Szef działu prawnego tytoniowego giganta Liderem Prawników Przedsiębiorstw

513
Andrzej Kornatowski odbiera statuetkę dla zwycięzcy od Waldemara Kopera, prezesa PSPP (www.pspp.org.pl)

Andrzej Kornatowski, dyrektor działu prawnego w polskim oddziale koncernu tytoniowego British American Tobacco, został tegorocznym laureatem konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Wyniki konkursu ogłoszono 29 listopada 2018 r. podczas świątecznego spotkania członków i przyjaciół PSPP. Była to jego trzecia edycja.

Oprócz laureata nominacje do nagrody Lider Prawników Przedsiębiorstw otrzymali:

  • Izabela Nowacka – radca prawny w polskim oddziale amerykańskiego koncernu naftowego Shell
  • Włodzimierz Brych – kierownik biura prawnego w firmie Aesculap Chifa z Nowego Tomyśla

Andrzej Kornatowski zajmuje się w British American Tobacco m.in. zwalczaniem przestępczego wyrobu i handlu wyrobami tytoniowymi w Polsce. Podejmuje działania wykraczające poza typowy zakres pracy prawnika firmowego, m.in. we współpracy  z organami ścigania. Ich rezultatem była likwidacja ponad 100 nielegalnych fabryk papierosów.

Działem prawnym liczącym obecnie 20 osób z siedmiu krajów regionu Północnej Europy Środkowej BAT kieruje od prawie 10 lat. Wcześniej przez dwa lata był dyrektorem prawnym w firmie Cargill i przez ponad osiem lat po raz pierwszy pracował w BAT jako prawnik wewnętrzny.

Izabela Nowacka z firmy Shell Polska jako prawnik tego naftowego giganta prowadzi z  Polski obsługę jego spółek z krajów Bliskiego Wschodu, Europy Zachodniej i obu Ameryk. Odpowiada za doradztwo przy kontraktach informatycznych oraz  cyfryzacji firmy. Wraz z zespołem obsługiwała m.in. jej udział w przetargu na budowę elektrowni w Kuwejcie, przygotowała też bibliotekę wzorów umów z różnych systemów prawnych i w różnych językach.

Dwa tygodnie wcześniej prawniczka zajęła również drugie miejsce konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2018”, który wyłonił najbardziej innowacyjnych, kreatywnych i czujących nowe trendy rynkowe prawników do 35. roku życia.

Włodzimierz Brych z firmy Aesculap Chifa w Nowym Tomyślu, produkującej narzędzia medyczne, został doceniony za zaangażowanie w promocję alternatywnych metod rozwiązywania sporów: sądownictwa polubownego i mediacji. Jest prezesem Sądu Arbitrażowego przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej, arbitrem sądów polubownych w takich krajach jak Rosja, Ukraina, Gruzja, Kazachstan i Mołdawia. W firmie zarządza obsługą prawną w 16 krajach. Stworzył w niej system zarządzania kontraktami z portfelem 1500 wzorów umów i procedur zamówień publicznych.

Od lewej z dyplomami Włodzimierz Brych, Izabela Nowacka, Andrzej Kornatowski (www.pspp.org.pl)

Laureatów konkursu wybrano w dwóch etapach. W pierwszym kandydaci zgłaszali się sami przesyłając ankietę z opisem  przedsięwzięć lub transakcji obsługiwanych przez dział prawny w ostatnich trzech latach. Organizatorzy konkursu oczekiwali na zgłoszenia od prawników przedsiębiorstw wykazujących się „twórczym, niejednokrotnie pionierskim podejściem do zagadnień prawnych, które mają często kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy”.

W drugim etapie troje nominowanych i spośród nich lidera, wybrała kapituła, w której skład wchodzili członkowie zarządu PSPP oraz przedstawiciele kancelarii partnerskich stowarzyszenia.

Zdaniem Waldemara Kopera, prezesa PSPP oraz dyrektora ds. prawnych w Kompanii Piwowarskiej, konkurs wyłania „prawdziwych liderów wśród szefów działów prawnych” oraz pokazuje „jak wiele może dokonać prawnik zajmujący właściwe miejsce” w organizacji biznesowej.

W 2017 r. konkurs wygrał Piotr Antoszek, dyrektor działu prawnego w firmie Solaris Bus & Coach, a w 2016 r. Marcin Czapiewski, który kieruje działem prawnym i compliance w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa i Towarzystwie Ubezpieczeniowym na Życie Europa.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl