Dwie kancelarie w sprzedaży biurowca z siedzibą firmy, która go zbudowała

306
(www.biurowce.net)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała szwedzkiej firmie deweloperskiej Skanska przy sprzedaży niedawno wybudowanego w Warszawie biurowca Spark C niemieckiej firmie inwestycyjnej KGAL Investment Management, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

We wrześniu 2018 r. firma Skanska Property Poland za 48 mln euro sprzedała pierwszy z trzech biurowców kompleksu Spark, budowanego w warszawskiej dzielnicy Wola. Kupiła go firma KGAL Investment Management GmbH & Co. z Niemiec, inwestująca i zarządzająca nieruchomościami. Transakcja zostanie sfinalizowana przeniesieniem własności w czwartym kwartale 2018 r.

Spark C ma ok. 13 tys. mkw. powierzchni. Jest wynajęty w ponad 85 proc. – głównym najemcą w biurowcu jest jego deweloper Grupa Skanska. Cały trzybudynkowy kompleks Spark (Iskra) będzie miał ok. 70 tys. mkw. powierzchni , w tym także usługowo-handlowej, W trzeciej fazie przedsięwzięcia – w 2021 r. powstanie 130-metrowy wieżowiec Spark A.

KGAL to niemiecka firma inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości, infrastruktury energetycznej oraz lotnictwa, w których inwestuje kapitały 82 tys. partnerów, w tym ponad 200 inwestorów instytucjonalnych – firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych. Obecnie zarządza aktywami wartymi 22,7 mld euro. Jedną z jej odnóg jest KGAL Investment Management GmbH & Co, która z pierwszą inwestycją wkroczyła na polski rynek biurowy nabywając budynek Spark C do specjalnego paneuropejskiego funduszu real estate AIF, w którego portfelu jest 26 nieruchomości komercyjnych w Niemczech, Austrii, Holandii. Irlandii i na Węgrzech.

Skanska to szwedzka megafirma zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską. Utworzona w 1887 r. w Malmö, obecnie na całym świecie zatrudnia ok. 50 tys. pracowników. W Polsce działa od początku lat 90. XX wieku. Realizuje obiekty biurowe, mieszkalne, komercyjne oraz przemysłowe.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zamknąć transakcję zakupu tej wyjątkowej, niedawno ukończonej inwestycji, która zlokalizowana jest w ścisłym centrum. Biorąc pod uwagę atrakcyjność warszawskiego rynku biurowego, oczekujemy dalszego umacniania się naszych wyników i zaspokojenia rosnącego popytu inwestycyjnego – stwierdził André Zücker, dyrektor zarządzający w KGAL.

– Warszawa udowodniła na arenie międzynarodowej, jak skutecznie potrafi przyciągać międzynarodowe korporacje, które tutaj chcą lokować swoje coraz bardziej zaawansowane operacje biznesowe. Firmy ufają Polsce i kwalifikacjom polskich profesjonalistów. W ślad za dużym biznesem na rynek wchodzą nowi inwestorzy jak KGAL, poszukujący najlepszych, bezpiecznych aktywów nieruchomościowych, sprzedawanych przez stabilnego partnera i gwarantujących odpowiednie zwroty z inwestycji – oświadczył Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w Skanska.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Skanska. Obsługę nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, a świadczyły ją starszy prawnik Kamila Urbańska i Alicja Puławska-Kuśnierz.

KGAL Investment Management doradzała w transakcji kancelaria Greenberg Traurig – ustalił „Rynek Prawniczy”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl