Baker McKenzie i Deloitte Legal w akwizycji rolet i żaluzji okiennych

447
(www.akant.com.pl)

Jak ustalił “Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała firmie Hunter Douglas w transakcji przejęcia 70 proc. udziałów w polskiej firmie Akant produkującej żaluzje, rolety i tzw. wertikale okienne, od jej udziałowców, którym doradzała kancelaria Deloitte Legal.

Międzynarodowa firma Hunter Douglas wyspecjalizowana w produkcji osłon przeciwsłonecznych do budynków (rolet, żaluzji etc.) oraz tzw. produktów architektonicznych (elewacje budynków, sufity podwieszane etc.) poinformowała 9 lipca 2018 r. o przejęciu 70 proc. udziału w kapitale polskiej spółki Akant z Koszalina od jej dotychczasowych udziałowców-założycieli Moniki i Zbigniewa Harasymów, produkującej również rolety i żaluzje na okna.

Polska firma zatrudnia 230 osób. Po przejęciu kontroli przez Hunter Douglas nadal działa niezależnie, pod dotychczasowym zarządem. Z komunikatu prasowego firmy Hunter Douglas wynika, iż celem akwizycji jest wzmocnienie jej pozycji w tym specjalistycznym segmencie detalicznym na polskim rynku. Wartości transakcji strony nie ujawniły.

Hunter Douglas to międzynarodowa federacja biznesowa z siedzibą w Rotterdamie i biurem zarządu w szwajcarskiej Lucernie. Tworzy ją pod wspólnym brandem 168 małych i średnich spółek prowadzących 66 zakładów wytwórczych i 102 montażowni w ponad 100 krajach. Zatrudniają one ok. 21 tys. osób. Firmę założył w 1919 r. Henry Sonnenberg w Düsseldorfie (Niemcy); sprzedawała i  produkowała wówczas narzędzia mechaniczne. W 1933 r. Sonnenberg przewiózł całą fabrykę 150 wagonami kolejowymi do Rotterdamu. Po wojnie w 1946 r. do spółki z nim przystąpił Joe Hunter, a firma zaczęła specjalizować się w produkcji aluminiowych żaluzji okiennych. W 1956 r. siedziba firmy została przeniesiona do kanadyjskiego Montrealu, a w 1971 r. z powrotem do Rotterdamu. Cały czas rozwijając i unowocześniając ofertę Hunter Douglas dziś jest producentem szerokiej gamy systemów kontroli  promieniowania słonecznego w oknach budynków mieszkalnych i komercyjnych (m.in. wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje), a także takich tzw. produktów architektonicznych jak sufity podwieszane czy systemy elewacyjne.

W Polsce działa spółka Hunter Douglas Fabrication, w miejscowości Chludowo (województwo wielkopolskie).

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Hunter Douglas przy transakcji; firmę obsługiwali – pod nadzorem partnera Marcina Gmaja associate Łukasz Targoszyński i prawnik Bartosz Juszczak.

Kancelaria Deloitte Legal poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała sprzedającym udziały w Akancie w przygotowaniu oraz negocjowaniu dokumentacji transakcyjnej. W składzie zespołu doradzającego byli partner associate Grzegorz Gajda i senior associate Dominika Krzyżaniak; obsługę nadzorował partner Robert Pasternak.

Doradztwo finansowe świadczył zespół fuzji i przejęć firmy Deloitte.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl