Dentons i DLA Piper w środkowoeuropejskiej megaakwizycji portfela nieruchomości

340
Biurowce Bonarka 4 Business w Krakowie

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała TPG Real Estate, spółce nieruchomościowej jednej z największych globalnych firm inwestycyjnych TPG, przy sprzedaży działającej w Europie Środkowo-Wschodniej firmy TriGranit funduszowi Revetas, któremu doradzała kancelaria DLA Piper oraz funduszom firmy Goldman Sachs Asset Management.

W czerwcu 2018 r. poinformowano o wielkiej portfelowej transakcji przejęcia węgierskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej TriGranit przez brytyjski fundusz Revetas działający na środkowoeuropejskim rynku nieruchomości i fundusze firmy inwestycyjnej Goldman Sachs Asset Management. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Szacowana wartość aktywów TriGranitu to 450 mln euro.

TriGranit to węgierska firma działająca w branży nieruchomości w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowana w obiektach handlowych i budynkach biurowych. Zajmuje się ich wykupem, projektowaniem, budową, a także zarządzaniem nimi. W dwudziestoletniej historii zrealizowała prawie 50 inwestycji. Ma portfel inwestycyjny o powierzchni ponad 173 tys. mkw. na Słowacji, Węgrzech i w Polsce (m.in. biurowce kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie i centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach).

W 2015 r. firmę TriGranit, założoną przez Sándora Demjána, kupiła TPG Real Estate, spółka nieruchomościowa TPG, jednej z największych światowych firm inwestycyjnych, której aktywa wynoszą ponad 82 mld dolarów. Wartość tamtej transakcji nie została oficjalnie podana, ale oceniano, że przekroczyła 500 mln euro. TPG RE obecnie zarządza kapitałem 7 mld dolarów.

Revetas to firma zarządzająca inwestycjami w nieruchomości w Europie ŚrodkowoWschodniej założona w 2012 r. i zarządzana przez Erica Assimakopoulosa. Działa z Londynu, Wiednia i Luksemburga. Zarządza kapitałem i inwestuje go w imieniu inwestorów instytucjonalnych, funduszy żelaznych, funduszy emerytalnych i ludzi z dużym majątkiem prywatnym. Koncentruje się na nieruchomościach komercyjnych – biurach, obiektach handlu detalicznego, hotelach i magazynach, a także na nieruchomościach mieszkalnych. Revetas ma w polskich zasobach dwa biurowce – w Warszawie i Krakowie.

Fundusze private equity zarządzane przez Goldman Sachs Asset Management zainwestowały dotychczas na rynku ponad 27 mld dolarów.

– Przejęcie TriGranit przez Revetas oznacza możliwość tworzenia kolejnych wyjątkowych inwestycji w nieruchomości w kluczowych miastach uniwersyteckich w Europie Centralnej i Wschodniej łącząc zarówno długoletnie doświadczenie firmy Revetas w regionie jako inwestora, jak i Tri Granit jako programisty – oświadczył Eric Assimakopoulos, partner zarządzający w Revetas.

– Dzięki TriGranit dostrzegliśmy wyjątkową okazję do wydzielenia strategicznej platformy, kierowanej przez silny zespół zarządzający, który był dobrze przygotowany do korzystania z makroekonomicznych wyników Europy Środkowej. Chcemy podziękować zespołowi TriGranit za partnerstwo i życzymy firmie powodzenia w następnym rozdziale jego podróży – skomentował Michael Abel, partner w TPG Real Estate.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała TPG Real Estate w transakcji. W zespole prawników byli partner Elżbieta Lis, senior associate Natalia Ławniczak, paralegal Jędrzej Besztak. Doradzali też partnerzy: Paweł Grabowski, Michal Hink i jego zespół w Pradze oraz Marcell Szonyi i jego zespół w Budapeszcie.

Kancelaria DLA Piper potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” swoje doradztwo dla funduszu Revetas w transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl