Greenberg Traurig i Clifford Chance w sprzedaży drugiej części biurowego kampusu

316
(www.widok.eu)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała słowackiej firmie deweloperskiej HB Reavis przy sprzedaży dwóch budynków biurowych kompleksu Gdański Business Center II w Warszawie firmie inwestycyjnej Savills Investment Management, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

W sierpniu 2018 r. firma deweloperska HB Reavis sprzedała za ponad 200 mln euro dwa biurowce z zespołu Gdański Business Center II w Warszawie firmie inwestycyjnej Savills Investment Management działającej w imieniu malezyjskiego funduszu emerytalnego Employees Provident Fund.

Liczące prawie 53 tys. mkw. powierzchni na dziewięciu kondygnacjach budynki C i D to nowsza część biurowego kampusu GBC, którego inwestorem i deweloperem była firma HB Reavis Poland, a który teraz w całości należy do funduszu EPF. Pierwsze dwa budynki o powierzchni 48 tys. mkw. fundusz zarządzany przez Savills IM kupił w grudniu 2016 r. za 186 mln euro.

W skład ukończonego w 2016 r. kompleksu, wybudowanego na terenie dawnej zajezdni autobusowej w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, w pobliżu kolejowego Dworca Gdańskiego, wchodzą cztery biurowce wynajmowane m.in. przez firmę doradczą KPMG, Agencję Nieruchomości Rolnych, firmę pożyczkową Provident, Bank BGŻ BNP Paribas, grupę ubezpieczeniową Aviva, centralę sieci bankomatów Euronet, koncern General Electric i Sąd Apelacyjny. Na dachach mają roślinne tarasy, a na parterze – centrum fitness, restauracje, kawiarnie i przedszkole z placem zabaw. W kampusie pracuje prawie 10 tys. ludzi.

– Cieszymy się ze sfinalizowania kolejnej udanej transakcji w imieniu naszego klienta – przejęcia kontroli nad całością Gdański Business Center. To projekt łączący doskonałą lokalizację i szeroki wachlarz udogodnień, co przekłada się na wysoki poziom wynajęcia przez pierwszorzędnych najemców. To nasza kolejna duża inwestycja w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowaliśmy już blisko miliard euro – oświadczył Jon Crossfield z Savills IM.

HB Reavis to słowacka firma założona w 1993 r. w Bratysławie. Uważana jest za trzecią w Europie pod względem wielkości firmę deweloperską w segmencie biurowców. Realizowała przedsięwzięcia w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie i Londynie.

Savills Investment Management to odnoga globalnej grupy nieruchomościowej Savills zajmująca się od ponad 25 lat zarządzaniem inwestycjami, także na zlecenie funduszy kapitałowych, w tym emerytalnych. Zarządza w Europie i Japonii aktywami wartymi ok. 18 mld euro.

Employees Provident Fund of Malaysia to działający od ponad pół wieku fundusz emerytalny. Dziś jest jednym z największych na świecie. Jego aktywa przekraczają 600 mld euro.

W transakcji HB Reavis doradzała kancelaria Greenberg Traurig. Obsługiwali ją partner Radomił Charzyński, starszy prawnik Olga Durawa, prawnicy Filip  WiduchJakub Gajzler.

Savills Investment Management doradzała kancelaria Clifford Chance.

Te same kancelarie obsługiwały pierwszą transakcję, w której we wrześniu 2016 r.  HB Reavis sprzedała Savills IM dwa pierwsze z czterech budynków GBC.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl