grupy „srebrnych” medalistów.

Srebro

  • Bird & Bird (Intel, Kingfisher, Qualcomm, Kraft Heinz, Monster Energy, Nokia, Eos, Stock Spirits Group)
  • CMS (L’Oréal, Fendi, Chanel)
  • Hasik Rheims i Partnerzy
  • JWP Rzecznicy Patentowi – kancelaria patentowa
  • Kulikowska & Kulikowski – kancelaria patentowa
  • LDS Łazewski Depo i Wspólnicy
  • Patpol – kancelaria patentowa
  • Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy

W porównaniu z 2018 r. kancelaria Hasik Rheims i Partnerzy awansowała z grupy „brązowych” medalistów

Brąz

  • Dentons (S’ip by S’well, Nike)
  • Domański Zakrzewski Palinka (Lidl)
  • Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy (Red Bull)
  • Hogan Lovells
  • Kondrat i Partnerzy
  • Kancelaria Prawno-Patentowa Ryszard Skubisz
  • Wolf Theiss
  • Zaborski Morysiński

W porównaniu z 2018 r. w rankingu nie ma kancelarii DLA Piper, weszły do niego natomiast Kancelaria Prawno-Patentowa Ryszarda Skubisza i kancelaria Zaborski Morysiński z Warszawy.

Zwycięzcy indywidualni

Indywidualnym liderem w ochronie znaków towarowych jest Bartosz Krakowiak, polski i europejski rzecznik patentowy z wykształceniem prawniczym oraz zawodowy pełnomocnik przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Jest zastępcą kierownika działu znaków towarowych w kancelarii rzeczników patentowych Polservice, w której koordynuje również pracę zespołu prawnego. Specjalizuje się w sprawach związanych z uzyskiwaniem, utrzymywaniem, licencjonowaniem oraz ochroną praw do znaków towarowych i wzorów oraz zwalczaniem nieuczciwej konkurencji, w tym w działaniach antypirackich.

Podobnie jak rok, dwa i trzy lata wcześniej, zdobył „srebrny medal” w kategorii „Dochodzenie praw i postępowania sporne” oraz dwa wyróżnienia w pozostałych kategoriach „Zwalczanie towarów podrabianych” i „Zgłaszanie znaków towarowych”, w których „medali” nie przyznawano.

Po dwa wyróżnienia mają: Aleksandra Auleytner  (Domański Zakrzewski Palinka), Piotr Dynowski (Bird & Bird), Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie), Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak), Tomasz Koryzma (CMS), Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells), Marek Łazewski ((LDS Łazewski Depo i Wspólnicy), Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy), Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi), Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy), Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie) oraz Oskar Tułodziecki (K&L Gates).

W odrębnej kategorii „Luminarze”, obok tradycyjnie wymienianego w rankingu Ryszarda Skubisza, prowadzącego własną kancelarię prawno-patentową, naukowca akademickiego, profesora, po raz drugi z rzędu wyróżniono Elżbietę Traple – starszego partnera i współzałożycielkę kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, naukowca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedstawiamy 41 indywidualnych „medalistów” i wyróżnionych w tegorocznym rankingu WTR 1000 w trzech wyodrębnionych kategoriach (w każdej w kolejności alfabetycznej):

Dochodzenie praw i postępowania sporne  (enforcement and litigation)

Złoto

  • Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie )
  • Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Tomasz Koryzma (CMS)
  • Marek Łazewski (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Ewa Skrzydło-Tefelska (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)

Bez zmian w porównaniu z rokiem 2018.

Srebro 

  • Piotr Dynowski (Bird & Bird)
  • Anna Gołębiowska (Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy)   
  • Daniel Hasik (Hasik Rheims i Partnerzy)
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Jarosław Kulikowski (Kulikowska & Kulikowski)
  • Paweł Podrecki (Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy)
  • Anna Pompe (Wardyński i Wspólnicy)
  • Justyna Rasiewicz (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy)
  • Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi)
  • Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (Allen & Overy)
  • Oskar Tułodziecki (K&L Gates)

W porównaniu z 2018 r. Ewa Kacperek (Hogan Lovells) spadła do grupy medalistów „brązowych”.

Brąz

  • Aleksandra Auleytner (Domański Zakrzewski Palinka)
  • Klaudia Błach-Morysińska (Zaborski Morysiński) – nowa w rankingu w 2019 r.
  • Tomasz Grucelski (JWP Rzecznicy Patentowi) – nowy w rankingu w 2019 r.
  • Ewa Kacperek (Hogan Lovells)
  • Jarosław Konecko (Domański Zakrzewski Palinka) – nowy w rankingu w 2019 r.
  • Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells)
  • Ewa Niesiobędzka-Krause (Kondrat i Partnerzy) – nowa w rankingu w 2019 r.
  • Marek Oleksyn (CMS) – nowy w rankingu w 2019 r.
  • Aleksandra Politańska-Kunicka (Dentons) – nowa w rankingu w 2019 r.
  • Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie)  
  • Marek Trojnarski (Dentons)
  • Monika Witkowska (Kulikowska & Kulikowski)
  • Arkadiusz Wójtowicz (Kancelaria Prawno-Patentowa Ryszard Skubisz) – nowy w rankingu w 2019 r.

W porównaniu z 2018 r. w rankingu nie ma Agnieszki Rolbieckiej (obecnie kancelaria Rolbiecka i Gorzkiewicz) i Justyny Stefańczyk-Kaczmarzyk (Kondrat i Partnerzy). Są w nim natomiast „debiutanci”: Klaudia Błach-Morysińska, Tomasz Grucelski, Jarosław Konecko, Ewa Niesiobędzka-Krause, Marek Oleksyn, Aleksandra Politańska-Kunicka i Arkadiusz Wójtowicz.

Zwalczanie towarów podrabianych  (anti-counterfeiting) – bez „medalizacji”

  • Tomasz Koryzma (CMS)
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy)
  • Michał Siciarek (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)
  • Oskar Tułodziecki (K&L Gates)

Bez zmian w porównaniu z rokiem 2018.

Zgłaszanie znaków towarowych i strategia ich ochrony (prosecution and strategy) – bez „medalizacji”

  • Aleksandra Auleytner (Domański Zakrzewski Palinka)
  • Monika Chimiak (Kulikowska & Kulikowski)
  • Piotr Dynowski (Bird & Bird)
  • Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie)
  • Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Mariusz Kondrat (Kondrat i Partnerzy)
  • Marta Koremba (Bird & Bird)
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells)
  • Marek Łazewski (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Anna Pasiut (Sulima Grabowska Sierzputowska) – nowa w rankingu w 2019 r.
  • Joanna Piłka (Patpol) – nowa w rankingu w 2019 r.
  • Marek Rosiński (Baker McKenzie)
  • Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi)
  • Michał Sosnowski (Sulima Grabowska Sierzputowska) – nowy w rankingu w 2019 r.
  • Anna Stopińska-Ślefarska (Polservice)
  • Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie)
  • Anna Zakrocka (Karcz Zakrocka Rzecznicy Patentowi)

W porównaniu z rokiem 2018 w rankingu nie ma Izabelli Dudek-Urbanowicz i Aleksandry Kryśki (Patpol). Natomiast po roku przerwy powrócili do niego Anna Pasiut i Michał Sosnowski, a „nowicjuszem” jest Joanna Piłka.

Ranking WTR 1000 firmuje IP Media Group, wydawca kilku renomowanych magazynów specjalizujących się w tematyce własności intelektualnej. Grupa należy do firmy Globe Business Media Group.

Tutaj omówienie rankingu WTR 1000 z 2018 r.

Tutaj omówienie rankingu WTR 1000 z 2017 r.

Tutaj omówienie rankingu WTR 1000 z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl