Mergermarket: Liderzy obsługi fuzji i przejęć w Polsce w 2018 roku

810

Najwięcej transakcji na rynku M&A (mergers & acquisitions) w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r. obsłużyła kancelaria Greenberg Traurig. Było ich trzy. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy ma na koncie przejęcie o największej wartości łącznej – 70 mln dolarów.

Przytoczone dane pochodzą z raportu serwisu Mergemarket, który opublikował zestawienia dotyczące obsługi prawnej transakcji fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach 2018 r., m.in. dla Polski. Wyglądają one bardzo nieimponująco i w obu kategoriach obejmują w sumie pięć kancelarii (w poprzednich latach zwykle obejmowały po 15). Są to Domański Zakrzewski Palinka, Gessel, Greenberg Traurig, Linklaters oraz Wardyński i Wspólnicy.

Jak wynika z podsumowań Mergermarket, pod względem wartości transakcji M&A dotychczas przoduje w Polsce kancelaria Wardyński i Wspólnicy, która doradzała przy pojedynczym przejęciu o wartości 70 mln dolarów. Greenberg Traurig obsłużyła ich najwięcej – trzy, ale łączna wartość wszystkich to 13 mln dolarów. Tyle samo – trzy – ma na liczniku Domański Zakrzewski Palinka, ale w tabeli nie podano ich wartości łącznej (Mergermarket rejestruje transakcje o wartości minimum 5 mln dolarów). Podobnie jest w przypadku kancelarii Gessel i Linklaters, które pracowały przy dwóch dealach. Redakcja „Rynku Prawniczego” nie przypomina sobie tak słabego otwarcia roku w Polsce w podsumowaniach Mergermarket.

Co zatem robiły przez pierwsze trzy miesiące roku kancelarie dostrzeżone w tabelach (league tables) Mergermarket? Według informacji publikowanych przez „Rynek Prawniczy” Greenberg Traurig i Gessel pracowały w parach przy dwóch transakcjach.

W pierwszej Greenberg Traurig doradzała funduszowi Innova Capital przy odsprzedaży większościowego pakietu udziałów w polskiej firmie Profim norweskiej firmie Flokka (obie z branży mebli biurowych), a Gessel doradzała członkom zarząduudziałowcom Profimu, którzy, podobnie jak Innova, zostali mniejszościowymi udziałowcami Flokk.

W drugiej Greenberg Traurig doradzała funduszowi Abris Capital Partners przy przejęciu firmy Velvet Care produkującej papierowe artykuły higieniczne, od funduszu Avallon, któremu doradzała Gessel.

Z kolei Domański Zakrzewski Palinka poinformowała na swojej stronie internetowej, że obsługiwała firmę reklamowo-marketingową Dentsu Aegis Network Polska w transakcji zakupu grupy Red8 z tej samej branży. Podała też, że pracowała dla włoskiej spółki Karton, producenta płyt plastikowych i kartonowych, przy przejęciu kontroli nad polską firmą Gekoplast wytwarzającą płyty polipropylenowe (poprzez wezwanie na sprzedaż jej akcji).

Mergermarket to firma, która zajmuje się gromadzeniem i dostarczaniem informacji oraz analizą danych z dziedziny M&A na całym świecie. Prowadzi serwis internetowy.

Raporty Mergermarket obejmują transakcje o wartości powyżej 5 mln dolarów, które zostały zgłoszone do serwisu.

Tutaj omówienie wyników rankingu z pierwszego kwartału 2017 roku.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl