CMS w szwajcarskiej akwizycji polskiego potentata w handlu obuwiem

324
Sklep CCC w Centrum Handlowym Tulipan (www.chtulipan.pl)

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała polskiej firmie CCC w transakcji przejęcia szwajcarskiej sieci handlu obuwiem Karl Vögele – dowiedział się „Rynek Prawniczy” w firmie CCC.

Obie strony poinformowały o podpisaniu 29 maja 2018 r. warunkowej umowy kupna przez spółkę zależną CCC NG2 Suisse 70 proc. udziałów w szwajcarskiej spółce Karl Vögele, Wartość transakcji to 10 mln franków (ok. 38 mln zł). Jej realizacja, uwarunkowana m.in. od wyników badania due diligence, ma nastąpić do końca pierwszego półrocza, nie później niż do 30 września 2018 r.

Po 2021 r. CCC będzie ewentualnie mogła przejąć także pozostałe 30 proc. kapitału Karl Vögele w ramach zagwarantowanej umową opcji nabycia tego pakietu od jego właściciela Maxa Manuela Vögele, spadkobiercy założyciela firmy i jej prezesa, który podwyższył swój udział z 10 do właśnie 30 proc.

To jedna z największych firm handlujących butami na rynku szwajcarskim. Powstała w 1922 r., kiedy  Karl Vögele otworzył w mieście Uznach na północy kraju zakład szewski. Do dziś to firma rodzinna prowadząca sieć ok. 220 sklepów pod markami Vögele i Bingo oraz sklep internetowy, oferująca obuwie damskie, męskie, dziecięce i sportowe. Zatrudnia ok. 1,2 tys. osób. Obecnie jest w trakcie restrukturyzacji, ze względu na stratę z działalności w 2017 r., obliczoną na ok. 6 mln franków.

CCC to firma  z siedzibą w Polkowicach, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która, jak podaje Wikipedia, zajmuje się produkcją oraz dystrybucją obuwia. Jej udział w polskim rynku sprzedaży obuwia ocenia się na 18 proc. Głównym akcjonariuszem firmy jest posiadający 35 proc. kapitału Dariusz Miłek, jej założyciel, który zaczął swój biznes na targowisku w Lubinie. Dziś sprzedaż prowadzona jest poprzez własne salony oraz sklepy działające na zasadzie franczyzy. Firma jest także głównym udziałowcem internetowego sklepu eobuwie.pl. Działa w 20 krajach, a jej sieć sklepów liczy 950 placówek, w tym ponad połowę za granicą.

– Transakcja ta stanowi kolejny etap realizacji strategii grupy kapitałowej CCC w zakresie rozwoju sieci sprzedaży, umożliwiając CCC wejście na nowy rynek na bazie drugiej najbardziej rozpoznawalnej marki z blisko 100-letnią tradycją na rynku szwajcarskim – oświadczyła firma CCC w komunikacie.

Jak podała kancelaria CMS na swojej stronie internetowej, firmie CCC w transakcji doradzała ekipa 14 prawników z jej biura w Zurychu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl