CMS i DLA Piper w transakcji pożyczkowo-windykacyjnej

349

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała niemieckiej firmie finansowej Kreditech Holding SSL przy sprzedaży jej czeskiego oddziału Kreditech Česká Republika polskiej firmie windykacyjnej Kancelaria Medius, której doradzała kancelaria DLA Piper.

Umowa sprzedaży Kreditech Česká Republika, firmy działającej w branży mikropożyczek, została zawarta 14 grudnia 2017 r. w Pradze, a ostatnią trzecią ratę płatności uiszczono 30 czerwca 2018 r. Cena całkowita nabycia wynosiła 2,4 mln euro. Według Kancelarii Medius celem nabycia przez nią czeskiej spółki pożyczkowej wraz z portfelem wierzytelności w kwocie 8,2 mln euro było spieniężenie tego portfela, nie zaś wejście w działalność pożyczkową.

Kreditech to założona w 2012 r. niemiecka firma z Hamburga świadcząca usługi finansowe. Oferuje krótkoterminowe pożyczki konsumenckie online oraz w punktach usługowych. Według Wikipedii, zaczęła od biznesu w Niemczech, za pośrednictwem platformy Kredito.de, lecz wycofała się po zarzutach tamtejszych instytucji ochrony konsumentów, iż nie informuje rzetelnie o rzeczywistych kosztach udzielanych pożyczek, obciążając klientów nieuzasadnionymi opłatami. Rozwinęła działalność w Czechach, Rosji, Indiach, Hiszpanii, Polsce i Meksyku. Firma przy ocenie zdolności kredytowej wykorzystuje rozwiązania informatyczne. Używa samouczącego się algorytmu do analizy big data, badając potencjał spłaty u wierzyciela m.in. przy pomocy systemu GPS, informacji o nim zawartych w internetowych serwisach społecznościowych (polubienia, przyjaciele, posty), w używanych przez niego systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych, a także danych o jego zachowaniach w sieci, w tym zakupowych. Działalność i rozwój firmy finansują fundusze inwestycyjne. W 2015 r. przejęła polską firmę Kontomierz oferującą aplikacje informatyczne do zarządzania finansami domowymi, w tym rachunkami bankowymi.

Kancelaria Medius to polska spółka działająca na rynku zarządzania wierzytelnościami i windykacji. Jej podstawowa działalność to nabywanie na własny rachunek i zarządzanie konsumenckimi masowymi wierzytelnościami krótkoterminowymi pochodzącymi od pożyczkodawców z sektora fintech oraz telekomunikacyjnego. Świadczy też usługi kompleksowego zarządzania wierzytelnościami powstałymi w obrocie gospodarczym, zwłaszcza windykacji na zlecenie. W czerwcu 2018 r. rozpoczęła działalność w Meksyku za pośrednictwem spółki Medius Collection, która zajmować się będzie nabywaniem, obsługą i obrotem wierzytelnościami na tamtejszym rynku.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Kreditech w całym procesie sprzedaży, począwszy od przygotowania i negocjowania umowy sprzedaży udziałów według prawa polskiego oraz umowy przeniesienia udziałów według prawa czeskiego, kończąc na doradztwie potransakcyjnym w Polsce i w Czechach.

Pracę międzynarodowego zespołu prawników koordynował adwokat i counsel Rafał Kluziak, wraz z prawnikiem Jakubem Szczygłem z praktyki transakcyjnej. W zakresie prawa czeskiego doradzały partner Pavla Kreckova i starszy prawnik Lucie Hallovan z praskiego biura kancelarii. Nadzór partnerski sprawował adwokat i partner Jakub Marcinkowski.

Kancelarii Medius doradzała kancelaria DLA Piper.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl