Magnusson w holenderskiej akwizycji na krajowym rynku mięsa z kurczaków

271
(www.plukonfoodgroup.com)

Kancelaria Magnusson doradzała holenderskiej firmie przetwórstwa kurczaków Plukon Food Group przy sfinalizowaniu przejęcia większościowego pakietu udziałów w drobiarskiej firmie L&B Wyrębski. W pierwszym etapie transakcji dla nabywcy pracowała kancelaria Dubiński Fabrycki Jeleński i Wspólnicy, jednak prawnicy obsługujący holenderskiego klienta z początkiem 2018 r. przeszli właśnie do kancelarii Magnusson.

We wrześniu 2016 r. firmy L&B Wyrębski oraz Przedsiębiorstwo Drobiarskie Grzegorz Wyrębski podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) z holenderską spółką Plukon Food Group. Celem współpracy było osiągnięcie silnej pozycji na rynku polskim i europejskim oraz budowa nowej ubojni i rozbieralni kurczaków, tzw. brojlerów, w Gruszczycach. Pod koniec tegoż roku jednak Plukon Food złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad firmą  L&B Wyrębski. W styczniu 2017 r. UOKiK zaakceptował transakcję.

Sfinalizowano ją 31 lipca 2018 r. Zakończony niedawno jej drugi etap obejmował ustalenie docelowej struktury udziałowej oraz korporacyjnej spółki L&B Wyrębski poprzez objęcie przez Plukon udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym, aby zapewnić polskiej firmie część finansowania budowy zakładu uboju i przetwórstwa kurczaków. Obecnie większość udziałów (60 proc.) należy do Plukona, natomiast pozostałe są własnością Grzegorza, Łukasza i Bartłomieja Wyrębskich jako wspólników mniejszościowych, którzy nadal są zaangażowani w zarządzanie firmą zatrudniającą 600 osób, która w związku z nowym większościowym udziałowcem zmieniła nazwę na Plukon Sieradz.

Holenderska firma Plukon Food Group jest jednym z największych producentów i przetwórców mięsa drobiowego w Europie. Posiada zakłady produkcyjne w Holandii, Belgii Francji i w Niemczech. W 13 ubojniach i przetwórniach zatrudnia 4,1 tys. osób.

Kancelaria Magnusson poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała firmie Plukon. Obsługę wykonywali partnerzy Wojciech Fabrycki, kierujący praktyką prawa spółek i rynków kapitałowych, oraz Tomasz Kudelski, specjalizujący się w prawie gospodarczym i doradztwie transakcyjnym, którzy do końca 2017 r. byli partnerami w kancelarii Dubiński Fabrycki Jeleński i Wspólnicy (obecnie Dubiński Jeleński Masiarz i Wspólnicy).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl