Trzy kancelarie pracodawcami najbardziej pożądanymi przez specjalistów

911

Kancelarie CMS Cameron McKenna Nabarro OlswangDentonsBaker McKenzie znalazły się w grupie pracodawców najbardziej pożądanych przez specjalistów i menedżerów z branży prawniczej w najnowszym badaniu firmy rekrutacyjnej Antal.

To ósma edycja corocznego badania Antal. Raport z niego opublikowany w czerwcu 2018 r. ukazał preferencje polskich specjalistów z ośmiu dziedzin zawodowych (administracja, finanse i księgowość, HR, inżynieria, IT, logistyka, prawo, sprzedaż i marketing) oraz menedżerów wyższej kadry zarządzającej co do potencjalnego miejsca zatrudnienia. Jako preferowanego pracodawcę respondenci mogli wybrać dowolną firmę; 4102 anonimowo badane osoby zatrudnione w rozmaitych branżach wskazały w sumie 67 firm z 15 branż, wśród nich trzy prawnicze.

W ostatnich trzech badaniach respondenci trzykrotnie wskazali kancelarię Dentons, dwukrotnie wytypowali CMS.

Jak skomentował wyniki Artur Skiba, prezes zarządu Antal, „laureatów badania należy postrzegać jako firmy, które sprostały trudnym wymaganiom rynku pracownika w 2017 roku. Zmiany demograficzne i koniunktura gospodarcza postawiły wysoko poprzeczkę przed polskimi pracodawcami w kwestii nie tylko pozyskania, ale przede wszystkim stworzenia silnej więzi i zatrzymania kandydatów zatrudnianych na strategicznych stanowiskach”.

Źródło: Raport Antal

Wyniki w branży prawniczej skomentował w raporcie Grzegorz Lenkiewicz, senior consultant Antal HR & Legal:

(fot.: Raport Antal)

(…) Niezmiennie jednymi z najważniejszych kryteriów wyboru dla kandydatów pozostają: prestiż firmy, atrakcyjne zarobki i stabilność zatrudnienia. Dużą rolę odegrał w tym wypadku tzw. „marketing szeptany”. Młodzi prawnicy coraz częściej sprawdzają swoich przyszłych pracodawców na niezależnych forach, zwracając uwagę na opinię na rynku płynącą przede wszystkim od kolegów i koleżanek po fachu (…). Wyniki badania potwierdzają zwiększenie znaczenia działów HR. Sprawne zarządzanie strukturami wewnętrznymi musi odpowiadać trudnościom wymagającego rynku usług prawnych. (…) Liderzy branży, międzynarodowe kancelarie, pracują nad tym, by tworzyć bezpieczne i komfortowe środowisko pracy.(…)

Jak pracownicy szukają pracodawców i czego od nich oczekują

Najważniejszym źródłem wiedzy o firmie były dla badanych publikacje w mediach (37 proc wskazań), zatrudnieni w niej znajomi (35 proc.) i opinie zamieszczane w Internecie (33 proc., rok wcześniej – 41 proc. wskazań).

Według raportu Antal, dla specjalistów i menedżerów najistotniejszymi kryteriami wyboru firmy są: jej wielkość i prestiż (59 proc.), styl zarządzania nią i kultura organizacyjna (51 proc.). W najnowszym badaniu wysokość wynagrodzenia (48 proc., rok wcześniej – 40 proc.) wyprzedziła innowacyjność (44 proc., rok wcześniej – 42 proc.). Wzrosło znaczenie następnego w kolejności czynnika, czyli stabilności zatrudnienia (40 proc. wskazań w porównaniu z 30 proc. rok wcześniej). Większą wagę mają też dodatkowe benefity ((34 proc.) oraz równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (32 proc.), które rok wcześniej liczyły się tylko dla 21 proc. respondentów.

Zdaniem Małgorzaty Pukropek, menedżera Antal HR Consulting, już w drugiej kolejnej edycji badania widoczny jest trend bardziej kompleksowego analizowania atmosfery i warunków pracy przez specjalistów i menedżerów – chcą pracować w firmach, które „dbają o ich dobrostan pod wieloma względami”.

Antal jest firmą z branży rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Działa w 35 krajach, w Polsce od 1996 r., w biurach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

Badanie zostało przeprowadzone między grudniem 2017 a styczniem 2018 r. Ankietowani odpowiadali na pytanie „w której firmie chciałbyś/chciałabyś pracować, mając nieograniczony wybór?”. Każdy mógł wskazać tylko jedną.

Tutaj omówienie raportu z 2017 roku.

Tutaj omówienie raportu z 2016 roku.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl