Linklaters i Dentons w zakupie warszawskiego biurowca starszej generacji

293

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała firmie Globalworth Poland Real Estate przy zakupie biurowca Spektrum Tower od firmy Europa Capital, której doradzała kancelaria Dentons.

Globalworth Poland RE za 101 mln euro (ok. 436 mln zł) kupiła od funduszu Europa Fund III, zarządzanego przez firmę inwestycyjną Europa Capital, 100 proc. udziałów w spółce Spektrum Tower, która jest właścicielem budynku biurowego przy ul. Twardej 18 w Warszawie. O transakcji poinformowano 12 lipca 2018 r.

Budynek stojący w centrum stolicy ma 29,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w 93 proc. wynajętej przez ponad 60 najemców, m.in. przez bank BGŻ BNP Paribas, firmy Westwing i Calzedonia. Znajduje się w nim także siłownia CityFit, przychodnia lekarska oraz dwie restauracje. To biurowiec starszej generacji – oddano go do użytku w 2003 r. Znany jest warszawiakom z tego, że niegdyś była w nim siedziba Telekomunikacji Polskiej (obecnie firma Orange).

Globalworth Poland Real Estate to firma znana dawniej jako Griffin Premium Real Estate, która powstała w grudniu 2016 r. z wyodrębnienia dziewięciu nieruchomości biurowych z portfela zarządzanego przez firmę Griffin Real Estate, inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest zarejestrowana w Holandii, notowana od kwietnia 2017 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody głównie z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy. Ma obecnie w portfelu obiekty biurowe i handlowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach o wartości ponad 1 mld euro. Globalworth Poland jest dziś największym instytucjonalnym inwestorem i właścicielem na rynku biur w Polsce. Od grudnia 2017 roku w 72 proc. należy do firmy inwestycyjnej Globalworth Real Estate Investments, działającej w sektorze nieruchomości biurowych w Rumunii, która zarządza portfelem biurowców wartym ponad miliard euro.

W 2018 r. Globalworth Poland kupiła także biurowiec Warta Tower w Warszawie za 55 mln euro, biurowiec West Link we Wrocławiu za 35,8 mln euro i ostatnio krakowski kompleks biurowy Quattro Business Park za 139 mln euro.

Europa Capital to firma zarządzająca funduszami inwestycyjnymi w sektorze nieruchomości, działająca na rynkach europejskich. Od 1995 roku utworzyła dziewięć funduszy i zrealizowała ponad 128 transakcji o  wartości ponad 10,9 mld euro w 19 krajach europejskich. Należy do strategicznego inwestora Rockefeller Group International – oddziału Mitsubishi Estate Co. To firma, która jest jednym z największych deweloperów w Japonii.

– W ciągu niespełna miesiąca od ostatniej transakcji, dzięki której staliśmy się największym inwestorem biurowym na polskim rynku, do naszego portfela trafia kolejna nieruchomość. Po akwizycji Spektrum Tower nasze polskie portfolio przekroczyło 1 mld euro i osiągnęło prawie 375 tys. mkw. – oświadczyła Małgorzata Turek, prezes Globalworth Poland.

– Przeprowadziliśmy generalny remont wieżowca, a w czasie kiedy byliśmy jego właścicielem, nie opuścił go żaden najemca. To świadczy dodatkowo o sukcesie przeprowadzonej modernizacji. Ta sprzedaż kończy działalność Europa Capital w ramach środkowoeuropejskiego funduszu inwestycyjnego Europa Fund III – stwierdził James Pennington, dyrektor w dziale zarządzania aktywami w firmie Europa Capital.

Usługi doradztwa prawnego dla Globalworth Poland RE świadczyła kancelaria Linklaters.

Firmie Europa Capital doradzała kancelaria Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl