Dentons i Clifford Chance w zakupie ubezpieczeniowego biurowca

355
(www.cijeurope.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Globalworth Poland przy zakupie biurowca Warta Tower od firmy Kulczyk Real Estate Holding, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

Firma inwestycyjna Globalworth Poland, poprzednio działająca na rynku jako Griffin Premium Real Estate, w marcu 2018 r. ogłosiła o zawarciu umowy zakupu spółki Chmielna Inwestycje KREH2, do której należy biurowiec Warta Tower, od firmy Kulczyk Real Estate Holding. Wartość transakcji wyniosła 55 mln euro.

Wybudowana w Warszawie przy ulicy Chmielnej w 2000 r. Warta Tower jest jednym z pierwszych biurowców postawionych w stolicy. Budynek składa się z dwóch zintegrowanych części – wysokiej na 82 metry i składającej się z 21 pięter wieży oraz  niższej – sześciokondygnacyjnego podium. Pomiędzy konstrukcjami znajduje się ogród. Biurowiec ma 28 tys. mkw. powierzchni. Rocznie przynosi ok. 5,9 mln euro z czynszów, współczynnik wynajęcia wynosi ok. 92 proc., a średni okres najmu ok. 3,5 roku. Głównym najemcą jest Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A., które ma tam siedzibę.

Globalworth Poland to nowa nazwa firmy Griffin Premium Real Estate, w której firma inwestycyjna Globalworth Real Estate Investments od grudnia 2017 r. ma 72 proc. udziału. GPRE to platforma nieruchomości z portfelem o wartości 680 mln euro, w którego skład wchodzą nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach. Globalworth realizuje strategię ekspansji, której celem jest zbudowanie pozycji jednego z największych właścicieli nieruchomości komercyjnych w Polsce. Globalworth Real Estate Investments działająca w sektorze nieruchomości biurowych w Rumunii  zarządza portfelem biurowców wartym ponad miliard euro.

Kulczyk Real Estate Holding (KREH) to powołana w 2007 r. spółka należąca do grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments  specjalizująca się w nieruchomościach. Jest jeszcze właścicielem budynków biurowych w centrum Warszawy – Ufficio Primo i Krucza House.

– Po przejęciu pod koniec 2017 r. wysokiej jakości biur we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach, to kolejna satysfakcjonująca akwizycja, która powiększyła portfel firmy – oświadczył Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor ds. inwestycji w Globalworth.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Globalworth przy transakcji  – obsługiwali ją Paweł Dębowski, Maciej Ryniewicz, Magdalena Osóbka-Morawska.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy sprzedaży firmie Kulczyk Real Estate Holding.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl