Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Weil w autobusowym dealu

357
Autobus Solaris Alpino (www.solarisbus.com)

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradza hiszpańskiej firmie Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles produkującej pojazdy szynowe przy przejęciu firmy Solaris Bus & Coach, której doradcą jest kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Polskiemu producentowi autobusów doradza także międzynarodowa kancelaria Willkie Farr & Gallagher.

Na początku lipca 2018 r. obie firmy poinformowały, iż zawarły umowę w sprawie dalszego negocjowania szczegółów kapitałowego zaangażowania hiszpańskiej firmy w polską, która poszukiwała inwestora od kilku miesięcy. Według informacji internetowego portalu TransportPubliczny CAF chciałaby przejąć Solarisa, którego wartość ocenia podobno na 300 mln zł. Transakcja ma się zakończyć do września 2018 r.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. produkuje pojazdy komunikacji publicznej – autobusy miejskie i międzymiastowe, trolejbusy. Jest największym producentem autobusów miejskich w Polsce i jednym z największych w Europie. To firma rodzinna założona przez Solange i Krzysztofa Olszewskich na początku lat 90. XX wieku. Olszewscy zaczęli biznes sprowadzania do kraju niemieckich autobusów Neoplan. W 1996 r. w zbudowanej w podpoznańskim Bolechowie fabryce rozpoczęli projektowanie i produkcję własnych niskopodłogowych autobusów Solaris. Od tego czasu  firma wyprodukowała 16 tys. pojazdów, które sprzedano do 32 krajów i ponad 700 miast –  autobusów miejskich z tradycyjnym napędem spalinowym i z napędem alternatywnym ( hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na gaz ziemny sprężony CNG). Solaris jest także największym w Europie producentem trolejbusów. W 2017 r. firma sprzedała 1397 autobusów, co dało jej czwarte miejsce na rynku europejskim oraz pierwsze na europejskim rynku autobusów elektrycznych. Zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i ok. 300 pracowników w zagranicznych oddziałach.

Hiszpańska firma Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles projektuje, produkuje i serwisuje pojazdy szynowe – pociągi i tramwaje. Istnieje od 1917 r. i jest obecna w 25 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, Włoszech, Brazylii.

– W rozmowach z potencjalnymi inwestorami rozpatrywałam oferty zarówno z rynku polskiego, jak i innych krajów. Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewnimy obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników. Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną. Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju – oświadczyła Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

– Inwestycja w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF. Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczając poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy – zadeklarował Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF.

Kancelaria  Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż jej prawnicy doradzają firmie Solaris Bus & Coach oraz jej właścicielom. Zespołem prawników kieruje partner Krzysztof Pawlisz, a są w nim senior counsel Maciej Zwoliński,  senior associates Andrzej Motyka, Agnieszka Skowronek, associate Karol Skibniewski, junior associate Anna Bartosiewicz. W kwestiach podatkowych doradzają partner Piotr Andrzejak, senior associate  Bartłomiej Biały i Jędrzej Figurski z działu doradztwa podatkowego. Zagadnienia antymonopolowe obsługują partner Krzysztof Kanton i associate Grzegorz Koguciuk z praktyki prawa konkurencji.
Kancelaria podała, iż przy obsłudze transakcji „ściśle współpracuje” z prawnikami amerykańskiej kancelarii Willkie Farr & Gallagher z biura we Frankfurcie.

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradza firmie CAF.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl