Szefowa Clifford Chance jedyną prawniczką z Polski w gronie światowych liderek

2156

Agnieszka Janicka, partner zarządzająca warszawskim biurem kancelarii Clifford Chance, jest jedyną prawniczką z Polski wymienioną w zestawieniu IFLR1000 Women Leaders.

Publikacja, ogłoszona w czerwcu 2018 r. po raz pierwszy, honoruje 300 kobiet praktykujących w prawniczym biznesie na całym świecie – w 72 krajach od Angoli po Wietnam. Jak podaje wydawca, jest to nowy „kobiecy” dodatek do IFLR1000, ukazującego się od 1990 r. przewodnika-rankingu klasyfikującego najlepsze kancelarie specjalizujące się w prawie finansowym i korporacyjnym. Ranking opracowują eksperci opierając się na zgłoszeniach kancelarii oraz rekomendacjach prawników z najbardziej znaczących instytucji finansowych i największych przedsiębiorstw oraz firm prawniczych.

Ranking IFLR1000 firmuje „International Financial Law Review”, renomowany miesięcznik poświęcony tematyce prawa finansowego, wydawany przez grupę Legal Media należącą do Euromoney, jednej z największych firm w branży informacji biznesowych na świecie.

IFLR1000 Women Leaders wyróżnia z kolei najlepsze prawniczki transakcyjne z poszczególnych rynków i dziedzin praktyki. Wszystkie zostały wcześniej uznane w innej publikacji – IFLR1000 Leading Lawyers, zestawieniu czołowych prawników, bez względu na płeć, sporządzonym na podstawie oceny ich doświadczenia w obsłudze transakcji oraz opinii z rynku. Wszyscy wymienieni w tym zestawieniu mogą pochwalić się imponującymi osiągnięciami zawodowymi i rekomendacjami od klientów i kolegów z branży.

Celem IFLR1000 Women Leaders jest promowanie kobiet, które, pracując w zawodzie tradycyjnie zdominowanym przez mężczyzn, wspięły się na sam szczyt rynku prawa finansowego i korporacyjnego. Odsetek kobiet „na wejściu” do profesji prawniczej rośnie, co daje, zdaniem autorów publikacji, nadzieję na to, że wkrótce będą one liczniej obecne również na wysokich stanowiskach w firmach prawniczych.

(www.cliffordchance.com)

Agnieszka Janicka od maja 2018 r. kieruje biurem kancelarii Clifford Chance w Warszawie, w którym pracuje od początku, kiedy w 1992 r. zostało otwarte. Od 1998 r. jest partnerem. Stoi też na czele departamentu prawa spółek oraz fuzji i przejęć.

Jest doświadczoną prawniczką korporacyjna, wyspecjalizowaną w obsłudze fuzji i przejęć spółek oraz transakcji private equity, wymienianą na czołowych miejscach w rankingach takich jak Chambers Global czy Chambers Europe. Pracowała dla firm z sektorów energetyki i zasobów naturalnych; technologii, mediów i telekomunikacji; usług finansowych; dóbr konsumpcyjnych; ochrony zdrowia oraz dla funduszy inwestycyjnych. Doradzała przy największych transakcjach M&A, prywatyzacjach i zagranicznych inwestycjach kapitałowych w Polsce.

Jest radcą prawnym od 1997 r., absolwentką studiów prawniczych Uniwersytetu Warszawskiego (1991).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl