Piętnaście wschodzących gwiazd prawa odkryto w krajowym konkursie

1176

Michał Zacharski, adwokat z kancelarii Dubois, Kosińska-Kozak i Wspólnicy w Warszawie, zwyciężył w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2018”.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas gali 15 listopada 2018 r. Podajemy je za relacją opublikowaną w portalu Prawo.pl.

Konkurs organizowany przez wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska i redakcję „Dziennika Gazety Prawnej” – była to siódma edycja – co roku wyłania innowacyjnych, kreatywnych i czujących nowe trendy rynkowe młodych prawników (do 35. roku życia) z kancelarii, firm, administracji, charakteryzujących się ponadto wiedzą pogłębianą w pracy naukowej oraz zaangażowaniem społecznym.

Zwycięzca Michał Zacharski specjalizuje się głównie w prawie karnym, ale także i cywilnym. Występuje jako obrońca oskarżonych i pełnomocnik pokrzywdzonych w sprawach karnych. Oprócz studiów prawniczych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukończył także studia doktoranckie w dziedzinie filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Pro bono broni ściganych karnie uczestników zgromadzeń i manifestacji organizowanych przez ruch Obywatele RP, który, według Wikipedii, zajmuje się „działalnością antyfaszystowską i obroną niezawisłości sądownictwa w Polsce”. Jako publicysta prawny udziela się w portalu OKO.press.

Drugie miejsce zdobyła Izabela Nowacka, doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i radca prawny w amerykańskim koncernie naftowym Shell.

Trzecim natomiast kapituła konkursu nagrodziła również prawnika firmowego. Zajął je Tomasz Krzyżewski, dyrektor do spraw prawnych w firmie Coca-Cola Hellenic Bottling Company Polska.

Na konkurs, według „Dziennika Gazety Prawnej”, nadesłano 109 zgłoszeń, z których kapituła wytypowała 30 finalistów, spośród których wyłoniono laureatów – to dziesięcioro prawniczek i prawników, którzy jako nagrody otrzymali statuetki.

Oto oni (według kolejności rankingowej):

  1. Michał Zacharski – adwokat w kancelarii Dubois Kosińska-Kozak i Wspólnicy w Warszawie
  2. Izabela Nowacka – radca prawny w firmie Shell
  3. Tomasz Krzyżewski – prawnik w firmie CocaCola Hellenic Bottling Company Polska
  4. Jarosław Szewczyk – adwokat, szef praktyki sektora usług finansowych w kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy w Warszawie
  5. Paweł Bartosiewicz – radca prawny, senior associate w kancelarii Allen & Overy w Warszawie
  6. Beata Bieniek-Wiera – adwokat, wspólnik w kancelarii Izabella Żyglicka i Wspólnicy w Katowicach
  7. Barbara Błach-Bujak– prawniczka w kancelarii Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie
  8. Dawid Kulpa – radca prawny w firmie HB Reavis
  9. Dawid Radziszewski – adwokat, prawnik w firmie Selvita, of counsel w kancelarii BTM Law w Krakowie
  10. Julita Mazurkiewicz – adwokat, senior associate w kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang w Warszawie

Dodatkowo kapituła dorocznego konkursu już po raz drugi uhonorowała specjalnymi nagrodami pięcioro prawników, którzy wyróżnili się niestandardowymi osiągnięciami.

Nagrody specjalne (w kolejności alfabetycznej):

  • Michał Bohaczewski – prawnik w kancelarii Baker McKenzie
  • Rafał Celej – adwokat, partner w kancelarii Kondracki Celej w Warszawie, of counsel w kancelarii Fairfield w Warszawie
  • Mariusz Olężałek – adwokat we własnej kancelarii w Łodzi, prodziekan kierunku prawo w tamtejszej Akademii HumanistycznoEkonomicznej
  • Jakub Szlachetko – adwokat, właściciel kancelarii Szlachetko Prawnicy & Urbaniści w Gdańsku
  • Alicja Zalewska – adwokat, associate w kancelarii Baker McKenzie w Warszawie

Pozostali finaliści (w kolejności alfabetycznej):

  • Michał Balicki – adwokat, senior associate w kancelarii EY Law Tałasiewicz, Zakrzewska i Wspólnicy w Warszawie
  • Bartłomiej Biały – radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie
  • Bartosz Brylski – radca prawny w Banku BGŻ BNP Paribas
  • Katarzyna Grodziewicz – radca prawny, associate w kancelarii White & Case w Warszawie
  • Katarzyna Kloc – adwokat, partner w kancelarii Gawroński & Partners w Warszawie
  • Katarzyna Kowalska – adwokat
  • Karol Kulig – radca prawny, właściciel kancelarii K. Kulig & Współpracownicy w Krakowie
  • Klaudia Malczewska – adwokat, associate w kancelarii White & Case w Warszawie
  • Paweł Matyja – adwokat z Katowic
  • Anna Mazurczak – naczelniczka Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego w Zespole Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Aleksandra Płowiec – radca prawny w firmie Volkswagen Poznań
  • Wojciech Podlasin – senior associate w kancelarii Linklaters w Warszawie
  • Maria Radziejowska – adwokat w kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy w Warszawie
  • Bartosz Sierakowski – radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, wspólnik w kancelarii Zimmerman i Wspólnicy w Warszawie
  • Marina Skarbek-Kozietulska – adwokat w kancelarii Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota w Warszawie
  • Marcin Szwed – prawnik w Programie Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
  • Agnieszka Wachowska – radca prawny, partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w Warszawie
  • Anna Wilińska-Zelek – adwokat, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w Warszawie
  • Michał Wilk – radca prawny, partner w kancelarii Wilk Latkowski w Łodzi
  • Krzysztof Woronowicz – adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek & Wspólnicy w Warszawie

Tutaj wyniki konkursu z 2017 r., tutaj lista finałowa konkursu z 2017 r., a tu wyniki konkursu z 2016 r.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl