Globalna sieć konsultingowa weszła na rynek usług prawniczych w Polsce

1379

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, od lutego 2018 r. działa w Polsce kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal, będąca częścią Baker Tilly, globalnej sieci doradztwa biznesowego i usług rachunkowych.

Kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal powstała w lutym 2018 r. z połączenia kancelarii W/AIRP Woroszylska Adwokaci i Radcowie Prawni z firmą doradczą TPA Poland. Strony sformalizowały w ten sposób swoją wcześniejszą współpracę.

Kancelaria W/AIRP działała na rynku usług prawnych od 2015 r. specjalizując się w obsłudze firm z branży deweloperskiej, funduszy inwestycyjnych, banków i przedsiębiorstw produkcyjnych w dziedzinach nieruchomości, obsługi korporacyjnej, sporów, restrukturyzacji i prawa pracy. Kierowała nią Katarzyna Woroszylska.

TPA to międzynarodowa grupa konsultingowa świadcząca usługi doradztwa biznesowego w 11 krajach Europy Środkowej i PołudniowoWschodniej. Na polskim rynku jest obecna od 15 lat oferując usługi doradztwa podatkowego, transakcyjnego i corporate finance, audytu finansowego, outsourcingu księgowego i administracji płacowej, a także doradztwa personalnego, m.in. firmom z branż nieruchomości, budownictwa, energetyki.

TPA jest od 2017 r. niezależnym członkiem globalnej sieci konsultingowej Baker Tilly International, dlatego w nazwie kancelarii znalazła się nazwa Baker Tilly podkreślająca jej biznesowy związek z tą siecią.

Baker Tilly International jest światową siecią ponad 120 niezależnie zarządzanych firm świadczących usługi rachunkowe i konsulting biznesowy, zrzeszających 33,6 tys. ekspertów działających w 147 krajach.

Według informacji na jej stronie internetowej, kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal świadczy obsługę z zakresu prawa nieruchomości, pracy, korporacyjnego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz postępowań spornych. Jej partnerem zarządzającą jest Katarzyna Woroszylska.

Katarzyna Woroszylska specjalizuje się w prawie nieruchomości, obsłudze transakcji i inwestycji nieruchomościowych przedsięwzięć deweloperskich. Doradza przy strukturyzacji i negocjacjach inwestycji hotelowych, pracuje dla banków i funduszy nieruchomościowych.

Wcześniej przez ponad trzy lata była partnerem zarządzającą w kancelarii W/AIRP Woroszylska Adwokaci i Radcowie Prawni. Przedtem przez ponad cztery lata ze stanowiska counsela kierowała praktyką infrastruktury i prawa budowlanego w kancelarii PwC Legal, a przez prawie 2,5 roku była partnerem w kancelarii e|n|w|c.

Jest adwokatem polskim i niemieckim, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.

Według danych ze strony internetowej kancelarii, w jej zespole jest obecnie jeszcze sześcioro prawników. Są to: partner Grzegorz Gajda, który w październiku 2018 r. przeszedł z kancelarii Deloitte Legal i kieruje dopiero co otwartym biurem BTWL w Poznaniu, counsel Katarzyna Koszel, która pracowała w W/AiRP, do której przyszła w maju 2017 r. z kancelarii CMS, senior associate Natalia Balcerzak, która w lipcu 2018 r. przeszła z kancelarii Greenberg Traurig, senior associate Aleksandra Zbrzeżna, która dołączyła w czerwcu 2018 r. ze spółki Energia dla Firm, associate Maria Szczęsna, która dołączyła w czerwcu 2018 r. po zdaniu egzaminu adwokackiego oraz associate Kaja Buczkowska (aplikantka adwokacka).

Wskutek połączenia TPA Poland i kancelarii W/AIRP rozpoczynamy świadczenie usług prawnych pod firmą Baker Tilly Woroszylska Legal – komentował w lutym 2018 r. Wojciech Sztuba, partner zarządzający TPA Poland, cytowany w komunikacie prasowym firmy. Podkreślał, że wyjątkowe atuty kancelarii to „specjalistyczna wiedza, doświadczenie i znajomość kluczowych sektorów gospodarki, w tym nieruchomości, oraz profesjonalna obsługa klientów w trzech językach, w tym po niemiecku”.

Katarzyna Woroszylska, ówcześnie partner zarządzająca kancelarią W/AIRP, stwierdziła natomiast wtedy, że takie cele kancelarii jak budowanie silnych i trwałych relacji z klientami, a także tworzenie dla nich wymiernej wartości, „są zbieżne ze strategią TPA Poland”. Jej zdaniem, oferta zintegrowanych usług w formule one-stop-shop to na rynku „unikatowa propozycja”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl