Greenberg Traurig i Dentons w sprzedaży pofabrycznego terenu i budynków

316
(www.twoja-praga.pl)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała spółce Fabryka PZO przy sprzedaży terenu i budynków dawnych Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie firmie White Star Real Estate, której doradzała kancelaria Dentons.

Spółka Fabryka PZO, należąca do giełdowej spółki Soho Development, w czerwcu 2018 r. podpisała umowy zbycia nieruchomości o powierzchni ok. 10,75 tys. mkw. To część dawnej fabryki Polskich Zakładów Optycznych na warszawskim Grochowie. Nabywcami są spółki Paderna i Baleta powiązane z firmą White Star Real Estate. Cena sprzedaży wynosi 31,4 mln zł.

Jak przypomina portal Twoja Praga, pofabryczne działki mają swoją historię. W 2007 r. miały tam powstać luksusowe lofty. Jednak na początku 2008 r., gdy firma West Development zburzyła większość zabudowań postawionych na terenie PZO po II wojnie światowej, inwestor stracił pozwolenie na budowę. Poszło o dom mieszkalny z 1938 r., na którego miejscu miał być zbudowany nowoczesny biurowiec, a pod ziemią kilkupoziomowe parkingi. Pozwolenie na jego rozbiórkę zakwestionował stołeczny konserwator zabytków. Wówczas inwestor wycofał się. Budynki poszły w ruinę. Stały się stojakiem na wielkie banery reklamowe. W 2015 r. odbudowane ze zniszczeń wojennych dwa budynki PZO zostały wyłączone z ewidencji warszawskich zabytków.

Polskie Zakłady Optyczne założyła w 1921 r. grupa przemysłowców. Po wojnie przedsiębiorstwo upaństwowiono. Produkowano w nim mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, lupy, rzutniki, sprzęt wojskowy, a także  aparaty i powiększalniki fotograficzne.

Soho Development to spółka założona w 1994 r. jako Narodowy Fundusz Inwestycyjny przez ministra przekształceń własnościowych w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji. Obecnie zajmuje się działalnością deweloperską.

White Star Real Estate to odnoga White Star Group, firmy private equity z branży zarządzania i inwestycji, działającej od 1997 r. w sektorze nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. Zarządza w regionie ponad 100 nieruchomościami komercyjnymi, w tym ponad 30 w Polsce.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała “Rynek Prawniczy”, że doradzała Fabryce PZO. Zespołem prawników kierował partner Radomił Charzyński, a byli w nim associates Kamil Majewski i Michał Niećko.

Kancelaria Dentons potwierdziła “Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała White Star Real Estate. Obsługę wykonywał zespół w składzie: Paweł Dębowski, Jacek Jezierski i Joanna Fidecka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl