Greenberg Traurig i Dentons w sprzedaży warszawskiego przeszklonego biurowca

269

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała funduszowi zarządzanemu przez firmę Invesco Real Estate przy sprzedaży biurowca Crown Square w Warszawie spółce M&A Capital, której doradzała kancelaria Dentons.

W sierpniu 2018 r. fundusz IREEF zarządzany przez firmę Invesco Real Estate sprzedał spółce szwajcarskiego pochodzenia M&A Capital spółkę IREEF-Crown Square Warsaw PropCo będącą właścicielem budynku biurowego Crown Square. Wartości transakcji nie ujawniono.

W wybudowanym w 2010 r. w biurowej dzielnicy Wola 12-piętrowym budynku jest ponad 16 tys. mkw. powierzchni najmu oraz parking samochodowy na 236 miejsc. Deweloperem inwestycji była belgijska firma Ghelamco, która po wybudowaniu sprzedała biurowiec w styczniu 2011 r. firmie Invesco Real Estate za 63,7 mln euro. Architektura budynku charakteryzuje się bardzo dużą ilością przeszkleń i ukośnym załamaniem na elewacji, którą tworzy prawie 4,7 tys. mkw. szkła. Wewnątrz znajduje się patio.

Invesco Real Estate to globalna firma od 1983 r. inwestująca w nieruchomości i zarządzająca nimi. Rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych, a  następnie weszła do Europy i Azji. Obecnie zarządza portfelem nieruchomości o wartości 66,4 mld dolarów. W Europie należy do niej 150 nieruchomości w 12 państwach o wartości blisko 11 mld dolarów. W Europie ŚrodkowoWschodniej zainwestowała 1,3 mld dolarów w aktywa w sektorze hotelarskim i komercyjnym.

Spółka M&A Capital powiązana jest z funduszami inwestycyjnymi należącymi do prywatnego banku Edmond de Rothschild Bank.

– Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży nieruchomości, którą kupiliśmy na przełomie lat 2010 i 2011. Jako asset manager zrealizowaliśmy nasz biznesowy plan dotyczący tego biurowca, wliczając w to utrzymanie kluczowych najemców w budynku. W związku z pojawiającymi się na polskim rynku interesującymi inwestycyjnymi możliwościami zdecydowaliśmy się sprzedać Crown Square i zainwestować pozyskany kapitał w inne projekty  – skomentował Tomas Picha, dyrektor departamentu transakcji IRE na region CEE.

– Crown Square to wysokiej jakości, bardzo dobrze zlokalizowany budynek biurowy, w pełni wynajęty przez duże, posiadające ugruntowane pozycje na rynku, firmy. Crown Square, który wpisuje się w naszą długoterminową strategię inwestycyjną, jest naszym drugim aktywem na warszawskiej Woli. W grudniu 2017 r. pozyskaliśmy połowę projektu Karolkowa Business Park – oświadczył założyciel M&A Capital Ehud Gat.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że kompleksowo doradzała Invesco Real Estate przy sprzedaży. Transakcję obsługiwali partner Agnieszka Stankiewicz, partner lokalny Magdalena Życzkowska-Jóźwiak, senior associate Gabriela Socha, associates Agnieszka Gul-Czajkowska, Maxymilian Rybczyński.

Kancelaria poinformowała, iż reprezentowała fundusz IREEF także przy nabyciu Crown Square w 2011 r., a w latach 2015-2017 doradzała mu przy rekomercjalizacji budynku.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała M&A Capital przy zakupie. W zespole prawników byli partner Oren Harpaz, counsels Jakub Sobotkowski, Nir Assido, associates Izabela Bogucka, Levona Lavi oraz eksperci podatkowi – partner Cezary Przygodzki, counsel Tomasz Krasowski.

– Rynek biurowy na warszawskiej Woli obfituje w nowo powstające, zaawansowane technologicznie budynki. Tymczasem rynek wtórny także ma się bardzo dobrze, czego najlepszym przykładem jest właśnie budynek Crown Square, w pełni wynajęty, posiadający najwyższe wyróżnienia potwierdzające jego funkcjonalność w zakresie zrównoważonego rozwoju, a do tego doskonale skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy – skomentowała Jolanta Nowakowska-Zimoch, partner w Greenberg Traurig kierująca praktyką nieruchomości, cytowana w komunikacie prasowym kancelarii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl