White & Case w przejęciu na rynku płatności cyfrowych

460

Kancelaria White & Case doradzała firmie Nets Denmark przy nabyciu polskiej firmy Dotpay/eCard (Dotcard) z branży e-płatności od funduszu MCI.EuroVentures oraz towarzystwa ubezpieczeniowego Saltus TUW.

W czerwcu 2018 r. fundusz MCI.EuroVentures z firmy inwestycyjnej MCI Capitał oraz Saltus TUW Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych podpisały umowę sprzedaży za 315 mln zł wyspecjalizowanej w obsłudze płatności online firmy Dotpay/eCard (Dotcard) działającej w krajach skandynawskich i bałtyckich firmie Nets również obsługującej płatności cyfrowe.

Jak podała firma MCI Capital, to rekordowa pod względem ceny sprzedaż w polskiej branży fintech. Transakcja zostanie sfinalizowana po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Firma Dotcard powstała z połączenia firm Dotpay i eCard. Obie spółki – krajowe instytucje płatnicze fundusz MCI.EuroVentures miał w portfelu od 2016 r. Dotcard  oferuje obsługę płatności zarówno cyfrowych, jak i zwykłych. Zatrudnia 100 pracowników w Warszawie i Krakowie i świadczy usługi dla ponad 30 tys. klientów.

Firma Nets działa w dziedzinie płatności cyfrowych w krajach skandynawskich i bałtyckich, Zatrudnia 2,4 tys. osób w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Estonii.

MCI Capital (dawniej MCI Management) to firma inwestycyjna private equity/venture capital operująca w Europie Środkowo-Wschodniej a także w Niemczech, Austrii i Europie Zachodniej. Specjalizuje się w finansowaniu transformacji cyfrowej, inwestując w czyste modele internetowe, spółki przenoszące model biznesowy z gospodarki tradycyjnej do cyfrowej oraz firmy działające na rynku infrastruktury internetowej.

– Sprzedaż Dotpay/eCard to kolejna bardzo udana transakcja funduszu z grupy MCI w sektorze fintech. Poprzez połączenie Dotpay i eCard zbudowaliśmy jednego z liderów na rynku płatności, oferującego swoje usługi w modelu omni-channel (połączenie online i offline). Chciałbym podziękować naszemu koinwestorowi, Saltus TUW, za zaufanie do MCI. Przed spółkami otwiera się kolejny rozdział i sądząc po perspektywach rozwoju rynku, będzie to z pewnością ciekawy czas, charakteryzujący się dalszym szybkim wzrostem – ocenił Łukasz Wierdak, partner inwestycyjny funduszy MCI.

– Dzięki tej akwizycji rozszerzamy naszą obecność geograficzną w Europie, mając teraz lepszy dostęp do wykorzystania potencjału polskiego rynku. Dotpay/eCard w ostatnich latach zanotowała bardzo dobre wyniki, osiągając solidny wzrost obrotów. Naszym celem jest kontynuacja rozwoju, zarówno organicznego jaki i poprzez konsolidację rynku – oświadczył Bo Nilsson, prezes Nets.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Nets Denmark –  w obsługę zaangażowani byli partner lokalny Marek Sawicki, associates Marta Osowska, Maciej Szymański, Michał Jadwisiak, Klaudia Malczewska oraz prawnicy z zespołu antymonopolowego counsel  Jakub Gubański, associate Iwo Małobęcki.

Funduszowi MCI doradzała kancelaria Deloitte Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl