Greenberg Traurig i K&L Gates w transakcji finansowania zalążkowego

436

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała polskiemu funduszowi venture capital OTB Ventures przy transakcji finansowania amerykańskiej spółki firmy Cosmose zajmującej się cyfrowym marketingiem i reklamą, której doradzała kancelaria K&L Gates.  

Było to finansowanie typu seed funding (kapitał zalążkowy) – w tej formule inwestor w zamian za swój wkład finansowy otrzymuje udział w kapitale spółki. Finansowanie tego rodzaju dotyczy najczęściej firm na wczesnym etapie rozwoju, którym dostarcza się w ten sposób środków na inwestycje i rozwój.

OTB Ventures to działający od 2017 r. w Polsce wyspecjalizowany fundusz venture capital. Jak informuje Wikipedia, fundusze venture capital zajmują się średnio- i długoterminowymi inwestycjami w prywatne firmy we wczesnych fazach rozwoju, obarczonymi wysokim ryzykiem niepowodzenia, łącząc je ze wsparciem menedżerskim. Celem inwestycji jest osiągnięcie zysku wynikającego z przyrostu wartości przedsiębiorstwa przez odsprzedaż jego akcji lub udziałów po upływie określonego okresu.

Cosmose to polski start-up oferujący rozwiązania do tzw. retargetingu – to forma reklamy internetowej polegająca na docieraniu z przekazem do internautów, którzy już wcześniej odwiedzili dany sklep wirtualny lub realny. Firma opracowała autorską technologię, która lokalizuje klientów w sklepie na podstawie sygnału z ich smartfonów, a następnie pozwala wrócić do nich z reklamą w Internecie. Dzięki temu, że w Cosmose zainwestował francuski koncern kosmetyczny L’Oreal, który był jednym z pierwszych jej klientów, mogła wyjść poza rynek chiński, na którym wcześniej głównie działała. W 2015 r. otworzyła oddział w Stanach Zjednoczonych – spółkę Cosmose Inc.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż obsługiwała OTB Ventures; jej prawnicy m.in. opracowali strukturę transakcji i przeprowadzili negocjacje dokumentacji finansowania. Międzynarodowym zespołem kierował Jarosław Grzesiak, partner zarządzający warszawskiego biura, a byli w nim partnerzy Aleksander Janiszewski i Rafał Sieński. Zespół warszawski wsparli partner Trevor Chaplick i associate Chris Turek z biura w Waszyngtonie oraz partner Dawn Zhang i associate John Gao z biura w Szanghaju.

Kancelaria  K&L Gates potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała amerykańskiej spółce Cosmose Inc.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl