CMS i Wierzbowski Eversheds Sutherland w transakcji w branży beauty

358

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała funduszowi Abris Capital Partners przy nabyciu strategicznego pakietu akcji w firmie ITP z branży medycyny estetycznej, od jej założycieli, którym doradzała kancelaria Wierzbowski Eversheds Sutherland.

Nept Holdings, spółka zależna funduszu Abris CEE Mid-Market III LP, zarządzanego przez firmę private equity Abris Capital Partners, 13 lipca 2018 r. sfinalizowała transakcję nabycia strategicznego pakietu akcji spółki ITP, polskiej firmy z branży medycyny estetycznej, od jej założycieli.

ITP to firma działająca na rynku urządzeń medycyny estetycznej, specyfików przeciwzmarszczkowych i odmładzających skórę oraz sprzętu wellness i fitness. Produkuje wypełniacze tkankowe na bazie kwasu hialuronowego Neauvia oraz kosmeceutyki (kosmetyki o działaniu farmakologicznym) Zaffiro odmładzające skórę. Sprzedaje urządzenia do medycyny estetycznej i kosmetologii, m.in. chirurgii plastycznej, chirurgii naczyniowej, ginekologii, dermatologii. Dostarcza wyposażenie i sprzęt dla siłowni i salonów spa, wellness i fitness. Firma ma pięć spółek we Włoszech, Niemczech, Polsce i Szwajcarii.

Założyli ją w 2006 r. włoski biznesmen Gabriele Drigo i Dominik Śliwowski jako ITP Consulting; zajmować się miała doradztwem biznesowym dla zagranicznych firm wchodzących na polski rynek. W 2007 r. została przebranżowiona i przekształcona w spółkę ITP Esthétique.

– Uważamy, że polska firma tak doskonale radząca sobie na wymagającym rynku dóbr luksusowych, jakim jest medycyna estetyczna, to prawdziwy diament. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem modelu biznesowego ITP, jej dynamiki rozwoju na przestrzeni ostatniej dekady oraz osiągniętych wyników biznesowych. To efekt świetnej pracy całego zespołu spółki. Zamierzamy wspomóc firmę nie tylko finansowo, ale także, a może przede wszystkim, naszym know-how i zrobić z niej międzynarodową gwiazdę rynku medycyny estetycznej – skomentował Paweł Gieryński, partner zarządzający w Abris Capital Partners.

– Aktualnie skupiamy się przede wszystkim na dalszym rozwoju naszego innowacyjnego produktu, jakim są wypełniacze tkankowe Neauvia. Chcemy jeszcze bardziej postawić na międzynarodową ekspansję. Mamy już silną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, a nasze produkty dystrybuowane są na pięciu kontynentach, w tym na tak odległych rynkach, jak Korea, Japonia czy Chile. Teraz czas na Chiny i USA – największe rynki na świecie. Aby to zrealizować potrzebowaliśmy zaufanego partnera, który oprócz finansowania dalszego wzrostu, zapewni nam profesjonalne wsparcie w poprowadzeniu przez meandry międzynarodowej ekspansji. Dlatego właśnie wybraliśmy Abris Capital Partners podsumował Gabriele Drigo, prezes zarządu ITP.

Abris Capital Partners to firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje środki powierzyli jej inwestorzy instytucjonalni tacy jak fundacje uniwersyteckie i prywatne, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe. Ma pod zarządem aktywa warte 1,3 mld euro. Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości o dużym potencjale rozwoju. Zrealizowały ponad 21 inwestycji w Polsce i w regionie CEE. W portfelu miały m.in. spółki Siódemka, FM Bank PBP, Masterlease, Alumetal. Aktualnie są w nim m.in. firmy GetBack, Graal, Velvet Care.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Abris Capital Partners przy transakcji – obsługę wykonywał międzynarodowy zespół: partnerzy Rafał Zwierz i Graham Conlon oraz starszy prawnik Olga Czyżycka. W zespole byli także prawnicy transakcyjni CMS z Mediolanu, Genewy i Berlina.

Kancelaria Wierzbowski Eversheds Sutherland poinformowała na swojej stronie internetowej, że doradzała akcjonariuszom sprzedającym akcje spółki ITP.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl