SMM Legal doradza PKN Orlen w procesie fuzji z Grupą Lotos

812
(www.orlen.pl)

Kancelaria SMM Legal została wybrana przez PKN Orlen do świadczenia kompleksowego doradztwa prawnego w procesie połączenia z Grupą Lotos. Kancelaria przeprowadzi m.in. proces badania due diligence Grupy Lotos, wesprze Orlen w opracowaniu strategii dotyczącej fuzji, a także sporządzi pełną dokumentację transakcyjną i będzie uczestniczyć w przygotowaniu i zamknięciu transakcji, w tym w postępowaniu antymonopolowym.

Planowane połączenie Orlen i Grupy Lotos uznawane jest za największą fuzję w historii polskiej gospodarki. Kapitalizacja obu spółek wynosi odpowiednio ponad 40 miliardów złotych w przypadku Orlen i ponad 10 miliardów złotych w przypadku Grupy Lotos. Według szacunków, połączenie obu podmiotów może przynieść setki milionów złotych synergii i skutkować powstaniem największej polskiej spółki, zdolnej do konkurowania z największymi międzynarodowymi koncernami.

Połączenie obu pomiotów to także ogromne wyzwanie z prawnego punktu widzenia. Wstępnym etapem tego procesu jest przeprowadzenie szczegółowego due diligence Grupy Lotos w kilkunastu obszarach, w tym zbadanie zawartych przez spółkę umów handlowych, stosunków pracowniczych, praw własności intelektualnej czy kwestii środowiskowych. Połączenie spółek wymagać będzie również m.in. przygotowania i złożenia wniosku o zgodę do Komisji Europejskiej, a także opracowania kompleksowej strategii w celu realizacji wymogów wynikających z przepisów regulujących funkcjonowanie spółek giełdowych. Nad procesem tym w najbliższych miesiącach pracować będzie kilkudziesięciu prawników SMM Legal z kilku różnych departamentów. Sam proces połączenia zgodnie z wstępnymi założeniami może potrwać rok.

– To prawdopodobnie największa transakcja M&A kiedykolwiek przeprowadzana na polskim rynku prawniczym, wybór SMM Legal jako kompleksowego doradcy w tym procesie stanowi więc potwierdzenie naszej pozycji na tym rynku. Zaufanie, jakim obdarzają nas największe polskie spółki, takie jak PKN Orlen, stanowi dla nas powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie, któremu nasz zespół z pewnością podoła – powiedział Przemysław Maciak, partner zarządzający SMM Legal.

Zapraszamy też do zapoznania się z wywiadem z prezesem zarządu PKN Orlen – Danielem Obajtkiem oraz partnerem zarządzającym SMM Legal – prof. Maciejem Mataczyńskim, dotyczącym transakcji.

Materiał kancelarii SMM Legal