Były wiceminister cyfryzacji światowym współliderem Dentons i z nagrodą ONZ

1670

Igor Ostrowski, partner kancelarii Dentons, w październiku 2018 r. został przez jej najwyższe władze mianowany na stanowisko współprzewodniczącego globalnego działu prawa technologii, mediów i telekomunikacji w tej firmy prawniczej. W listopadzie natomiast otrzymał od Liu Zhenmina, zastępcy ds. gospodarczych i społecznych Sekretarza Generalnego ONZ nagrodę specjalną za zasługi dla Internet Governance Forum, agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw światowego Internetu.

Jak poinformowała „Rynek Prawniczy” firma Dentons, Igor Ostrowski awansował do jej światowych struktur, obejmując funkcję współprzewodniczącego globalnej praktyki TMT wraz dwójką innych partnerów, Natalie Spears w Stanach Zjednoczonych i Gilbertem Leong w Singapurze. To nowe stanowiska utworzone w ostatnich tygodniach. Troje przewodniczących zajmować się będzie ustalaniem strategii, relacjami z kluczowymi klientami oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z osobami zarządzającym praktykami w poszczególnych regionach i krajach. Na nowym stanowisku Igor Ostrowski pracuje w biurze Dentons w Londynie, ale nadal kieruje europejską i polską praktyką TMT.

Igor Ostrowski specjalizuje się w prawie telekomunikacyjnym, prawie własności intelektualnej i prawie mediów i technologii cyfrowych. Ma ponad 20 lat doświadczenia zawodowego w prywatnej praktyce prawnej i w administracji państwowej. Jako prawnik kancelaryjny doradzał nadawcom radiowym i telewizyjnym, sieciom telekomunikacyjnym oraz firmom informatycznym. Obsługiwał także transakcje fuzji i przejęć oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne i prywatyzacyjne. Zajmował się doradztwem korporacyjnym, regulacyjnym i kwestiami własności intelektualnej.

Jest prawnikiem rankingowym, wyróżnianym i rekomendowanym przez międzynarodowe katalogi prawników, takie jak Chambers Global, Chambers Europe i The Legal 500, w dziedzinach technologii, mediów i telekomunikacji oraz prawa własności intelektualnej.

W kancelarii najpierw Salans, potem jej następczyni Dentons, pracuje od ponad sześciu lat. Wcześniej, w latach od 2011 do 2012 był przez ponad siedem miesięcy podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w rządzie koalicji PO-PSL, a przedtem przez ponad 2,5 roku doradcą w Zespole Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów.

Przez prawie 7,5 roku był partnerem w kancelarii White & Case, a przez trzy lata – w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

Jest radcą prawnym, absolwentem studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1994).

Jest współautorem raportu „Polska 2030” i programu Polska Cyfrowa. W latach 2014-2016 był przewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji, organu doradczego rządu. Pod koniec 2017 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał go do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W latach 2012-2017 był członkiem Grupy Doradczej Interesariuszy (Multistakeholder Advisory Group) przy Internet Governance Forum, agendzie ONZ, zajmującej się kwestiami funkcjonowania, ładu i rozwoju Internetu na świecie. To jedna z najważniejszych globalnych platform służących dyskusji na temat kwestii polityki publicznej i Internetu. Jest też współzałożycielem, a od 2017 r. członkiem komitetu sterującego polskiego oddziału IGF.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że w listopadzie 2018 r. Igor Ostrowski otrzymał z rąk Liu Zhenmina, zastępcy ds. gospodarczych i społecznych Sekretarza Generalnego ONZ, nagrodę specjalną przyznaną właśnie za zasługi na rzecz IGF.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl