Partner Greenberg Traurig w wywiadzie-rzece opowiada o swoim życiu

575

Lejb Fogelman, senior partner kancelarii Greenberg Traurig jest bohaterem książkowego wywiadu, jaki przeprowadził z nim publicysta i literat Michał Komar. „Warto żyć” to tytuł tej opowiedzianej i spisanej (auto)biografii, opublikowanej w maju 2018 r. przez Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

Według opisów księgarskich „to najbardziej kolorowa opowieść o życiu, jaka ukazała się w Polsce. Bo też Lejb Fogelman to najbardziej kolorowy człowiek, który mieszka w Polsce. Urodził się w Legnicy w żydowskiej rodzinie, po antysemickiej nagonce w 1968 r. wyjechał do USA, tam skończył m. in. Harvard, został wziętym prawnikiem i w latach 90. wrócił do Warszawy. A po drodze zdarzyło się wiele, bardzo wiele…” Co takiego, Lejb Fogelman opowiada na 300 stronach wywiadu-rzeki zastrzegając na wstępie „To moja historia. Opowiem o tym, co naprawdę zapamiętałem, lecz opowiem tak, jak chcę to pamiętać”.

Lejb Fogelman powróciwszy do Polski po upadku powojennego reżimu politycznego uczestniczył w obsłudze prawnej transformacji systemu ekonomicznego i współtworzył krajowy rynek usług prawniczych.

Jest prawnikiem transakcyjnym. Specjalizuje się w obsłudze fuzji i przejęć, transakcji private equity, przedsięwzięć  joint venture, przekształceń spółek. Doradza także przy kwestiach związanych z finansowaniem, ofertach publicznych akcji spółek. Pracował m.in. dla banków, funduszy  inwestycyjnych, firm paliwowych, chemicznych, energetycznych.

Jest prawnikiem rankingowym wysoko notowanym  w renomowanych zestawieniach Chambers Europe, Chambers Global, The Legal 500, IFLR 1000

Jest licencjatem Uniwersytetu Nowojorskiego (1972), magistrem nauk humanistycznych i filozofii Uniwersytetu Columbia (1975), doktorem praw Uniwersytetu Harvarda (1981).

Michał Komar urodził się w 1946  r. w Warszawie. Jak podaje Wikipedia, jest scenarzystą i krytykiem filmowym, autorem sztuk teatralnych, wydawcą i publicystą. Pracował m.in. w redakcjach tygodnika satyrycznego „Szpilki” i „Miesięcznika Literackiego”. Był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Silesia”, konsultantem Teatru Sensacji TVP, wiceprezesem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, ostatnim redaktorem naczelnym i likwidatorem dziennika „Sztandar Młodych” (w 1997 r.). Współpracował z Polskim Radiem i z Teatrem Telewizji.

Jest m.in. autorem książkowych wywiadów z Władysławem Bartoszewskim (2 tomy), Stefanem Mellerem (2 tomy), Krzysztofem Kozłowskim, Sławomirem Petelickim.

*****

Warto przy tej okazji wspomnieć o innych spotkaniach prawa i literatury, nie tylko biograficznej. W 2016 r. Zbigniew Korba, partner kancelarii Deloitte Legal opublikował powieść „Transakcja” – to historia obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, w której autor pokazuje realia pracy prawnika w dużej kancelarii.  Kilka lat wcześniej zadebiutował w tej dziedzinie inny przedstawiciel prawniczego biznesu Olgierd Świerzewski, który ma w dorobku dwie książki. Pierwsza „Zapach miasta po burzy” ukazała się w 2014 r. To historia miłości w upadającym imperium radzieckim z rozgrywkami szachowymi na szczeblu arcymistrzowskim w tle. Drugą książką jest wydana w 2016 r. powieść „Master” – historia walki o władzę rozgrywająca się w świecie biznesowych korporacji. Autor pracuje obecnie jako główny prawnik w firmie Accor Polska i należącej do niej spółce Orbis.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl