Dentons i Clifford Chance w zakupie historycznych warszawskich domów towarowych

301
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Atrium European Real Estate przy zakupie Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie od funduszu Property Fund Central and Eastern Europe, zarządzanego przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors, któremu doradzała kancelaria Clifford Chance.

Wartość transakcji, o której poinformowano pod koniec sierpnia 2018 r., wynosi 301,5 mln euro. Po jej zakończeniu, które przewidywane jest na czwarty kwartał, Atrium European Real Estate będzie właścicielem czterech centrów handlowych w stolicy Polski – oprócz najnowszego zakupu ma w portfelu Promenadę, Redutę i Targówek. W całej Polsce firma posiada 21 nieruchomości handlowych.

Trzy budynki „Wars”, „Sawa” i „Junior” zostały wybudowane w latach 70-tych XX wieku w nowoczesnej formie architektonicznej i w PRL działały jako Domy Towarowe Centrum. „Wars” oferował m.in. ubiory dla mężczyzn, „Sawa” – dla pań, natomiast „Junior” – dla dzieci i młodzieży. To miejsce i wówczas, i obecnie cieszące się wysoką liczbą klientów (dziś ponad 60 mln rocznie). Budynki mają w sumie 26 tys. mkw. powierzchni najmu, na której sprzedaż prowadzą duże sklepy takich sieci handlowych jak H&M, C&A, CCC, TK Maxx i Zara.

Atrium European Real Estate to właściciel, zarządca i deweloper centrów handlowych w Europie ŚrodkowoWschodniej. Ma ich w portfelu 34 o łącznej wartości 2,5 mld euro i ok. 0,9 mln mkw. powierzchni. Jest zarejestrowana na wyspie Jersey i notowana na giełdach w Wiedniu i Amsterdamie.

Property Fund Central and Eastern Europe (PFCEE) to fundusz inwestujący w nieruchomości handlowe w regionie Europy ŚrodkowoWschodniej, w tym w Polsce i na Słowacji, zarządzany przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors.

CBRE Global Investors jest międzynarodową firmą inwestująca w nieruchomości i zarządzającą nimi w imieniu swoich klientówinwestorów. W portfelu ma aktywa o wartości 101,7 mld dolarów. Działa poprzez biura w 64 krajach. Należy do grupy CBRE, największej na świecie firmy z branży commercial real estate.

– Kompleks Wars Sawa Junior jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zlokalizowanych obiektów handlowych w warszawskim śródmieściu, a także posiadającym największą liczbę odwiedzających, co czyni go znakomitym uzupełnieniem naszego polskiego portfela. To nie tylko kolejny kluczowy obiekt handlowousługowy o dominującej pozycji w regionie w naszym stale powiększającym się portfolio aktywów na warszawskim rynku. Otwiera on również wiele interesujących możliwości w zakresie przebudowy i zarządzania, co pozwoli nam rozwijać to centrum i pomnażać płynące z niego zyski, wykorzystując w pełni jego niezrównane położenie. Transakcja nabycia jest zgodna z naszą strategią koncentrowania w portfelu prestiżowych centrów handlowych w Polsce i w Czechach – oświadczył Liad Barzilai, prezes zarządu Atrium.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała firmie Atrium przy transakcji. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, a wykonywali ją partner Piotr Staniszewski oraz prawnik Olga Ziegler.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała w transakcji funduszowi PFCEE – obsługę wykonywali prawnicy z biur w Pradze i Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl