Weil, Gotshal & Manges zamyka kolejne biuro w pobliżu Warszawy

1069
Biuro Weil w Pradze mieści się w kamienicy przy placu Křižovnické námesti obok Mostu Karola (www.firmy.cz)

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges poinformowała, iż do końca 2018 r. zlikwiduje swoje biuro w Pradze.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez tę firmę prawniczą, cytowanym przez portal internetowy „CEE Legal Matters”, Weil i czworo wspólników jej praskiego biura rozdzielą się od 1 stycznia 2019 r. Prawnicy utworzą własną, niezależną kancelarię, która będzie świadczyć obsługę prawną już nie jako Weil, Gotshal & Manges, choć przy obsłudze transakcji międzynarodowych nadal możliwa będzie współpraca z innymi biurami tej amerykańskiej sieci prawniczej, w zależności od potrzeb klientów.

W komentarzu dla brytyjskiego czasopisma prawniczego „The Lawyer”, które jako pierwsze poinformowało o kasacie praskiego biura Weil, Barry Wolf, główny partner zarządzający tej firmy, stwierdził, iż przez lata było ono liderem w regionie, zaangażowanym w wiele znaczących transakcji w Republice Czeskiej.

Wedle strony internetowej firmy biuro to liczy 11 partnerów. W ostatnim rankingu czeskiego portalu prawniczego Epravo zostało uznane za międzynarodową kancelarię roku w Czechach (právnická firma roku pro mezinárodní kancelář). 

Na początku 2018 r. Weil, Gotshal & Manges zamknęła biuro w Budapeszcie. Zespół jego dwudziestu prawników przeszedł do biura sieci Bird & Bird działającego w węgierskiej stolicy.

Po likwidacji praskiego oddziału jedynym biurem sieci Weil w Europie Środkowej pozostanie Warszawa, a w Europie będzie ich w sumie pięć, licząc z Londynem, Paryżem, Frankfurtem i Monachium. W Ameryce firma ma ich osiem, a w Azji trzy (po zamknięciu w tym roku biura w Dubaju).

Brytyjski portal prawniczy „Legal Business” zwrócił uwagę, iż likwidacje biur mają miejsce pomimo tego, że w 2017 r. firma ogłosiła zadowalające globalne wyniki finansowe, m.in. zysk na partnera kapitałowego (profit per equity partner) wzrósł o 18 proc., a obrót o 10 proc.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl