Wolf Theiss i Clifford Chance w sprzedaży rozgłośni radiowych

334
(www.eurozet.pl)

Kancelaria Wolf Theiss doradzała francuskiej firmie Lagardère przy transakcji sprzedaży grupy radiowej Eurozet oraz rozgłośni w Czechach, Rumunii i na Słowacji firmie Czech Media Invest, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

Głównym doradcą Lagardère w tej transakcji było biuro brytyjsko-austalijskiej kancelarii Herbert Smith Freehills w Paryżu.

Francuska firma Lagardère w kwietniu 2018 r. sprzedała spółkę Eurozet, właściciela m.in. Radia Zet, oraz rozgłośnie radiowe w Czechach, Rumunii i na Słowacji (m.in. Frekvence 1, Evropa 2/Europa 2, Europa FM, Radio Bonton, Vibe FM) firmie Czech Media Invest za 73 mln euro.

Transakcja jest częścią nowej strategii w firmie Lagardère, która zamierza sprzedawać również inne elementy swego biznesu mediowego. Dla czeskiego nabywcy to pierwsza inwestycja w Polsce. Zakup stacji radiowych wynika ze strategii rozwoju Czech Media Invest zakładającej działalność w nowych sektorach rynku mediowego.

Firma Eurozet to nadawca powstałego w latach 90. XX wieku Radia Zet, drugiej po RMF FM najchętniej słuchanej stacji radiowej w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie 12 14 proc. Oprócz niego w ramach Eurozetu nadają również Antyradio, Meloradio i Chillizet oraz Radio Plus. Radio Zet to jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych w Polsce działająca od 1990 r.  

Lagardère to, według Wikipedii, francuski holding działający w wielu krajach, który tworzą koncern mediowy Lagardère Media (należą do niego m.in. wydawnictwa prasowe i książkowe Hachette oraz spółka Lagardère Active prowadząca stację radiową Europe 1) i spółka posiadająca 15 proc. akcji w europejskiej agencji kosmicznej i lotniczej EADS. Holding założył w 1980 r. Jean Luc Lagardère, dziś jego szefem i głównym akcjonariuszem jest Arnaud Lagardère.

Czech Media Invest to największa spółka medialna w Czechach. Wydaje tam cztery dzienniki (m.in. tabloid „Blesk” z największą liczbą czytelników w kraju, „Aha!” i „Sport”), a także tygodnik „Reflex” i serwisy internetowe. Ponadto kontroluje dwie drukarnie oraz zajmuje się wydawaniem książek i dystrybucją prasy. Współwłaścicielem Czech Media Invest jest Daniel Křetínský, właściciel koncernu energetycznego Energetický a Prumyslový Holding (EPH). „Forbes” oszacował jego majątek na 2,6 mld dolarów.

Kancelaria Wolf Theiss poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż firmie Lagardère doradzali prawnicy z jej biur w Warszawie, Pradze, Bukareszcie i Bratysławie wspierajacy zespół głównego doradcy, którym było paryskie biuro kancelarii Herbert Smith Freehills.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała firmie Czech Media Invest. Zaangażowane były jej biura w Paryżu, Pradze, Warszawie i Bukareszcie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl